Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Co robić, gdy dziecko naśladuje objawy chorób?

Mam małą klaustrofobię i bywa, że trudno mi złapać oddech, a co gorsza, jestem po operacji żołądka, mam inne problemy zdrowotne. Problem polega na tym, że...

~ Olga Marlo więcej

Wpływ grupy na dziecko w przedszkolu

Mój synek właśnie zaczął chodzić do przedszkola. Do tej pory uważałam, że dobrze go wychowałam – uczyłam dzielić się z innymi swoimi rzeczami...

więcej

Opieka nad dziećmi bez zakwaterowania

Tytuł jest tematem mego pytania. Od 3 lat jestem opiekunem dziennym dla dzieci do lat 3. Niestety bardzo nie odpowiadają mi warunki umowy zlecenia. Jest to...

~ opiekun dzienny więcej

Gdy ugryzie kleszcz - borelioza u dzieci

Latem chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, odbywając wędrówki po lesie czy odwiedzając parki. Kontakt z przyrodą daje wiele satysfakcji, jednak trzeba pamiętać też, że takie wyprawy wymagają zachowania ostrożności. Ważne jest, by po powrocie z wycieczki, czy nawet przydomowego ogrodu, dokładnie obejrzeć ciało malucha i sprawdzić czy razem z nim nie przywędrował niechciany gość - kleszcz, często powodujący boreliozę u dzieci.

Według pediatry z Centrum Medycznego Medrun w Warszawie, Marzeny Gajewskiej, borelioza, nazywana inaczej chorobą z Lyme, to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi, gdy przez ślinę kleszcza wczepionego w ciało, bakteria dostaje się do organizmu. Dlatego tak ważne jest obserwowanie miejsca ukąszenia nawet przez kilka tygodni od momentu usunięcia kleszcza.

 

Borelioza - objawy u dzieci


Borelioza u dzieci jest łatwa do wyleczenia, ale tylko w początkowej fazie. Później borelioza może się utaić, a objawy wystąpić dopiero u dorosłego człowieka! Objawem boreliozy jest rumień wokół miejsca ukąszenia – stąd też bardzo ważna jest obserwacja miejsca, w którym znaleźliśmy nieproszonego gościa. Jednak to nie powinno uśpić czujności rodziców lub opiekunów, gdyż niestety rumień może pojawić się także w każdym innymi miejscu na ciele dziecka. Miejsce ukąszenia nie jest zatem jedynym, które należy bacznie oglądać! W czasie pierwszej fazy zakażenia rumień potrafi zmieniać swój wygląd, kształt oraz umiejscowienie, ale zwykle nie jest trudny do zauważenia. Nie zawsze on występuje zatem uczulam rodziców, by pamiętali, kiedy dziecko miało kontakt z kleszczem – tłumaczy pediatra z Medrun. Leczenie boreliozy u dzieci, będącej jeszcze w fazie rumienia, polega na aplikowaniu antybiotyków oraz uważnej obserwacji pociechy.

Warto wiedzieć, że kleszcze przenoszące wirusa występują w całym kraju, ale są regiony gdzie to zagrożenie boreliozą jest szczególnie wysokie. Najbardziej na tę chorobę narażeni są mieszkańcy wschodnich terenów Polski, a także Mazur, Podlasia i Opolszczyzny.

 

Prawidłowe usuwanie kleszczy


Dr Marzena Gajewska zaleca aby kleszcza usunąć najszybciej, jak to tylko możliwe. Trzeba to zrobić delikatnie i powoli, starając się pozbyć tego pajęczaka w całości. Oczywiście samo wyjęcie kleszcza nie wystarczy, trzeba też udać się do lekarza, który obejrzy dokładnie miejsce ukąszenia i odpowiednio oczyści skórę.

 

Pamiętaj o kleszczu u dziecka


Borelioza może atakować różne narządy ciała i wywoływać wiele rozmaitych reakcji organizmu. Często objawy pojawiające się podczas boreliozy towarzyszą też innym chorobom. W fazie zaawansowanej boreliozy objawy są bardzo niespecyficzne, a rozpoznanie choroby może być trudne. Jednak istnieją pewne symptomy, które sugerują zakażenie boreliozą. Przede wszystkim dotyczą one układu nerwowego. Pamiętajmy jednak, że każde kłopoty ze zdrowiem, które zaobserwujemy u dziecka, powinny zakończyć się wizytą u lekarza. Warto zatem zapamiętać, kiedy dziecko miało kontakt z kleszczem, aby w przyszłości móc ukierunkować poszukiwanie przyczyn różnych dolegliwości - mówi pediatra Marzena Gajewska.

Najlepszą ochroną przed boreliozą jest oczywiście zapobieganie ukąszeniu kleszcza. Dr Gajewska z Centrum Medycznego Medrun tłumaczy, że ryzyko ukąszenia jest największe w czerwcu i lipcu, ale trzeba mieć się na baczności od maja nawet do listopada! Dlatego planując wycieczkę do lasu albo parku trzeba zadbać o odpowiednie, zakrywające ubranie oraz użyć preparatu odstraszającego kleszcze. Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć skórę dziecka!


Podziel się na:

Komentarze

avatar

Katarzyna 2015-09-19 23:15

Dziś u mojego 3 letniego synka wyjęłam kleszcza. W zasadzie nie zdążył się on wbić ale ukąsił bo po usunięciu pociekła krew. Wyczytałam że we Wrocławiu robi się badanie DNA kleszcza i stwierdza się czy jest nosicielem groźnych chorób. Mimo dużych jak na moją kieszeń kosztów zdecydowaliśmy się go wysłać do badania. Pytanie do Pana Janusza. Jaki odsetek kleszczy które przebadaliście był zarażony? Czy toksyny są wprowadzane do krwi od razu czy dopiero po jakimś czasie żerowania ? Strasznie się boję. Synek jest w trakcie przyjmowania antybiotyku i może być osłabiony.

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie