Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Ostatnio ocenione placówki

Przedszkole Niepubliczne

Legionowo

Drodzy Rodzice!! Jeśli szukacie dla swojej pociechy "drugie...

Ocena: 5/5

więcej

Elfik Niepubliczne Przedszkole

Lublin

Bardzo fajne przedszkole! Duże, przestronne sale. Dyrekcja ...

Ocena: 4.5/5

więcej

Integracyjny Żłobek „Promyk Słońca”

Wrocław

Witam,
Mam zupełnie inne doświadczenia od mojej prz...

Ocena: 3.8/5

więcej
Wszystkich ocen: 2393 (średnia: 4.32)

Najwyżej oceniane placówki

Polsko-Angielskie Przedszkole Bright Child

ul. Przemysłowa 4 459

30-701 Kraków

Ocena: 5/5

więcej

Przedszkole " NASZE SKARBY"

ul. oś. Dywizjonu 303 22b

31-873 Kraków

Ocena: 4.9/5

więcej

Porady specjalisty

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Zmiany zachowania u dziecka po pobycie w żłobku

Dziecko, 2 lata 7 miesięcy, nigdy nie ssalo smoczka, po pobycie w żłobku mały ssie kciuk, nie chce jeść. W żłobku stał się płaczliwy. Czy można poprosić o...

~ halinawięcej

Samotnie wychowująca matka a rejonizacja

Witam, jestem matką samotnie wychowującą 4 letnie dziecko. Ze względu na warunki finansowe oraz brak alimentów mieszkam z rodzicami w niewielkiej...

~ Magdalenawięcej

Samoocena dziecka

Witam. Jestem mamą 6 letniego Filipa. Na szczęście nie mamy większych problemów wychowawczych, ale martwi mnie jego niskie poczucie własnej wartości. Również  wychowawczyni w przedszkolu sygnalizowała mi problem. Mówiła, że mój Filip nigdy nie zgłasza się do odpowiedzi, nawet kiedy ją zna. Jest cichy i nie zabiera głosu, nie stara stara się przewodniczyć zabawom. Również w domu często mówi, że nic nie potrafi i kolokwialnie mówiąc, jest do niczego. Martwię się jak taka niska samoocena wpłynie na jego przyszłość. Co mogę z tym zrobić?

Droga mamo Filipa,
Fakt, że dziecko jest ciche i nieśmiałe wcale nie musi oznaczać problemów w jego dalszym życiu. Takie zachowanie może co prawda wynikać z niskiej samooceny ale nie zawsze, może to być po prostu cecha jego charakteru. Nie wszystkie dzieci mają zdolności przewodzenia grupie i wciągania innych w wir zabawy, tak jak nie wszyscy umieją pięknie malować czy grać w piłkę. Jeśli chodzi o występujące u dziecka stwierdzenia, że nic nie potrafi i jest do niczego, to warto zastanowić się czy przypadkiem dziecko nie jest zbyt często wyręczane w różnego typu czynnościach. W mojej praktyce pedagogicznej często spotykam się z tym, że dziecko mówi że nic nie potrafi tylko dlatego, że wie, że rodzic lub nauczyciel mu pomogą – a raczej zrobią coś za nie znacznie szybciej i ładniej.

 

Aby umocnić wiarę we własne siły w naszym dziecku warto podkreślać jego każdy, nawet najmniejszy sukces. Jeśli dziecko musi wykonać zadanie można mu pomóc ale nie zastępować, np. ja przykleję jeden kawałek a ty dwa. Nigdy nie należy też na siłę wyciągać dziecka do odpowiedzi, prosić aby powiedziało wierszyk gdyż może to skutkować w odwrotny sposób- wycofaniem i lękiem. Mam nadziej, że choć trochę uspokoiłam i pomogłam.

specjalista: Monika Filip

Zadaj pytanie specjaliście

Podziel się na:

Komentarze

avatar

Anna 2012-02-01 14:24

Myślę, że w tym wypadku gdy dziecko ma bardzo niską samoocenę należy zwracać uwagę na jego postępy czy to w nauce czy zabawie. Nie chodzi mi tu o chwalenie dziecka dosłownie za wszystko tylko o rozsądne podkreślenie tego, że np. maluch wykonał świetnie swoje zadanie. Nie wolno nigdy porównywać dzieci do innych. Gdy powiemy dziecku: "Zobacz Zosia zrobiła to tak ładnie a ty byle jak!" dziecko odbierze to bardzo osobiście. Warto zwracać uwagę na zalety dziecka i zdolności jakie posiada. Warto też porozmawiać z malcem na temat tego o czym rozmawiali w przedszkolu i zapytać dlaczego nie zgłasza się gdy zna odpowiedź. Może być też tak, że dziecko boi się, że źle odpowie. W tym wypadku należy wytłumaczyć maluchowi, że po to jest w przedszkolu aby się czegoś nauczyć, a jeśli jego odpowiedź nie będzie trafna nic się nie stanie, pani w przedszkolu go poprawi a on będzie znał już prawidłową odpowiedź. Powiedz dziecku, że wierzysz w nie i że jesteś z niego dumna :)
avatar

Sandra 2012-02-08 10:02

Niska samoocena dzieci to częsty problem. Ma on różne podłoże, szczególnie u najmniejszych dzieci, których psychika jest bardzo wrażliwa. Trzeba zwracać uwagę na zalety malucha. Warto porozmawiać z dzieckiem że nie zawsze można być we wszystkim najlepszym a to, że czasem coś nie wyjdzie to normalna sprawa i to nie koniec świata. Czy dziecko ładnie maluje? może śpiewa albo recytuje? Zwróć uwagę na talent dziecka i powiedz mu, że jesteś z niego dumna. Czasem niska samoocena jest cechą charakteru dziecka, wtedy warto ośmielać malucha i zapewnić mu swoją pomoc i wsparcie. Wszystko będzie dobrze.

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie