Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Kto może zostać dyrektorem żłobka?

Witam. Czy jako magister pedagogiki specjalnej mogę utworzyć prywatny żłobek i zostać dyrektorką? Nie posiadam póki co doświadczenia w pracy z...

~ Agnieszka K więcej

Jak pracować z dzieckiem?

Witam, jestem mamą trzyletniej dziewczynki, która z przyczyn ode mnie niezależnych nie może iść w tym roku do przedszkola. Ja obecnie nie pracuję i...

~ Basia więcej

Dwoje dzieci bez miejsca w przedszkolu

Moja sytuacja skomplikowała się. Rozstałam się z mężem, ale nie mam jeszcze nic na piśmie (to może długo potrwać). Wróciłam z dziećmi 4,5 i 3 latka...

~ Aneta więcej

rodzice radzą: 5
ostatnio: 2015-08-24 18:03

Samoocena dziecka

Witam. Jestem mamą 6 letniego Filipa. Na szczęście nie mamy większych problemów wychowawczych, ale martwi mnie jego niskie poczucie własnej wartości. Również  wychowawczyni w przedszkolu sygnalizowała mi problem. Mówiła, że mój Filip nigdy nie zgłasza się do odpowiedzi, nawet kiedy ją zna. Jest cichy i nie zabiera głosu, nie stara stara się przewodniczyć zabawom. Również w domu często mówi, że nic nie potrafi i kolokwialnie mówiąc, jest do niczego. Martwię się jak taka niska samoocena wpłynie na jego przyszłość. Co mogę z tym zrobić?

Droga mamo Filipa,
Fakt, że dziecko jest ciche i nieśmiałe wcale nie musi oznaczać problemów w jego dalszym życiu. Takie zachowanie może co prawda wynikać z niskiej samooceny ale nie zawsze, może to być po prostu cecha jego charakteru. Nie wszystkie dzieci mają zdolności przewodzenia grupie i wciągania innych w wir zabawy, tak jak nie wszyscy umieją pięknie malować czy grać w piłkę. Jeśli chodzi o występujące u dziecka stwierdzenia, że nic nie potrafi i jest do niczego, to warto zastanowić się czy przypadkiem dziecko nie jest zbyt często wyręczane w różnego typu czynnościach. W mojej praktyce pedagogicznej często spotykam się z tym, że dziecko mówi że nic nie potrafi tylko dlatego, że wie, że rodzic lub nauczyciel mu pomogą – a raczej zrobią coś za nie znacznie szybciej i ładniej.

 

Aby umocnić wiarę we własne siły w naszym dziecku warto podkreślać jego każdy, nawet najmniejszy sukces. Jeśli dziecko musi wykonać zadanie można mu pomóc ale nie zastępować, np. ja przykleję jeden kawałek a ty dwa. Nigdy nie należy też na siłę wyciągać dziecka do odpowiedzi, prosić aby powiedziało wierszyk gdyż może to skutkować w odwrotny sposób- wycofaniem i lękiem. Mam nadziej, że choć trochę uspokoiłam i pomogłam.

specjalista: Monika Filip

Zadaj pytanie specjaliście

Podziel się na:

Komentarze

avatar

Anna 2012-02-01 14:24

Myślę, że w tym wypadku gdy dziecko ma bardzo niską samoocenę należy zwracać uwagę na jego postępy czy to w nauce czy zabawie. Nie chodzi mi tu o chwalenie dziecka dosłownie za wszystko tylko o rozsądne podkreślenie tego, że np. maluch wykonał świetnie swoje zadanie. Nie wolno nigdy porównywać dzieci do innych. Gdy powiemy dziecku: "Zobacz Zosia zrobiła to tak ładnie a ty byle jak!" dziecko odbierze to bardzo osobiście. Warto zwracać uwagę na zalety dziecka i zdolności jakie posiada. Warto też porozmawiać z malcem na temat tego o czym rozmawiali w przedszkolu i zapytać dlaczego nie zgłasza się gdy zna odpowiedź. Może być też tak, że dziecko boi się, że źle odpowie. W tym wypadku należy wytłumaczyć maluchowi, że po to jest w przedszkolu aby się czegoś nauczyć, a jeśli jego odpowiedź nie będzie trafna nic się nie stanie, pani w przedszkolu go poprawi a on będzie znał już prawidłową odpowiedź. Powiedz dziecku, że wierzysz w nie i że jesteś z niego dumna :)
avatar

Sandra 2012-02-08 10:02

Niska samoocena dzieci to częsty problem. Ma on różne podłoże, szczególnie u najmniejszych dzieci, których psychika jest bardzo wrażliwa. Trzeba zwracać uwagę na zalety malucha. Warto porozmawiać z dzieckiem że nie zawsze można być we wszystkim najlepszym a to, że czasem coś nie wyjdzie to normalna sprawa i to nie koniec świata. Czy dziecko ładnie maluje? może śpiewa albo recytuje? Zwróć uwagę na talent dziecka i powiedz mu, że jesteś z niego dumna. Czasem niska samoocena jest cechą charakteru dziecka, wtedy warto ośmielać malucha i zapewnić mu swoją pomoc i wsparcie. Wszystko będzie dobrze.

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie