Wychowanie

 • Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

  Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

  Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociecha poradzi sobie w nowym środowisku, jakim jest przedszkole i czy będzie potrafiła dogadać się z rówieśnikami. Moment przekroczenia przez dziecko progu placówki jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się odpowiednio do tego przygotować.
 • Rola ojca w procesie wychowania dzieci

  Rola ojca w procesie wychowania dzieci

  Rodzina jest podstawą do wychowania szczęśliwych dzieci. Zarówno mama, jak i tata mają do spełnienia inne zadania i obowiązki. Mężczyzna staje się ojcem jeszcze przed narodzinami swojej pociechy. Już wtedy może się poczuć ważny, ponieważ jego rola w procesie wychowania malucha jest ogromna.
 • Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

  Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

  Rozmowa na temat pieniędzy może nie wydaje się łatwa, ale niezwykle ważne jest to, by dziecko znało ich wartość. Maluch w wieku przedszkolnym nie musi być wtajemniczany w dokładne zarobki rodziców, lecz starsze dzieci powinny już wiedzieć, jak wygląda sytuacja finansowa gospodarstwa domowego.
 • Jak chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami w sieci?

  Jak chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami w sieci?

  Coraz młodsze dzieci zaczynają korzystać z Internetu. Poszukują w sieci gier, muzyki lub kontaktu z kolegami ze szkoły. Rodzice powinni być czujni, ponieważ w wirtualnym świecie na nasze maluchy może czyhać wiele zagrożeń. Anonimowość rozmówców, a także naiwność dzieci często wykorzystywane są przez wirtualnych przestępców.
 • Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko języków obcych?

  Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko języków obcych?

  Wielojęzyczność staje się naturalną częścią naszego życia. W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób posługuje się jakimś dodatkowym językiem. Władanie angielskim, francuskim, czy hiszpańskim często przydaje się podczas szukania pracy, czy chociażby znacznie ułatwia nam podróżowanie i dogadywanie się z obcokrajowcami. Niektóre państwa jak np. Kanada, czy Szwajcaria wymuszają na mieszkańcach znajomość kilku języków.
 • Sylwestrowa zabawa z dzieckiem

  Sylwestrowa zabawa z dzieckiem

  Większość osób kojarzy Sylwestra z dorosłą zabawą. Kiedy pomyślimy o szampańskiej imprezie, od razu wiążemy ją z alkoholem, głośną muzyką, fajerwerkami, pięknymi kreacjami oraz świętowaniem do białego rana. Noc sylwestrowa spędzona w domu z dzieckiem też może należeć do udanych i jak się okazuje - wcale nie musi być nudna. Należy tylko wybrać zabawę, która sprawi nam i naszym pociechom najwięcej przyjemności.
 • Jak nauczyć dziecko wzywania pomocy?

  Jak nauczyć dziecko wzywania pomocy?

  Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się sytuacja lub wypadek, który wymagać będzie natychmiastowej pomocy. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak zachowywać się w sytuacji niebezpieczeństwa. Dzieci z łatwością chłoną wiedzę, są odważne i chętne do niesienia pomocy. Należy więc nauczyć je, jak postępować w przypadku zagrożenia zdrowia i życia.
 • Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

  Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

  Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika i kiedy jest ten odpowiedni moment? Te pytania nurtują niejednych rodziców. Większość dzieci jest gotowa do korzystania z nocnika około drugiego roku życia. Dzieci są jednak różne, przygodę z nocnikiem należy rozpocząć więc wtedy, kiedy dziecko będzie na to po prostu gotowe.
 • Zdrowy sen przedszkolaka

  Zdrowy sen przedszkolaka

  Regularny i odpowiednio długi sen jest dziecku bardzo potrzebny. Wyspany maluch jest zdrowy, wesoły, pełny energii. Co jeśli jednak nasz przedszkolak ma problem z przespaniem całej nocy? Sprawdźmy jak zadbać o zdrowy sen dziecka.
 • 5 powodów, aby czytać dziecku

  5 powodów, aby czytać dziecku

  Wspólne czytanie to dobra metoda wychowawcza oraz doskonały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Ważne jest, by już od najmłodszych lat wyrabiać w naszych pociechach nawyk czytania.
 • Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka. Na co warto zapisać dziecko?

  Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka. Na co warto zapisać dziecko?

  Bogate oferty zajęć dodatkowych w przedszkolach są obecnie normą. Rodzice coraz częściej decydują się na posłanie swojego przedszkolaka na jedne z nich. Oprócz zajęć podstawowych, takich jak rytmika czy gimnastyka korekcyjna, dzieci uczęszczają na inne zajęcia dodatkowe: ceramikę, balet, sztuki walki czy zajęcie taneczne. Na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać malucha?