Kłótnie między rodzeństwem - jak postępować?

Kłótnie między rodzeństwem - jak postępować?
Drukuj Skomentuj

Wiele domów przypomina nieustanne pole bitwy, a kłótnie między rodzeństwem mogą wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Co można zrobić, aby dzieci w końcu się dogadały i podpisały zawieszenie broni?

Kłótnie między rodzeństwem – szczególnie jeśli dzieci są w zbliżonym wieku – to naturalne zjawisko, które uczy je kompromisu oraz sztuki negocjacji i stawiania na swoim. To cenne umiejętności, które przydadzą się w przyszłości, ale dziecko w wieku kilku lat musi niestety trenować je na najbliższych… Rola rodziców polega na tym, by nie dopuścić do eskalacji. Kiedy więc należy wkroczyć i co trzeba wtedy zrobić?

 

Zazdrość – najczęstszy powód kłótni między rodzeństwem


Rodzice mogą nie zdawać sobie sprawy, że niektóre konflikty między rodzeństwem prowokują sami. Trudne relacje między dziećmi mogą wynikać na przykład z zazdrości, poczucia zaniedbania czy odrzucenia. Uwidacznia się to szczególnie, gdy opiekunowie otaczają troską młodsze dziecko, wychodząc z założenia, że starsze jest na tyle duże, iż powinno rozumieć ich punkt widzenia. Tymczasem czuje się ono niekiedy mniej ważne i niezauważane. Aby nie pogłębiać tych uczuć, warto codziennie znaleźć czas, by zrobić coś tylko ze starszakiem – zabrać go na spacer, poczytać razem książkę czy pobawić się w co tylko będzie chciał. W ten sposób powód do zazdrości i kłótni zniknie.

Aby dziecko nie czuło się gorsze, powinno znać własną wartość. Zobacz, jak można ją u niego budować, wejdź: Jak budować poczucie wartości u dziecka

Tak samo dzieje się w przypadku, gdy jedno z dzieci stale porównywane jest z drugim – i zwykle nie jest stawiane w dobrym świetle. Wtedy narasta w nim żal na „idealnego” brata lub siostrę, wykorzystuje więc każdą sytuację, by mu dokuczyć. Kłótnie są więc sposobem na wyrażenie swoich negatywnych emocji. Warto więc przemyśleć swoje podejście do dzieci. Być może właśnie w zazdrości o miłość rodziców tkwi źródło konfliktów pomiędzy rodzeństwem?

 

Konsekwentne trzymanie się zasad


Aby nie dawać dzieciom powodów do kłótni, rodzice wprowadzają zasady zachowania. To naprawdę dobry sposób na ograniczenie sporów, pod warunkiem, że wszyscy konsekwentnie ich przestrzegają. Dlatego, gdy dochodzi do łamania domowego regulaminu, dorosły zawsze musi wkroczyć. Dzieciom trudno zapamiętać te zasady? Dobrym pomysłem będzie spisanie ich na dużym arkuszu i przyklejenie w widocznym miejscu. Niech kilkulatki też biorą udział w jego przygotowywaniu – na pewno świetnie poradzą sobie z wymyśleniem kilku punktów.

Kiedy dojdzie do złamania zasad, trzeba porozmawiać z dziećmi i starać się spokojnie wysłuchać każdej ze stron. Niestety, często nie będąc świadkiem początku konfliktu, trudno znaleźć winowajcę. Można wtedy próbować odwołać się do empatii dzieci, mówiąc na przykład „Pomyśl, jak ty byś się poczuł, gdyby ktoś zabrał ci zabawkę?”. Warto poprosić obie strony sporu, aby zaproponowały każde swoje rozwiązanie – a jeśli do tego uda im się osiągnąć kompromis, koniecznie trzeba to nagrodzić.

 

Dzieci mają prawo do własnej przestrzeni


Często kłótnie między rodzeństwem wynikają z tego, że dzieciom brakuje własnej przestrzeni. Przecież każdy czasami chce pobyć sam, by zająć się własnymi sprawami. Idealne rozwiązanie to własne pokoje, ale nawet gdy rodzeństwo ma jeden wspólny, zawsze można zaaranżować go tak, by każdy miał własny kąt, w którym może na chwilę odciąć się reszty świata.

To samo dotyczy zabawek i prywatnych rzeczy dzieci. Nikt nie lubi, kiedy narusza się tę strefę, dlatego warto trzymać się zasady, aby nigdy nie brać niczego bez pozwolenia. W ten sposób skończą się kłótnie o bezprawnie zagarniętą zabawkę czy książkę. Tej reguły powinni trzymać się też rodzice, którzy często sami decydują o tym, by przekazać nieużywane rzeczy starszego rodzeństwa młodszemu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale warto porozmawiać o tym i zapytać o zdanie starszaka. W ten sposób nie poczuje się pokrzywdzony, chętniej odda zabawki bratu lub siostrze – a przede wszystkim odbierze cenną lekcję: zobaczy czym jest szacunek i jak należy okazywać go innym.

 

Sztuka uników


Jaki jest najlepszy sposób na kłótnie pomiędzy rodzeństwem? Unikanie czynników, które mogą je wywoływać! Przede wszystkim nie wolno pozwalać młodszym na buszowanie w rzeczach starszych, bo przecież „nic strasznego się nie dzieje”. Jeśli starszy chce w spokoju poczytać książkę czy pobawić się bez udziału młodszego, warto pójść mu na rękę i zająć czymś malucha.

Kiedy spór wisi w powietrzu można próbować odwrócić uwagę, proponując ciekawe zajęcie. Może to być oglądanie zdjęć, pójście na spacer, malowanie farbami na dużym arkuszu papieru. Nawet jeśli na początku dzieci będą naburmuszone, to bawiąc się wspólnie z rodzicami na pewno zapomną o konflikcie.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi