Wychowanie

 • W obliczu wyzwania - metody pracy z dzieckiem autystycznym

  W obliczu wyzwania - metody pracy z dzieckiem autystycznym

  Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które ujawinia się u dzieci w ciągu pierwszych trzech lat życia. Według statystyk, występuje raz na 500 osób i aż cztery razy częściej dotyka chłopców, niż dziewczynek. Określany jest mianem zaburzenia spektralnego, co oznacza, że charakterystyka i objawy autyzmu mogą przebiegać bardzo różnorodnie.
 • Szkodliwy wpływ nowych technologii na rozwój dzieci poniżej drugiego roku życia

  Szkodliwy wpływ nowych technologii na rozwój dzieci poniżej drugiego roku życia

  Kiedy na świecie pojawia się jakieś urządzenie, wzbudza ono zazwyczaj sporo emocji. Twórcy nowych technologii nie zapominają o najmłodszych użytkownikach - dostosowane do wieku maluchów, proste w obsłudze aplikacje, gry, czy programy z bajkami powoli zastępują inne formy rozrywki takie jak kredki, książki, czy zwykłą telewizję. Zastanówmy się jednak, czy nasze dzieci powinny rodzić się z 'tabletem w dłoni' i czy swobodny dostęp do elektroniki korzystnie wpływa na ich zdrowie?
 • Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

  Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

  Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociecha poradzi sobie w nowym środowisku, jakim jest przedszkole i czy będzie potrafiła dogadać się z rówieśnikami. Moment przekroczenia przez dziecko progu placówki jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się odpowiednio do tego przygotować.
 • Rola ojca w procesie wychowania dzieci

  Rola ojca w procesie wychowania dzieci

  Rodzina jest podstawą do wychowania szczęśliwych dzieci. Zarówno mama, jak i tata mają do spełnienia inne zadania i obowiązki. Mężczyzna staje się ojcem jeszcze przed narodzinami swojej pociechy. Już wtedy może się poczuć ważny, ponieważ jego rola w procesie wychowania malucha jest ogromna.
 • Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

  Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

  Rozmowa na temat pieniędzy może nie wydaje się łatwa, ale niezwykle ważne jest to, by dziecko znało ich wartość. Maluch w wieku przedszkolnym nie musi być wtajemniczany w dokładne zarobki rodziców, lecz starsze dzieci powinny już wiedzieć, jak wygląda sytuacja finansowa gospodarstwa domowego.
 • Jak chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami w sieci?

  Jak chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami w sieci?

  Coraz młodsze dzieci zaczynają korzystać z Internetu. Poszukują w sieci gier, muzyki lub kontaktu z kolegami ze szkoły. Rodzice powinni być czujni, ponieważ w wirtualnym świecie na nasze maluchy może czyhać wiele zagrożeń. Anonimowość rozmówców, a także naiwność dzieci często wykorzystywane są przez wirtualnych przestępców.
 • Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko języków obcych?

  Kiedy i jak zacząć uczyć dziecko języków obcych?

  Wielojęzyczność staje się naturalną częścią naszego życia. W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób posługuje się jakimś dodatkowym językiem. Władanie angielskim, francuskim, czy hiszpańskim często przydaje się podczas szukania pracy, czy chociażby znacznie ułatwia nam podróżowanie i dogadywanie się z obcokrajowcami. Niektóre państwa jak np. Kanada, czy Szwajcaria wymuszają na mieszkańcach znajomość kilku języków.
 • Sylwestrowa zabawa z dzieckiem

  Sylwestrowa zabawa z dzieckiem

  Większość osób kojarzy Sylwestra z dorosłą zabawą. Kiedy pomyślimy o szampańskiej imprezie, od razu wiążemy ją z alkoholem, głośną muzyką, fajerwerkami, pięknymi kreacjami oraz świętowaniem do białego rana. Noc sylwestrowa spędzona w domu z dzieckiem też może należeć do udanych i jak się okazuje - wcale nie musi być nudna. Należy tylko wybrać zabawę, która sprawi nam i naszym pociechom najwięcej przyjemności.
 • Jak nauczyć dziecko wzywania pomocy?

  Jak nauczyć dziecko wzywania pomocy?

  Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się sytuacja lub wypadek, który wymagać będzie natychmiastowej pomocy. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak zachowywać się w sytuacji niebezpieczeństwa. Dzieci z łatwością chłoną wiedzę, są odważne i chętne do niesienia pomocy. Należy więc nauczyć je, jak postępować w przypadku zagrożenia zdrowia i życia.
 • Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

  Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

  Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika i kiedy jest ten odpowiedni moment? Te pytania nurtują niejednych rodziców. Większość dzieci jest gotowa do korzystania z nocnika około drugiego roku życia. Dzieci są jednak różne, przygodę z nocnikiem należy rozpocząć więc wtedy, kiedy dziecko będzie na to po prostu gotowe.
 • Zdrowy sen przedszkolaka

  Zdrowy sen przedszkolaka

  Regularny i odpowiednio długi sen jest dziecku bardzo potrzebny. Wyspany maluch jest zdrowy, wesoły, pełny energii. Co jeśli jednak nasz przedszkolak ma problem z przespaniem całej nocy? Sprawdźmy jak zadbać o zdrowy sen dziecka.