Zdrowie

 • Wapń w diecie dziecka

  Wapń w diecie dziecka

  Wapń jest podstawowym składnikiem naszych kości i zębów. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do wad postawy oraz próchnicy. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość wapnia u naszych dzieci, ich zęby z pewnością będą zdrowsze, a maluchom w przyszłości nie będzie grozić osteoporoza.
 • Domowe sposoby na chore zatoki u dzieci

  Domowe sposoby na chore zatoki u dzieci

  Zapalenie zatok u dzieci ma często pochodzenie bakteryjne lub grzybicze. Może być ono ostre, bądź przewlekłe. To jedna z tych dolegliwości, która nie wymaga leżenia w łóżku, ale może być męcząca. Z problemem chorych zatok u naszych maluchów mamy zwykle do czynienia w okresie pomiędzy późną jesienią, a wczesną wiosną. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!
 • Jak wcześniactwo wpływa na późniejsze życie dziecka?

  Jak wcześniactwo wpływa na późniejsze życie dziecka?

  Wcześniakiem jest dziecko, które urodzi się pomiędzy 22, a 37 tygodniem ciąży. Waga takiego noworodka waha się zazwyczaj między 501, a 2501 g. W wyniku wcześniejszego porodu, maluch nie osiąga pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. W następstwie tego, dziecko odczuwa później konsekwencje zbyt wczesnego przyjścia na świat - może być nieco słabsze i bardziej chorowite.
 • Tłusty Czwartek. Czy dzieci powinny jeść pączki?

  Tłusty Czwartek. Czy dzieci powinny jeść pączki?

  Tłusty Czwartek to okazja, by nasze dzieci, wraz z resztą rodziny spróbowały tradycyjnych łakoci. Musimy pamiętać jednak, że dziecko, to nie dorosły, więc jego dieta powinna być przemyślana. Sposób żywienia naszych maluchów ma ogromny wpływ na ich zdrowie i rozwój.
 • Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Zima upływa nam w towarzystwie ciągłych alarmów o przekroczonych w całej Polsce stężeniach smogu w powietrzu. Nie oznacza to, że wcześniej nie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza. Tym razem jednak media odpowiednio zainteresowały się tym tematem, dzięki czemu wzrasta świadomość tego problemu.
 • Dyzartria - niewyraźna mowa u dziecka

  Dyzartria - niewyraźna mowa u dziecka

  Dyzartria u dzieci jest jednym z typów zaburzeń mowy, które skutkuje dysfunkcją aparatu wykonawczego, czyli języka, podniebienia, gardła, czy krtani. Dochodzi wtedy do powstania mowy dyzartrycznej, która jest niewyraźna, powolna, bezgłośna i ma tak zwany przydźwięk nosowy.
 • Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Zmysły dziecka zaczynają się rozwijać już w łonie matki. Pierwsze badania okulistyczne noworodek przechodzi zaraz po urodzeniu. Tam, odpowiedni specjaliści sprawdzają, czy źrenice malucha prawidłowo reagują na światło, czy gałki oczne się poruszają i czy mają normalny rozmiar. Wcześniaki przechodzą badanie w kierunku retionopatii, które wykonuje się między 4, a 6 tygodniem życia. Następnie, wzrok badany jest dopiero podczas bilansu dwulatka.
 • Maluch przy wigilijnym stole

  Maluch przy wigilijnym stole

  W wigilijny wieczór cała rodzina zasiada wspólnie do stołu. Tradycyjna wieczerza rozpoczyna się wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest to niesamowicie ekscytujący i wspaniały moment. Wyjątkowe i ciepłe chwile, które zagoszczą w naszym domu sprawią, że nasze dzieci na długo zachowają je w pamięci. Warto postarać się, by maluchy mogły spróbować przynajmniej kilku przygotowanych przez nas potraw. Czasem wystarczy drobna modyfikacja, by dopasować danie do ich potrzeb.
 • Moczenie nocne u dzieci - jak temu zaradzić?

  Moczenie nocne u dzieci - jak temu zaradzić?

  Zmoczenie pościeli przez sen może przytrafić się każdemu dziecku. Jest to duży stres nie tylko dla rodzica, ale i dla samego malucha. Jeśli dziecko jest małe, rodzice najczęściej czekają aż 'mokre dni' przeminą i często tak się dzieje. Bywa również i tak, że dzieci po raz kolejny budzą się w mokrym łóżku. Choć nocne moczenie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia naszej pociechy, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. 
 • Zaburzenia hiperkinetyczne u dzieci

  Zaburzenia hiperkinetyczne u dzieci

  Zdaniem specjalistów od 3 do 8 % dzieci w wieku szkolnym cierpi na zespół zaburzeń hiperkinetycznych. Najczęściej są to dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Mają one problemy z koncentracją, są zbyt ruchliwe oraz impulsywne. Czym dokładnie charakteryzują się zaburzenia hiperkinetyczne? Jakie są ich objawy oraz na czym polega leczenie? Sprawdźmy!
 • Toksokaroza u dzieci. Co warto wiedzieć?

  Toksokaroza u dzieci. Co warto wiedzieć?

  Toksokaroza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Na chorobę tę przede wszystkim narażone są dzieci, które zarażają się pasożytem drogą pokarmową. Jakie są przyczyny i objawy toksokarozy? Na czym polega jej leczenie? Sprawdźmy!
 • Niedosłuch u dzieci

  Niedosłuch u dzieci

  Zaburzenia słuchu u dziecka są często trudne do zdiagnozowania, a niedosłuch może pojawić się z bardzo różnych przyczyn. Jak rozpoznać, że nasz maluch ma problemy ze słuchem i na czym polega odpowiednie leczenie?
 • Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

  Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

  Dogoterapia, nazywana inaczej kynoterapią czyli terapią z udziałem psa. Jest jedną z dziedzin zooterapii, metodą, która wzmacnia efektywność rehabilitacji. Jej głównym motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, którego prowadzi wykwalifikowany terapeuta.
 • 5 produktów, które nie powinny znaleźć się w diecie dziecka

  5 produktów, które nie powinny znaleźć się w diecie dziecka

  Dieta  i właściwe odżywianie dziecka ma istotny wpływ na samopoczucie oraz układ nerwowy malucha. Układając jadłospis dziecka, pamiętajmy, by posiłki zawierały cenne dla zdrowia witaminy i mikroelementy. Niektóre z pozoru zdrowe produkty w nadmiarze mogą szkodzić dziecku. Sprawdź, jakie 5 produktów lepiej nie podawać dziecku!