Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Punkt przedszkolny

Posiadam tytuł magistra pedagogiki ogólnej, ukończyłem również studia pierwszego stopnia na kierunku: Pedagogika resocjalizacyjna i praca...

~ Wiktor Gomułkiewicz więcej

2latek w przedszkolu niepublicznym

Witam, otwieram małe przedszkole. Jak to na początku - mała ilość dzieci. Czy w moim niepublicznym przedszkolu mogę przyjmować dzieci po 2 roku, a...

~ marta więcej

Przykre zachowanie u mojej 18 miesięcznej Córeczki

Witam. Jestem mamą 18 miesięcznej córeczki. Teściowa, mam wrażenie, zachowuje się dziwnie (ale może ja się MYLĘ). Przychodzi po dziecko do pokoju...

~ Monika więcej

Ile metrów kw przypada na jedno dziecko w sali przedszkolnej?

Witam serdecznie, jako mama przedszkolaków, która zakłada nową niepubliczną placówkę wychowania przedszkolnego chciałabym uzyskać informację ile metrów kw przypada na jedno dziecko w sali przedszkolnej? Czy istnieje jakiekolwiek rozporządzenie mówiące o tym? Nie mogę nic znaleźć... każda instytucja udziela innej informacji. Z góry dziękuję za odpowiedź agnieszka

autor pytania: agnieszka

Pani Agnieszko, gratuluję pomysłu i odwagi do otwarcia nowej placówki opieki nad dziećmi! To prawda, w różnych instytucjach możemy uzyskać różne informacje, co jest bardzo mylące dla osoby, która otwiera taką placówkę po raz pierwszy. Nie należy się jednak zrażać, a konsekwentnie dążyć do osiągnięcia zamierzonych celów!

„Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania z dnia 31 sierpnia 2010 r.” mówi bardzo wiele na temat warunków lokalowych.

W § 4. jest napisane, że: „Lokal, w którym mają być prowadzone zajęcia w ramach punktu lub zespołu, spełnia następujące warunki:
1) powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosi co najmniej 16 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5, powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko, z tym że:
a) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2, jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie,
b) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie;
2) wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci wynosi co najmniej 2,5 m;
3) jest zapewnione utrzymanie czystości i porządku w lokalu, pomieszczenia są utrzymywane w odpowiednim stanie, są przeprowadzane ich okresowe remonty i konserwacje;”

Dołączam linka do cytowanego Rozporządzenia: www.prawo.legeo.pl

specjalista: Kasia Skóra

Zadaj pytanie specjaliście

Podziel się na:

Komentarze

avatar

Przedszkolanka 2014-09-02 09:43

No to świetnie. W moim państwowym przedszkolu przy 25 dzieci mam salę 40m. Czyli duuuużo za małą. Dzieci nie mają się gdzie bawić, ja nie jestem w stanie poruszać się między nimi. Praca w takim miejscu to koszmar.
avatar

Wiesia 2014-09-27 18:45

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -na interpelację nr 22973 w sprawie standardów wielkości powierzchni sali przypadającej na dziecko w przedszkolu- na jedno dziecko w przedszkolu powinno przypadać ok. 2,5-3 m2 powierzchni.

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie