Kryzysowe sytuacje, czyli co zrobić by nie zgubić dziecka?

Kryzysowe sytuacje, czyli co zrobić by nie zgubić dziecka?
Drukuj Skomentuj

Nie trzeba wiele, by stracić z oczu dziecko. Ruchliwe maluchy szybko giną w tłumie na plaży, ulicy czy imprezie plenerowej. Podpowiadamy co robić, by nie zgubić dziecka, a także jak się zachować, gdy już do takiej sytuacji dojdzie.

Nie ważne, czy jesteśmy z dzieckiem na plaży, w wesołym miasteczku, czy na zakupach – istnieje niebezpieczeństwo, że możemy stracić je z oczu. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć malucha i siebie przed taką sytuacją.

 

Poznaj inne wakacyjne zasady bezpieczeństwa, wejdź: Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji z dzieckiem

 

Jak szybko zlokalizować dziecko?


Zgubienie dziecka może przydarzyć się każdemu – wystarczy sekunda, by ruchliwy maluch poszedł w kierunku, który go interesuje, oczywiście bez informowania opiekuna. Jeśli tak się stanie, dobrze by było móc go szybko zlokalizować.

Przed wyjściem z domu warto więc założyć dziecku element garderoby, który wyróżni go z tłumu. Może to być jaskrawa koszulka lub charakterystyczna czapeczka od razu przyciągająca wzrok – sprawdzi się to szczególnie na plaży, gdzie bardzo łatwo się zgubić. Oprócz tego na rączkę dziecka warto założyć opaskę, na której znajdzie się numer telefonu mamy lub taty. Osoba, do której zwróci się maluch będzie mogła szybko zlokalizować opiekunów małej zguby.

 

Do kogo powinno zwrócić się po pomoc


Jeśli stracicie się z dzieckiem z oczu, musi ono wiedzieć, do kogo może zwrócić się po pomoc. Pierwszym wyborem są policjanci oraz strażnicy miejscy. Patrole spotkamy na dworcu, ulicy czy w pobliżu plaży – zwróćmy uwagę dziecka na to, jak wyglądają ich mundury. Jeśli w okolicy plaży nie widać policjanta, kolejnym wyborem będzie ratownik. Dlatego podczas wakacji z dzieckiem należy wybierać strzeżone kąpieliska. Po przyjściu nad wodę pokażmy, gdzie znajduje się stanowisko ratownika, aby maluch zapamiętał do kogo powinien iść po pomoc.

Oprócz policjantów i ratowników osobami godnymi zaufania są też inne mamy. Dlatego jeśli nasza pociecha zgubi się wśród innych ludzi, niech zwraca się o pomoc do kobiet z dziećmi. Na pewno nie zostawią dezorientowanego brzdąca samego.

 

Nie traćcie się z oczu


Co zrobić, aby nie zgubić dziecka? Najprostszym sposobem jest trzymanie go za rękę! Warto to zrobić jeśli będziecie w miejscu, gdzie jest sporo ludzi, na przykład na spacerze nadmorskim deptakiem czy na ulicy w centrum miasta. Podobny sposób można zastosować podczas wspólnych zakupów. W tym przypadku trzymanie za rękę będzie niewygodne – sprawdzi się za to zaangażowanie dziecka na przykład w pchanie wózka, czy podawanie produktów z półki. Ważne, by się nie nudziło i nie szukało rozrywki na własną rękę.

 

Kryzysowe sytuacje ćwicz „na sucho”


Uczymy się przez wielokrotne powtarzanie, więc jeśli chcemy wpoić dziecku zasady zachowania w przypadku zgubienia mamy, trzeba je przećwiczyć. Przede wszystkim dziecko powinno umieć powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Podczas zabawy trenujcie też samą sytuację, maluch musi bowiem pamiętać, by nie oddalać się od miejsca, w którym zorientował się, że nie widzi bliskich. W przeciwnym wypadku trudniej go będzie znaleźć. Przy każdej okazji pokazuj dziecku osoby, u których powinno szukać pomocy – porozmawiajcie z policjantami spotkanymi na ulicy, niech maluch wie, że są przyjaźni i chętnie mu pomogą.

 

Co powinien zrobić rodzic?

 

Jeśli dziecko się zgubi, powinniśmy ten fakt zgłosić policji. W tym przypadku nie trzeba czekać doby – dyżurny ma obowiązek od razu przyjąć zgłoszenie. Jeśli dziecko zniknęło w sklepie, należy poprosić o pomoc ochronę. Ale najtrudniejszym zadaniem dla rodzica jest zachowanie spokoju. Pamiętajmy, że ogarnięci paniką nie będziemy mogli skutecznie działać.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi