Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Ostatnio ocenione placówki

Żłobek BAMBINO

Warszawa

To był jedyny żłobek w okolicy, który spełnił moje ocz...

Ocena: 5/5

więcej

Przedszkole " NASZE SKARBY"

Kraków

Superanckie przedszkole! Dużo zajęć, dużo wyjść, dużo...

Ocena: 4.8/5

więcej

Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Nasz Domek”

Warszawa

Żłobek oceniam na szóstkę z plusem. Według mnie jest ...

Ocena: 5/5

więcej
Wszystkich ocen: 2740 (średnia: 4.32)

Najwyżej oceniane placówki

Przedszkole " NASZE SKARBY"

ul. oś. Dywizjonu 303 22b

31-873 Kraków

Ocena: 4.8/5

więcej

Polsko-Angielskie Przedszkole Bright Child

ul. Przemysłowa 4 459

30-701 Kraków

Ocena: 5/5

więcej

Porady specjalisty

Awans zawodowy nauczyciela

Witam. Mam czteroletni staż pracy w przedszkolu niepublicznym jako nauczyciel. Posiadam tytuł magistra pedagogiki społecznej i terapii pedagogicznej. Czy w...

~ margowięcej

Moja córka nie chce jeść w przedszkolu.

Moja 3-letnia córka nie chce jeść w przedszkolu. Tzn wczesniej jadła bardzo dobrze, nawet babki w przedszkolu chwaliły itp. Dopóki nie...

~ Joannawięcej

Tytuł licentata wystarczy do awandu zawodowego?

Witam, Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela wychowania przedszkolnego. Czy licencjat jest wystarczającym wykształceniem aby zdobyć awans...

~ Magdawięcej

Jak reklama wpływa na dziecko

Specjaliści od reklamy wiedzą, że najbardziej podatną na sugestie grupą konsumentów są dzieci. Często to właśnie do nich skierowane są reklamy telewizyjne, ponieważ maluchy są wobec ich przekazu bezbronne. Nie potrafią zrozumieć mechanizmów kierujących reklamą i ulegają czarowi kolorowego, zachęcającego obrazu. Jaki jest wpływ reklamy na dzieci?

W niektórych krajach europejskich zabronione jest kierowanie reklamy bezpośrednio do dziecka oraz wykorzystywanie wizerunku dziecka do promowania produktu, który nie jest przeznaczony dla niego. W Polsce niestety nie ma jeszcze takich regulacji, dlatego rodzice sami powinni ograniczać wpływ reklam na dzieci.

Wydaje się, że najprostszym sposobem będzie skrócenie czasu spędzanego przez malucha przed telewizorem. Obliczono, że w tygodniu spędza on około trzydziestu godzin przed ekranem, oglądając ulubione programy często przerywane głośnymi reklamami. Dzieci lubią je oglądać, gdyż niosą pozytywny przekaz i przyciągają uwagę. Jednak tylko z pozoru reklamy dla dzieci są niegroźne. Psychologowie zauważają, że budzą one w najmłodszych chęć posiadania, łakomstwo a nawet agresję.

 

Zbyt długie oglądanie telewizji skutkuje również wadami postawy! Dowiedz się więcej i zobacz: Wady postawy u dzieci

Dziecko w wieku przedszkolnym nie rozumie, że informacje zawarte w reklamie telewizyjnej często są przekłamane. Dlatego maluch, z reguły skutecznie, stara się wpłynąć na decyzje rodziców dotyczące zakupów. Jednak uleganie chwilowym zachciankom pociech nie zawsze wychodzi im na dobre. Przede wszystkim dzieci utrwalają w sobie przekonanie, że celem życia jest posiadanie. Maluch obserwuje również fałszywy model wychowania, w którym dziecko zawsze dostaje to co chce. Utrwala się w nim też stereotypowy podział rodziny, w którym to kobieta zawsze dba o dom - sprząta i gotuje.

Niezachwiana wiara w reklamy dla dzieci może prowadzić do rozczarowań. Wiele razy zdarzyło się, że zachwycający w telewizji przedmiot okazywał się niegodny uwagi. Takie sytuacje sprawiają, że najmłodsi czują się przez dorosłych oszukiwani. Jak więc zaradzić takim sytuacjom? Przede wszystkim trzeba z dzieckiem rozmawiać, starając się jednocześnie reagować na wysyłane przez nie sygnały. Kiedy na przykład maluch zachwyci się promowaną w telewizji zabawką, rodzic nie powinien złośliwie komentować pragnień dziecka. Należy zapytać dlaczego rzecz jest wyjątkowa, niech maluch uruchomi wyobraźnię i opowie jak się nią bawi. Często sam ten fakt wystarcza. Można również zaproponować dziecku zarabianie na wymarzoną zabawkę - za każdą pomoc w domowych czynnościach otrzyma ono drobną kwotę. Być może wtedy zrozumie, że nie wszystko przychodzi łatwo. 

Wiadomo, że nasze pociechy nie unikną kontaktu z reklamą. Jednak dopóki nie nauczą się rozpoznawać jej mechanizmów i rozsądnie decydować, rodzice powinni je chronić.

 

Na maluchy wpływ mają nie tylko telewizyjne reklamy. Podpatrują również styl życia innych osób. Wejdź i zobacz: Małe modelki

 


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie