Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Edukacja regionalna

Zobacz 23 scenariusze

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Dziecko u dentysty

Witam, mam kłopot z pięcioletnim dzieckiem, które nie chce chodzić do dentysty. Do tej pory nie było z tym problemów, ale ostatnie dwie...

~ Mariawięcej

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-21 01:36

"Czyścioszki" - przebieg zajęć dla grupy dzieci 5-letnich

„Czyścioszki” (rozmowa inspirowana piosenką R. Pisarskiego „Tak czy nie”)

Cel ogólny:

  • Wyrabianie umiejętności uważnego słuchania
  • Wdrażanie do utrzymania higieny osobistej ciała
  • Wyróżnianie głoski w nagłosie
  • Rozpoznawanie przyborów po dotyku


Cele operacyjne: (dziecko …)

  • Wie, o czym była mowa w piosence;
  • Wie, jakie przybory potrzebne są do utrzymania czystości;
  • Wie jak często w ciągu dnia trzeba umyć ręce i dlaczego;
  • Potrafi rozwiązać zagadki
  • Umie wyodrębnić głoskę w nagłosie
  • Rozpoznaje po dotyku przybory toaletowe i wie, do czego służą;


Środki wspomagające działania:

  • przybory toaletowe, obrazki ilustrujące treść piosenki, pianino, tamburyno, koperta z pociętym obrazkiem dla każdego dziecka, klej, kartki.


Przebieg  zajęć:

- „Tak czy nie” -  słuchanie piosenki przy akompaniamencie pianina

1. Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je
czy powiecie, że to zdrowo, moi drodzy? Bo ja - nie.
2. Kiedy ktoś nie myje zębów, szczotki, proszku ani tknie. A potem go zęby bolą. Czy wam żal go? Bo mnie – nie.
3. Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka, płacząc, ze mu włosy rwie. czy go za to pochwalicie, moi drodzy? Bo ja - nie.
4. Komu woda, mydło, szczotka niepotrzebne i nie smak, czy nazwiecie go brudasem, moi drodzy? Bo ja - tak.

  • Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki przy pomocy obrazków. Wyliczanie przedmiotów potrzebnych do utrzymania czystości osobistej. Wypowiadanie się na temat częstotliwości mycia rąk i skutków nie dbania o higienę osobistą.
  • „Czyścioszek” -  inscenizacja ruchowa znanej przez dzieci piosenki przy akompaniamencie pianina.


1. Moja buzia okrąglutka, grzywa czarna, bardzo krótka, szyję czystą także mam, bo o czystość zawsze dbam.
Refren              
Woda z kranu kap, kap, kap.
Myję rączki ciap, ciap, ciap.
Woda z kranu ciur, ciur, ciur.
Myję szyję szur, szur, szur.

2. Mam fartuszek granatowy,
kołnierz czysty, koronkowy.
Czystą chustkę także mam,
bo o czystość zawsze dbam.

  • „ Tajemniczy worek” -  zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie po dotyku przedmiotów potrzebnych do utrzymania higieny osobistej. Dzieci po dotyku rozpoznają przedmioty zgromadzone w worku, wyciągają, nazywają je, mówią do czego dany przedmiot  służy i układają na stoliku pod tablicą.
  • „W łazience”  - rozwiązywanie zagadek. Wyodrębnianie głoski w nagłosie.

 
1. Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na ziemi nie byłoby życia (woda)


2. Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni,
a brudne rączki w czyste zamieni (mydło)


3. Jest biała, siedzi w tubie,
zęby nią czyścić lubię (pasta do zębów)


4. Duży lub mały jest w każdej łazience.
Kiedy skończysz mycie, wytrze ci ręce. (ręcznik)


5. Bywa w ramach lub bez ramy,
często w nim się przeglądamy.
Ono zawsze powie szczerze,
Czy wyglądasz jak należy. (lustro)

 

  • „Dbamy o czystość” - zabawa ruchowa.
  • Dzieci swobodnie biegają w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce i na hasło nauczycielki np. czeszemy włosy - dzieci zatrzymują się i ruchem ręki naśladują czesanie włosów. Zabawę powtarzamy trzy lub cztery razy wywołując za każdym razem inne hasło.
  • Praca indywidualna przy stolikach: Każde dziecko ma w kopercie pocięty na sześć części obrazek, który powinien złożyć w całość bez wzoru.
  • Ułóż obrazek i przyklej go na kartkę.
  • Odszukaj wszystkie przybory potrzebne do utrzymania higieny osobistej jakie znajdują się na twoim obrazku, otocz je pętlą i policz ile ich jest.
  • Nazwij te przedmioty i powiedz, jaką głoskę słyszysz na początku ich nazw.


Autor: Joanna Juszczak


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012