Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Ostatnio ocenione placówki

"Parowozik Malucha"

Pruszków

Polecam Przedszkole, przyjazna atmosfera, domowa kuchnia, ba...

Ocena: 5/5

więcej

Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 2 w Mławie

Mława

Sniadania: dzieci jedzą bez talerzykow,wyjatkiem jest ciepl...

Ocena: 2.7/5

więcej

Niepubliczne Przedszkole Katolickie Anioła Stróża

Piekary Śląskie

"Niepubliczne Przedszkole Katolickie Anioła Stróża Zielon...

Ocena: 3.6/5

więcej
Wszystkich ocen: 2643 (średnia: 4.32)

Najwyżej oceniane placówki

Przedszkole " NASZE SKARBY"

ul. oś. Dywizjonu 303 22b

31-873 Kraków

Ocena: 4.8/5

więcej

Polsko-Angielskie Przedszkole Bright Child

ul. Przemysłowa 4 459

30-701 Kraków

Ocena: 5/5

więcej

Porady specjalisty

Tytuł licentata wystarczy do awandu zawodowego?

Witam, Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela wychowania przedszkolnego. Czy licencjat jest wystarczającym wykształceniem aby zdobyć awans...

~ Magdawięcej

Samotna matka a pierwszeństwo przyjęcia do żłobka

Czy to prawda, że pierwszeństwo przyjecia dziecka do żłobka mają tylko samotne matki przebywające w domu samotnej matki? Chciałam posłać moją niespełna...

~ Sylwiawięcej

Kwalifikacje dyrektora niepublicznego punktu przedszkolnego

Chciałabym zatrudnić dyrektora do niepublicznego punktu przedszkolnego, który będzie funkcjonował od września. Jakie kwalifikacje powinien posiadać...

~ Emiliawięcej

Edukacja teatralna w przedszkolu

Każde dziecko posiada naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Jedną z nich jest teatr, który jako sztuka łączy w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny.

Istotą dziecięcego teatru jest możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami i oderwanie od rzeczywistości. To wszystko prowadzi do rozwijania myślenia, wyobraźni, mowy, pamięci, uczy odwagi i śmiałości oraz umiejętności współdziałania i wyrażania różnych stanów uczuciowych. Ważny jest nie tylko sam spektakl, tworzony przez dzieci, ale również cały proces jego przygotowania, oraz towarzyszące mu sytuacje społeczne i wychowawcze. Zabawa w teatr kształtuje twórczą postawę dziecka.

Edukacja przedszkolna daje wiele możliwości podjęcia działań twórczych, w wyniku, których dzieci rozwijają swoje zainteresowania i zdolności. Jedną z nich jest właśnie edukacja teatralna, z którą dziecko spotyka się już w czasie własnych swobodnych zabaw, które otwierają przed nim świat fikcji i umowności, który stanowi istotę teatru. Dzieci podejmują w zabawie różne role, a wydarzenia rozgrywają się jakby na scenie.

Rozumiejąc ogromną rolę edukacji teatralnej dla rozwoju dziecka już od najmłodszych lat zarówno nauczyciele jak i rodzice powinni wprowadzać lub proponować w codziennych zabawach i zajęciach różne małe formy sceniczne np.:

  • Zabawy naśladowcze
  • Zabawy z elementem dramy i pantomimy
  • Inscenizowanie wierszy i piosenek
  • Naśladowanie wybranej postaci z bajki


Istotnym elementem jest udostępnienie dzieciom przedmiotów, które wykorzystają w czasie swobodnych zabaw np.: pacynek, kukiełek, dekoracji strojów, które można zgromadzić w kąciku teatralnym. Ogromną rolę w stymulowaniu twórczych działań dzieci w zakresie edukacji teatralnej stanowi dostęp do przedstawień teatralnych w wykonaniu profesjonalnych aktorów jak i tych, na których dzieci mają możliwość obejrzenia teatrzyku kukiełkowego. W każdym dziecku zarówno otwartym, śmiałym i pomysłowym czy zamkniętym i zakompleksionym, tkwi wiele radości i możliwości twórczego działania.

Ważnym, więc zadaniem dla osoby dorosłej stwarzającej warunki ,,zabawy w teatr” jest poznanie każdego dziecka i stworzenie miłej i ciepłej atmosfery w zespole, dzięki której między uczestnikami nawiąże się nić sympatii, akceptacji, zrozumienia i zaufania. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie i będzie miało warunki do twórczego działania.

Aby jednak zaistnieć przed widownią powinno się być,,zgranym” zespołem, ale nie tylko. Trzeba przede wszystkim nauczyć małych aktorów wyraźnej wymowy, która we współczesnej rzeczywistości daje wiele do życzenia. Dzisiejsi rodzice mają mało czasu na rozmowy z dziećmi a umożliwiają im szeroki dostęp do telewizji, video itp. Rezultatem jest niewyraźna wymowa i ubogie słownictwo. Dlatego też jednym z ważnych elementów jest kształcenie u małych aktorów zasad starannej wymowy i racjonalnego oddychania po to były słyszane i rozumiane przez swoją widownię.

Cel ten osiąga się systematycznie stosując wiele ćwiczeń:

  • intonacyjnych
  • oddechowych
  • artykulacyjnych
  • dykcyjnych.


Istotne są także ćwiczenia pamięci poprzez naukę krótkich, śmiesznych często pozbawionych sensu, lecz łatwych i przyjemnych do zapamiętania wyliczanek, żarcików i „klepanek”, dzięki którym w późniejszym czasie dzieci samodzielnie będą wymyślać wierszyki. Nie należy zapominać również o zabawach i ćwiczeniach wzbogacających słownictwo dzieci i rozwijających wyobraźnię. Dopiero końcowym etapem edukacji teatralnej jest praca nad scenariuszem przedstawienia. Najważniejszym jednak warunkiem prowadzenia wszelkich teatralnych przedsięwzięć jest "zabawa i radość”.

Autor: Ewa Jaskuła


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie