Bałagan w pokoju. Jak nauczyć dziecko utrzymywać porządek?

Bałagan w pokoju. Jak nauczyć dziecko utrzymywać porządek?
Drukuj Skomentuj

Dziecko robi wokół siebie mnóstwo bałaganu. Często nie odkłada nic na swoje miejsce, a porozrzucane lalki, klocki i bałagan w szufladach jest zjawiskiem powszechnym w pokoju każdego malucha. Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

Mimo, że sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko utrzymywania porządku. W pewnym momencie należy po prostu przestać wyręczać dziecko, uzbroić się w cierpliwość i powoli wdrażać dziecko w domowe obowiązki.

 

Zasady

 

Należy wspólnie z dzieckiem ustalić zasady dotyczące sprzątania. Wyjaśnijmy mu czym jest sprzątanie i jakie są jego zalety: rzeczy są poukładane, na swoim miejscu, łatwo wszystko znaleźć. Maluch musi wiedzieć, że po każdej zabawie jego obowiązkiem jest posprzątanie po sobie i rodzic go w tym nie wyręczy. Nie odkładajmy jednak sprzątania na wieczór. Dziecko zwykle jest już wtedy zmęczone i śpiące, ciężko będzie przekonać je wtedy, by cokolwiek zrobiło.

 

Sprzątanie z dzieckiem

 

Dajmy dziecku dobry przykład i sami pokażmy mu jak się sprząta. Początkowo z pewnością rodzic będzie robił to sam, z czasem maluch będzie pomagał na coraz bardziej. Warto chwalić dziecko nawet za najmniejszy efekt jego pracy.

 

Nie zniechęcaj

 

Jeśli będziemy zmuszać dziecko do sprzątania, uzyskamy odwrotny skutek. Nie krzyczmy na dziecko i nie nazywajmy je przykładowo - brudasem. Należy przede wszystkim spokojnie i cierpliwie tłumaczyć, dlaczego po zakończonej zabawie należy po sobie posprzątać. 

 

Sprzątanie jako zabawa

 

Nauka porządku może być świetną formą zabawy. Możemy zaproponować dziecku zabawę w rzucanie do celu, by rzeczy ponownie znalazły się w pudełkach na zabawki lub np. zorganizować wyścigi – kto zbierze z podłogi więcej zabawek lub szybciej schowa klocki do pudełka. Półki mogą być przecież świetnym miejscem parkingowym, a misie chętnie zasną poukładane w swoich pudełkach. Ważne, by sprzątanie nie kojarzyło się dziecku jedynie z przykrym obowiązkiem.

 

Skutki bałaganu

 

Pokaż dziecku skutki bałaganu. O porozrzucane po podłodze klocki łatwo się przecież potknąć, a w zabałaganionym pokoju trudno cokolwiek odnaleźć. W takim harmiderze łatwo na coś nadepnąć i zwyczajnie popsuć zabawkę.

 

Daj dobry przykład

 

To ważne, by w całym domu panował porządek. Dzieci są świetnymi obserwatorami - jeśli sami rozrzucamy rzeczy i nieregularnie sprzątamy, dlaczego nasz maluch miałby nie brać z nas przykładu? Dziecko obserwuje w jaki sposób prowadzimy dom i widzi, czy panuje w nim porządek czy nie.

 

Nowe obowiązki

 

Wraz z wiekiem dziecka należy poszerzać zakres jego obowiązków. Oprócz sprzątania zabawek, dziecko może przecież pomóc nam ugotować obiad, zetrzeć kurze czy wynieść śmieci. Starszym dzieciom przygotować możemy listę zadań  i regularnie sprawdzać, czy wszystkie punkty zostały wykonane. Pamiętajmy, by zawsze chwalić wysiłek dziecka!

 

Zobacz także:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi