Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Edukacja regionalna

Zobacz 23 scenariusze

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

Jak rozmawiać z dzieckiem

Jestem mamą trzyletniego chłopca, który jest bardzo dociekliwy i zawsze ma własne zdanie. Wiele też rozumie i wyciąga wnioski z obserwacji....

~ Olawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:09

Deszczowa muzyka - scenariusz zajęć z obszaru edukacji muzycznej dla 6-latków

Przejdź do strony | 1 | 2|

Temat cykliczny: LISTOPADOWA POGODA


Cele ogólne:

  • rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki;
  • stwarzanie sytuacji wdrażających do słuchania utworów instrumentalnych nawiązujących do aktualnej pory roku oraz sprzyjających wyrażaniu przez dzieci swoich przeżyć i nastrojów wywołanych tym utworem.

Cele szczegółowe – dziecko:

  • zaznacza pierwszą miarę taktu w metrum i reaguje ruchem na przerwę w muzyce
  • rozpoznaje dźwięki padającego deszczu, wypowiada się na jego temat
  • rozpoznaje słuchem melodię znanej piosenki „W deszczowym rytmie”
  • poprawnie intonuje piosenkę pod względem rytmicznym, melodycznym z uwzględnieniem stosowania właściwego oddechu
  • naśladuje głosem odgłosy padającego deszczu
  • naśladuje odgłosy padającego deszczu przy użyciu różnych przedmiotów
  • reaguje ruchem na zmiany tempa i dynamiki słyszanej muzyki
  • odtwarza podany rytm
  • akceptuje pomysły kolegów
  • ruchem interpretuje treść muzyczną
  • przedstawia swoje wyobrażenia w formie plastycznej
  • doświadcza wrażeń emocjonalnych wywołanych pięknem utworu muzycznego i atmosferą w jakiej go wysłucha.

Metody pracy:

  • Metody oparte na: słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.

Formy pracy: zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: kaseta z nagraniem padającego deszczu, kaseta z nagraniem „PRELUDIUM DESZCZOWEGO” F. Chopina, ilustracje deszczowej pogody, łyżeczki, klucze, butelki i miseczki z wodą, klocki, gazety, celofan, świece, parasolki, duże arkusze papieru, wełna, farby, wycięte z kartonu kropelki deszczu, kredki, wycięta biała i czarna chmurka, instrumenty perkusyjne.

Przebieg zajęć:
Przed zajęciami dzieci poznały słowa i melodię piosenki „W deszczowym rytmie” – muzyka M. Sawa, słowa E. Szeptyńska.
1. Marsz przy akompaniamencie pianina (na całych stopach, na palcach, zaznaczanie klaśnięciem a następnie tupnięciem pierwszej miary taktu w metrum 2/4 i 4/4.
2. Muzyczne przywitanie z dziećmi.
3. Zabawa „Powitanie z kolegami” – dzieci poruszają się w rytm muzyki; na przerwę w muzyce witają się z kolegami (witają się dłonie, kolana, nosy itp.)
4. Zagadka muzyczna „O czym będziemy dzisiaj rozmawiać?”
a. Słuchanie nagranych odgłosów padającego deszczu
b. Odsłonięcie ilustracji z deszczową pogodą
c. Rozmowa wokół problemów: skąd się bierze deszcz?, jak wygląda niebo w deszczowy dzień?, co się dzieje z deszczem jak spadnie na ziemię?, jak ludzie chronią się przed deszczem?
5. „Co to za piosenka?” – rozpoznanie tytułu piosenki „W deszczowym rytmie” po zagranym fragmencie refrenu
a. Śpiewanie piosenki wesoło – smutno, cicho – głośno z wykorzystaniem w refrenie naturalnych efektów akustycznych (tupnięcie, klaskanie)
b. Rozmowa na temat „Jakie odgłosy wydaje padający deszcz?” (kap-kap, plim-plam, plusk-plusk, stuk-stuk itp.)
6. Odkrywanie na sali różnych przedmiotów i materiałów za pomocą których można wywołać odgłos padającego deszczu – prezentacja przed kolegami (wykorzystanie gazet celofanu, misek i butelek z wodą, instrumentów, łyżeczek itp.). Wspólny koncert – nauczyciel dyryguje (ręka opuszczona – drobny, cichy deszczyk, który stopniowo przechodzi w ulewę – ręka uniesiona w górę).
7. Zabawa w „kropelki” – nauczyciel wystukuje na bębenku rytm – odgłos spadających kropli zmieniając natężenie uderzeń. Dzieci wystukują ten sam rytm uderzając palcami o gazetę.
8. „Taniec w deszczu” – zabawy przy muzyce z wykorzystaniem gazet (naśladowanie szumu wiatru, dmuchanie gazet po podłodze, ułożenie gazet na podłodze „kałuże” – chodzenie między nimi lub bieganie na palcach między nimi – reagowanie ruchem na zmiany tempa i dynamiki muzyki).
9. Słuchanie „Preludium Deszczowego” F. Chopina (przy zasłoniętych oknach i zapalonych świecach)
a. Malowanie do muzyki wełną maczaną w farbie
Przejdź do strony | 1 | 2|

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012