Problemy z czterolatkiem

Kinga,

Jestem mamą czteroletniego Kuby. Dużo się naczytałam o tzw. buncie dwulatka, ale u nas nie było tak źle. Dopiero ostatnio zauważyłam zmianę w zachowaniu Kuby - oczywiście na gorsze. Stał się trudny, ucieka kiedy tylko spuszczę go z oka. W domu wchodzi na wszystkie krzesła i szafki, rzuca przedmiotami. Stał się histeryczny. Kiedy próbuję go podpytać coś się dzieje albo chcę z nim porozmawiać udaje, że nie słyszy. W przedszkolu też skarżą się na jego zachowanie. Bardzo proszę o podpowiedź, co mogę zrobić?

Kasia Skóra
specjalista

Niewłaściwe zachowanie Kuby może być reakcją na bardzo wiele czynników. Może to być po prostu chęć postawienia na swoim, a może być też spowodowane, np. niewłaściwym zachowaniem kolegi z przedszkola skierowanym przeciwko Kubie.

Proszę porozmawiać z nauczycielkami przedszkola kiedy dokładnie Kuba zaczął się tak zachowywać, czy doszło do jakiegoś konfliktu między nim a innym dzieckiem, w jakich sytuacjach zaczyna się źle zachowywać (czy jest to przez cały dzień, czy tylko w określonych porach). Po rozmowie w przedszkolu proszę porównać to ze swoimi obserwacjami – czy złe zachowanie Kuby w domu pojawiło się w tym samym czasie co w przedszkolu, czy Kuba w domu wchodzi na meble w określonych sytuacjach? Być może chłopiec próbuje w ten sposób wzbudzić zainteresowanie ze strony dorosłych. Wie, że jak będzie robił źle, rodzice lub nauczycielki zwrócą mu uwagę i zainteresują się tym, co robi.

A może w życiu Kuby pojawił się jakiś czynnik, o który może być zazdrosny? Np. rodzice mają więcej pracy, w domu pojawi się rodzeństwo, rodzice mniej niż wcześniej bawią się z nim popołudniu, rodzice mają więcej sytuacji stresowych? Często można sobie nie zdawać sprawy z małych zmian w swoim życiu, ale dziecko wyczuwa to i walczy o zainteresowanie jego osobą.

Aby wyeliminować takie zachowanie Kuby trzeba bardzo konsekwentnie rozmawiać z nim i tłumaczyć, że to co robi jest niebezpieczne, że może mu się coś stać, że sobie potłucze lub złamie nogę. Wiadomo, że raczej po jednej rozmowie zachowanie Kuby diametralnie się nie zmieni, ale ciągłe tłumaczenie spokojnym, acz stanowczym tonem, powinno przynieść rezultaty. Kuba musi zrozumieć, że takie zachowanie nie jest zabawne, a wręcz przeciwnie - bardzo niebezpieczne.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (3)

 • Ewa
  odpowiedz

  To trudna sytuacja bo sama jestem rodzicem i niejednokrotnie kiedy dziecko wpada w histerie rodzicom po prostu puszczają nerwy. Jednak zdecydowanie odradzam działanie pod wpływem impulsu - to wyjdzie na gorsze nie tylko dziecku ale i rodzicom. Nawet jeśli czujemy że braknie nam sił nie działajmy nerwowo, jeśli dziecko wrzeszczy i zaczyna rzucać przedmiotami itd odejdźmy na chwilę, weźmy parę głębokich wdechów i poczekajmy aż malec się uspokoi. W końcu to nastąpi, dziecko nie będzie przecież krzyczało cały dzień bo zwyczajnie nie będzie miało na to sił. Potem należy porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu jakie zachowania są nie dopuszczalne w domu. Czasem może dziecko ma zwyczajnie za dużo energii, warto je wtedy od czasu do czasu zabrać na basen lub do parku żeby się wybiegało za dwóch i potem już nie miało siły na akty wściekłości w domu.

 • Karolina
  odpowiedz

  Jeśli dziecko było wcześniej grzeczne i nagle zaczęło się źle zachowywać to trzeba ustalić tego przyczynę. Może maluch jest o coś zazdrosny? Miałam bardzo podobnie kiedy urodził się Jaś, nasz starszy synek Piotruś zaczął zachowywać się okropnie. Przestał się słuchać, buntował się, sprawiał sporo problemów a ja tracąc już do niego cierpliwość reagowałam gniewem i krzykiem co oczywiście potęgowało zachowanie syna. Teraz wiem że to było złe, poradziłam się psychologa, kiedy dziecko dostawało ataku histerii spokojnie wychodziłam z pokoju wziąć głęboki oddech a potem spokojnie ale stanowczo tłumaczyłam że jego zachowanie nie jest w porządku. Starałam się także żeby Piotruś spędzał dużo czasu z Jasiem, chciałam żeby się zaprzyjaźnili i żeby mój starszy syn poczuł że kochamy go tak samo mocno jak młodszego synka. Teraz chłopcy są już starsi, bawia się razem i bardzo wspierają nawzajem.

 • Janina
  odpowiedz

  Taki bunt dziecka może być także sprawdzaniem cierpliwości rodziców. Maluch testuje naszą wytrzymałość i to na ile może sobie pozwolić dlatego tak ważna jest konsekwencja rodziców. Wszelkiego rodzaju agresywne zachowania dziecka powinny spotkać się z natychmiastową stanowczością rodziców. Jeśli będziemy przymykać oko na naganne zachowanie naszego dziecka trudniej nam będzie przywołać je do porządku. Nie chodzi mi oczywiście o zastraszanie dziecka ale spokojne ale i konsekwentne tłumaczenie dziecku jak nie należy się zachowywać i czego nie wolno robić. Cierpliwość i konsekwencja to najlepsze metody wychowawcze które trzeba wprowadzać w życie od najmłodszych lat nowego członka rodziny.