Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Co robić, gdy dziecko naśladuje objawy chorób?

Mam małą klaustrofobię i bywa, że trudno mi złapać oddech, a co gorsza, jestem po operacji żołądka, mam inne problemy zdrowotne. Problem polega na tym, że...

~ Olga Marlo więcej

Wpływ grupy na dziecko w przedszkolu

Mój synek właśnie zaczął chodzić do przedszkola. Do tej pory uważałam, że dobrze go wychowałam – uczyłam dzielić się z innymi swoimi rzeczami...

więcej

Opieka nad dziećmi bez zakwaterowania

Tytuł jest tematem mego pytania. Od 3 lat jestem opiekunem dziennym dla dzieci do lat 3. Niestety bardzo nie odpowiadają mi warunki umowy zlecenia. Jest to...

~ opiekun dzienny więcej

Pomysł na biznes przedszkole

Darmowe publikacje
Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Małgorzata Korzeb ma trzy przedszkola. Postawiła na rozwój. Zaczynała z dziesiątką dzieci w 35-metrowym salonie własnego domu, gdy pensja w oświacie nie starczała na spłaty kredytów zaciągniętych na jego budowę. Dwa mieszczą się w lokalach własnych, wybudowanych specjalnie na ten cel w Białołęce, jedno działa w wynajętych pomieszczeniach na warszawskim Kole. - Żeby się rozwijać, trzeba łączyć powołanie nauczycielskie z biznesowym. To drugie zapewnia mi wsparcie rodziny - mówi pani Małgorzata.

- Tak, to biznes rodzinny - przyznaje Mirosława Rutkowska, której pracować na dobrą markę pomaga mąż Antoni.

Ich placówka Pod Muchomorkiem uzyskała certyfikat jakości "Partnerskie przedszkole" nadany przez Oddział Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego Partner w Zabrzu.

- Mnie pomagają mąż i córka. Wykonujemy stroje, dekoracje na imprezy, konserwację sprzętów i zabawek. W ten sposób szukamy oszczędności - mówi Beata Pietrzak.

Ta część Białołęki, gdzie mieści się jej przedszkole Skrzat, to stare osiedle willowe, w którym dzieci jest mało. Gdyby nie osoby polecone, mógłby być problem z pełną obsadą. A jest tu 40 miejsc. Dlatego wspólnie ze znajomymi - oni mają dom, ona pomysł i doświadczenie - od września otwiera drugie przedszkole w tej części Białołęki, gdzie powstają nowe osiedla. Tam już w co drugim domu jest placówka oferująca opiekę nad dziećmi. Tym większe więc wyzwanie dla przedszkola z prawdziwego zdarzenia.

- Czesne i dotacja pozwalają prowadzić przedszkole na dobrym poziomie. Jest zapotrzebowanie, na razie nie trzeba się martwić o obsadę. Ponad 10 lat prowadziłyśmy przedszkole dla 20 dzieci, rok temu otworzyłyśmy drugie dla 40. Mamy pracę, którą lubimy, otrzymujemy w miarę przyzwoite pensje, wyższe niż w oświacie publicznej - mówi Anna Zagajewska.

- Trudno jednak na tym biznesie się wzbogacić. Traktuję to raczej jako realizację hobby czy też powołania, z którego można żyć - twierdzi Anna Pietrzak.

Autor: Jerzy Domagała

 

Co to jest minimum programowe

Przedszkole niepubliczne musi realizować tzw. minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji, w ramach którego dzieci zapoznaje się m.in. z problematyką środowiska, przyrody, otoczenia, świadomości własnej osoby, stosunku do obcych. Oprócz tego każde przedszkole, w zależności od inwencji jego kierownictwa, organizuje zajęcia dodatkowe, które kosztują.

Na przykład:

  • rytmika od 600 do 800 zł miesięcznie, 
  • korektywa ok. 400 zł, 
  • taniec ok. 700 zł, 
  • język obcy ok. 45 zł od dziecka, czyli od 10 - 12-osobowej grupy ok. 500 zł. 

Godzina pracy logopedy z dzieckiem kosztuje 25 zł, wizyta teatrzyku i spektakl od 350 zł, a przed świętami drożej, występ firmy propagującej wiedzę - 400 zł, odwiedziny szalonego naukowca - 600 zł, wycieczka poza miasto ok. 1 tys. zł, do zoo - kilkaset, wynajęcie autokaru od 350 do 500 zł, a gdy dwa razy w tygodniu zawozi dzieci na basen - ok. 2 tys. zł miesięcznie. 

 

Co mówią przepisy

  • Przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego. 
  • Osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. 
  • Nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami niepublicznymi sprawują właściwi kuratorzy oświaty. 
  • Niepubliczne przedszkola, w tym specjalne, otrzymują dotacje z budżetu gminy. 
  • Dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 proc. ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. 

Źródło: ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 r., z późniejszymi zmianami.


SZEF MUSI BYĆ NA MIEJSCU

Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Podziel się na:

Komentarze

avatar

Black 2015-02-10 09:28

ja założyłem przedszkole, meble do przedszkola zamówiłem w łódzkiej firmie http://www.tamer.com.pl/ coraz więcej dzieci się zapisuje do mojego przedszkola, zadbałem o doświadczone przedszkolanki, biznes uważam za udany
avatar

PatuWu 2016-07-01 15:22

Żeby przedskzole cieszyło się zaufaniem to jeszcze trzeba mieć oprócz kadry fajne wyposażenie, zabawki nie tylko bawiące, ale również pozytywnie wpływając ena rozwój. Spójrzcie sobie na Sen-Si, jak fajne i ciekawe są teraz np. zabawki. Znam np. kilka osób, które mają zaburzeia SI i właśnie takich akcesoriów używają do terapii i ona przynosi na rpawdę realny skutek.

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie