Szukaj scenariuszy

article-title

Ekologia

article-title

Przyroda

article-title

Święta Bożego Narodzenia

article-title

Zdrowie i zdrowe odżywianie

article-title

Inne

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Co robić, gdy dziecko naśladuje objawy chorób?

Mam małą klaustrofobię i bywa, że trudno mi złapać oddech, a co gorsza, jestem po operacji żołądka, mam inne problemy zdrowotne. Problem polega na tym, że...

~ Olga Marlo więcej

Wpływ grupy na dziecko w przedszkolu

Mój synek właśnie zaczął chodzić do przedszkola. Do tej pory uważałam, że dobrze go wychowałam – uczyłam dzielić się z innymi swoimi rzeczami...

więcej

Opieka nad dziećmi bez zakwaterowania

Tytuł jest tematem mego pytania. Od 3 lat jestem opiekunem dziennym dla dzieci do lat 3. Niestety bardzo nie odpowiadają mi warunki umowy zlecenia. Jest to...

~ opiekun dzienny więcej

Pożegnanie zimy i powitanie wiosny - scenariusz zajęć dydaktycznych

Darmowe publikacje

Robimy marzannę - kukłę ze słomy.

Cele - dzieci:

  • wiedzą jak nazywa się nowa pora roku
  • znają oznaki zbliżającej się wiosny i potrafią je odszukać podczas spaceru
  • potrafią wyjaśnić znaczenie słowa marzanna
  • znają stary ludowy zwyczaj topienia marzanny
  • potrafią zgodnie współdziałać w zespole podczas wykonywania słomianej kukły
  • potrafią cieszyć się z przygotowanej wycieczki


Metody:

  • czynne
  • słowne
  • oglądowe


Forma pracy:

  • Zajęcie z całą grupą

 
Środki dydaktyczne:

  • dwa kije różnej długości, słoma, sznurek, kolorowa krepa, wycinanka, wstążki, sztuczne kwiatki, nożyczki, kleje, taśma klejąca, magnetofon z odpowiednim repertuarem.


Przebieg zajęć – część I
1. Spacer do parku:
- obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną,
- przyglądanie się drzewom, krzewom, pierwszym kwiatom
- słuchanie śpiewu pierwszych ptaków
- oglądanie przydomowych ogródków
Przed wyjściem rozmowa dotycząca bezpiecznego zachowania się podczas spaceru, prawidłowego poruszania się po chodnikach i przejściach dla pieszych.


2. Po powrocie dzielenie się wrażeniami po odbytym spacerze – wymiana spostrzeżeń. Utrwalenie wyglądu i nazwy pierwszych wiosennych kwiatów i ptaków.

3. Opowiadanie nauczyciela o starym ludowym zwyczaju - topienia marzanny – oglądanie kolorowych obrazków przedstawiających zwyczaj pożegnania zimy i powitania wiosny

4. Wyjaśnienie znaczenia wyrazu marzanna – symbolu odchodzącej zimy.

5. Słuchanie wiersza i omówienie jego treści.
Weźmiemy snopek słomy i barwną chusteczkę,
ustroimy kukłę pannę marzaneczkę .
Poniesiemy ją wysoko  nad łąką,
nie zaszkodzisz marzaneczko skowronkom.
Poniesiemy ja daleko przez pole,
aby w zbożu nie rządziły kąkole.
Poniesiemy ją ze śpiewem ku wodzie,
taki zwyczaj kiedy zima odchodzi.

6. Propozycja wspólnego grupowego wykonanie marzanny – symbolu odchodzącej zimy.

7. Zapowiedź wycieczki nad Wisłę w celu pożegnania zimy i powitania długo oczekiwanej wiosny  ze zrobioną przez dzieci marzanną.

Część II  -  Praca dzieci wspólnie z nauczycielem.

1. Przygotowujemy drewniany stelaż – dwa drewniane elementy łączymy sznurkiem lub taśmą klejącą.

2. Drewniany stelaż owijamy słomą i okręcamy mocno sznurkiem.

3. Modelujemy głowę za pomocą białej lub kremowej krepy.

4. Upinamy kolorową bluzeczkę – w pasie wiążemy sznurkiem.

5. Z trzech kolorowych powycinanych kawałków krepy upinamy spódniczkę i fartuszek – w pasie mocno ściskamy sznurkiem. Wiążemy pasek i z tyłu przyczepiamy dużą kokardę.

6. Dopinamy warkocze, doklejamy oczy, nos, usta. Nakładamy na głowę kolorową chusteczkę. Na rękach wiążemy dużo kolorowych wstążek i Marzanna skończona!!!

7. Z taką Marzanną co roku wyjeżdżamy nad Wisłę do Kokocka powitać wiosnę!
  
8. Na zakończenie zajęć - zabawy muzyczno – ruchowe z marzanną do piosenki. Powitanie wiosny

Autorki: Elżbieta Krause, Urszula Leba


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie