Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Andrzejki

Zobacz 11 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Dziecko u dentysty

Witam, mam kłopot z pięcioletnim dzieckiem, które nie chce chodzić do dentysty. Do tej pory nie było z tym problemów, ale ostatnie dwie...

~ Mariawięcej

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-21 01:36

„O Kotku, który szukał czarnego mleka” teatrzyk kukiełkowy

Zajęcie otwarte dla rodziców - wprowadzenie litery K, k małej i wielkiej; pisanej i drukowanej.

CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie ekspresji słownej, twórczej i wyobraźni
- Stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się ma określony temat
- Praktyczne wykorzystywanie umiejętności czytania.

Cele operacyjne:
Dziecko:

- Dokonuje analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej
- Potrafi uwaŜnie wysłuchać teatrzyku i udzielić logicznych odpowiedzi na temat treści
- Reaguje ruchem na zmianę muzyki: wysoko, nisko
- Umie ułoŜyć puzzle 9 elementowe
- Czyta zdania z poznanych liter
- Dzieli wyrazy na sylaby i głoski;
- Potrafi klasyfikować zwierzęta wg koloru i rodzaju tworząc zbiory
- Umie wyodrębnić podzbiór zwierząt wg rodzaju
- Potrafi rozpoznać poznaną literę w wizytówce własnego imienia

Metody:
- aktywizujące- twórczego myślenia
- integracyjne
- odimienna metoda czytania wg Ireny Majchrzak
- zadań stawianych do wykonania

FORMY: indywidualna, zespołowa

PRZEBIEG:
1. Powitanie śpiewające
Dzień- do- bry - dzieciom, dzieciom dzień – do - bry.
Dzień do- bry pani, pani dzień- do- bry.
Dzień do- bry Gościom, gościom dzień do- bry.

2. Podanie tematu:
Dziś jest… (ustawienie kalendarza z datą: dzień tygodnia: poniedziałek). Poznamy nowa literę. Jaką?

a. Zagadka- puzzle
KaŜde dziecko otrzymuje kopertę z puzzlami. Ułożone puzzle będą rozwiązaniem (koty: biały i czarny)
b. Teatrzyk kukiełkowy zmodyfikowany tekst utworu „O kotku, który szukał czarnego mleka” Heleny Bechlerowej Pacynki: szpak, zając, myszka, kot czarny; maskotki: duŜa krowa, biały kot.
c. Krótka rozmowa na temat teatrzyku; czytanie zdań:

Lila ma psa.
Ala ma rybki.
Tomek ma .
Kamil ma jeŜe.
Kamila ma koty.

d. Zabawa muzyczna „Wysoko- nisko”1:15 (płyta cz.1 Wesoła szkołą sześciolatka”)
Dzieci- koty poruszają się po sali w pozycji na czworakach zgodnie z podanym akompaniamentem.
Kiedy usłyszą wysokie dźwięki- dzieci- koty wchodzą na drzewo. Na dźwięki grane w niskim rejestrze
dzieci – koty zwijają się w kłębuszek.

Pod koniec zabawy nauczyciel rozkłada wizytówki z imionami dzieci. Na przerwę w muzyce kaŜdy szuka swojej wizytówki.

e. Krótka rozmowa na temat ilustracji „Co robią kotki Kamili?”- wprowadzenie liter K, k

- pokaz liter K, k( drukowanej i pisanej)
- podział wyrazu kota na sylaby i na głoski
- układanie modelu wyrazu z cegiełek
- wyszukiwanie słów z głoską k (na początku wyrazu, w środku i na końcu)
- wyszukiwanie litery k w swoim imieniu (z wizytówkami)

f. Klasyfikowanie zwierząt (koperty z sylwetami kotów i psów); przeliczanie
- wg koloru: koty
- wg rodzaju psy (pudle, jamniki, inne)
- podskocz tyle, ile jest…(np. kotów białych)
- podnieś tyle palców, ile jest (np. jamników)
- umieszczanie liczb od 1 do 5.

g. Zabawa muzyczna” Koty”
Dzieci naśladują kocie ruchy:
- chodzenie na czworakach
-picie mleka
- mycie łapką
- zwijanie w kłębek
- wchodzenie na drzewo

3. ZAKOŃCZENIE: Czy znacie jakieś sławne koty: Garfield, Filomen, Bonifacy i Kot w butach)
a. Praca indywidualna przy stolikach:
5latki- kolorowanie kotów
W Kolorowankach (z serii Wesoła Szkoła sześciolatka”- ostatnia strona) Pokoloruj „ Kota w butach” podpisz cegiełkami: kot. Chętne dzieci podpisują literami.

UWAGI!

Po zajęciach- zabawy dowolne wynikające z inicjatywy dzieci. Rodzice wypełniają ankietę i dzielą się uwagami i spostrzeŜeniami na temat obserwowanych sytuacji edukacyjnych.

Opracowała: mgr Lucyna Jolanta Szymańska


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012