Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Andrzejki

Zobacz 11 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

Jak rozmawiać z dzieckiem

Jestem mamą trzyletniego chłopca, który jest bardzo dociekliwy i zawsze ma własne zdanie. Wiele też rozumie i wyciąga wnioski z obserwacji....

~ Olawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:09

"Co wiemy o piesku?" scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich

„Co wiemy o piesku?”

Cel główny:
- rozbudzanie fascynacji światem, przyrodą i zwierzętami
- przygotowywanie dzieci do właściwego kontaktu ze światem przyrody i zwierząt

Cele operacyjne:
Dziecko:
- reaguje twórczo na dany temat
- zna budowę zwierzęcia (psa)
- rozumie rolę istot żywych w życiu człowieka
- potrafi rozróżnić i nazwać niektóre rasy psów
- zna czynniki wywierające korzystny i niekorzystny wpływ na życie psa
- wesoło bawi się podczas zabaw
- rozwiązuje zagadki

Metody:
- podająca (opis)
- poszukująca (problem do rozwiązania)
- operatywna (praktyczne działanie)

Pomoce:
- barwne ilustracje różnych ras psów, emblematy na szyję z pieskami (jamnik, pudel, owczarek niemiecki), magnetofon, płyta CD, wykropkowane kontury piesków, kartoniki z napisami ras psów (jamnik, pudel, owczarek niemiecki), zagadki o psie

Przebieg:

1. Powitanie
Poruszanie się w takt żywej muzyki- gdy umilknie muzyka dzieci zatrzymują się i podają sobie prawe dłonie. Witają się z jak największą liczbą osób. Zabawę powtarzany dwukrotnie.

2. Zebranie dzieci w kręgu na dywanie
Rozmowa kierowana na temat opieki nad psami. Rozwiązywanie zagadek. Wypowiedzi dzieci na temat ilustracji psów (omawianie charakterystycznych cech i nazywanie poszczególnych części ciała zwierzęcia). Zapoznanie się z niektórymi rasami psów (przyporządkowanie nazwy ras psa do jego wizerunku na ilustracji). Opowiadanie o własnych pieskach w swoich domach. Burza mózgów: Co zagraża psom?, W jaki sposób należy opiekować się psami?.

Zagadki:

a) Za kości rzucone dziękuje machając ogonem.

b) Warczy, skomli, gryzie kijek,
Biega, skacze, czasem wyje
Chociaż piszczy, chociaż szczeka,
Przyjacielem jest człowieka
A Ty już na pewno wiesz,
Ze zwierzęciem tym jest?....Pies

3.Zabawa dramowa: „Rozmowa z psami na podwórku”- rozdanie emblematów. Nadanie imion poszczególnym rasom (Azor, Pini, Murzyn, Saba, Ksena itp.)- propozycje podają dzieci. Nauczyciel podchodzi do każdego z dzieci, pyta go o wymyślone imię dla pieska np.: „Witam Cię Azorku. Dlaczego drżysz? W jaki sposób można Ci pomóc?”Dziecko-piesek odpowiada na zadane pytanie nauczyciela. „Witam Cię Murzynku. Widzę, że jesteś szczęśliwy i masz ocieploną budę. Jak się w niej czujesz? Komu chciałbyś podziękować za opiekę?”. Dziecko-piesek odpowiada na zadane pytania. Następnie naśladuje szczekanie psa – hau, hau –ćwiczenia ortofoniczne. Zabawę powtarzamy, rolę nauczyciela przejmuje chętne dziecko.

4.Rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć
Przyjaciel zwierząt nie może (podawanie propozycji przez dzieci):
- ich krzywdzić
- denerwować, szczuć
- rzucać w nie kamieniami
- bić, kopać

Przyjaciel zwierząt powinien:
- karmić je
- wychodzić z nimi na dwór
- kąpać je
- bawić się z nimi
- aktywnie działać na rzecz ich ochrony
- chodzić na badania do weterynarza
- reagować na krzywdy zadawane przez innych ludzi (uświadamiać ich)

5.Wykonanie pracy plastycznej „Szczęśliwy piesek”
Łączenie kropek ułożonych w kształcie konturów psa. Zamalowywanie powierzchni. Wymyślenie imienia dla psa, naklejenie pod ilustracją-pomoc nauczyciela.

6.Podsumowanie
„Jak powinniśmy opiekować się pieskami?”. Burza mózgów: „Piesek będzie zdrowy i szczęśliwy, gdy……”, „Będzie smutny, jeśli…”.

Opracowała: Katarzyna Grzywna


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012