Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Unia Europejska

Zobacz 5 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Samotna matka a pierwszeństwo przyjęcia do żłobka

Czy to prawda, że pierwszeństwo przyjecia dziecka do żłobka mają tylko samotne matki przebywające w domu samotnej matki? Chciałam posłać moją niespełna...

~ Sylwiawięcej

Kwalifikacje dyrektora niepublicznego punktu przedszkolnego

Chciałabym zatrudnić dyrektora do niepublicznego punktu przedszkolnego, który będzie funkcjonował od września. Jakie kwalifikacje powinien posiadać...

~ Emiliawięcej

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Liczba i cyfra siedem - scenariusz zajęć z rozwijania pojęć matematycznych

Wprowadzenie w świat matematyki - poznajemy liczbę i cyfrę siedem.

Cel:

- kształtowanie umiejętności liczenia: rozszerzanie zakresu liczenia i ustalanie ile jest policzonych elementów;
- wyzwolenie  wielostronnej aktywności dzieci przez  przyswajanie,  odkrywanie, przeżywanie, działanie.

Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna

Metody :
- czynna – zadań stawianych dziecku  do  wykonania
- Metoda Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona 
- Metoda E.Gruszczyk - Kolczyńskiej

Dziecko:   
- zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;
- kojarzy liczbę elementów z jej odpowiednikiem - cyfrą,
- potrafi tworzyć ciągi liczbowe;       
- potrafi wskazać liczbę następną i poprzednią,
- zna miejsce liczby w szeregu;
- przestrzega uzgodnionych umów;
- potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych, pełnych napięć;
- umie  nabyte umiejętności  zastosować w praktycznym działaniu;
- myśli logicznie i samodzielnie;
- wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole,
- potrafi rozpoznać cyfry i odczytać wyrazy,
- wie jakie są dni tygodnia, potrafi  je nazwać:
- wie ile tydzień ma dni, potrafi ułożyć je w kolejności;
- umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1 – 7;
- liczy w przód i w tył, pod dyktando nauczyciela,


Pomoce:
Wiersze : „Tydzień” J. Brzechwa, „Gąsienica tajemnica" D. Gellnerowa, kartoniki z cyframi, kartoniki z napisami -  dni tygodnia, płyta z  nagraniem muzyki do zabawy i metody    P.Dennisona, ilustracje do wiersza „Tydzień”, karty pracy.

Przebieg:

1. Ćwiczenia gimnastyki mózgu:     
- picie wody,
- kapturek myśliciela,
- słoń.

2. Wysłuchanie wiersza „Tydzień” ilustrowanego obrazkami.

3. Określanie ile dzieci miał Tydzień,

4. Ustalenie kolejności dni tygodnia i przyporządkowanie cyfry do odpowiedniego dnia tygodnia.

5. Zapoznanie z wyglądem cyfry i liczby siedem drukowanej i pisanej.

6. Określanie, jaka liczba poprzedza liczbę siedem a jaka następuje po niej.

7. Zaproszenie do zabawy w „Gąsienicę” – dzieci poruszają się jak gąsienica i odliczają kolejno od 1 do 7 i od 7 do 1 -Idzie ścieżką gąsienica, kolorowa tajemnica, krótkich nóżek mnóstwo ma, pierwszą robi pa, pa, drugą robi pa, pa itd.

8. Zaproszenie dzieci do wykonania zadań  - zadania dostosowane do wieku i umiejętności dzieci. Naklej każdemu misiowi słoneczko na brzuszku (misie w ilości 7, obok naklejona cyfra 7,słoneczka do naklejenia), Naklej cyferki na kolejnych dniach tygodnia,  Uporządkuj dni tygodnia naklej ich imiona, Uzupełnij brakujące cyfry na bluzeczkach dni tygodnia, Pokoloruj drukowaną cyfrę 7, kreśl pisana po śladzie, narysuj tyle przedmiotów ile wskazuje cyfra obok.

Autor: Marzena Sadurska


Podziel się na:

Komentarze

avatar

Basia 2013-02-22 11:10

Nie mówi się "misie w ilości 7"! Straszny tu bałagan - liczba - cyfra. Co znaczy zapoznanie z wyglądem liczby i cyfry???
Trzeba się douczyć odrobinkę:)
avatar

Przedszkolanka 2014-05-06 09:33

ZGADZAM SIE - BAŁAGAN POJEC DEZINFORMACJA POJEC DLA DZIECI

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie