Woda źródłem życia - scenariusz konkursu

Woda źródłem życia - scenariusz konkursu

"Woda źródłem życia"

Cele główne:
- rozwijanie zainteresowania otaczającym światem
- rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej
- uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi ; zwierząt i roślin
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie
- ćwiczenie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń

Cele  operacyjne:
- potrafi określić właściwości wody(mokra, przelewa się, jest przeźroczysta, można ją pić, jest zimna bądź ciepła, paruje, skrapla się)
- potrafi wyciągać wnioski na podstawie przeprowadzonych doświadczeń
- rozumie konieczność oszczędzania wody
- rozpoznaje po zapachu i smaku
- przestrzega zakazu: nie pijemy wody niewiadomego pochodzenia
- rozwiązuje zagadki o wodzie.

Pomoce dydaktyczne:
Wiersz Marii Terlikowskiej „Przygody Kropli Wody”, 3szklanki, butelki z wodą(1-woda z cukrem, 2-woda z solą, 3-woda z cytryną), ilustracje przedstawiające rozwiązania zagadek rzeka, deszcz, śnieg, ręcznik, kran, prysznic, lód, wanna, morze; koperty z zagadkami, magnetofon, dyplomy, nagrody.

Przebieg  konkursu:
1.Dzieci zgromadzone w grupach siedzą na dywanie.
Powitanie na konkursie podsumowującym nasze dotychczasowe działanie i zabawy  badawcze w „Klubie Przyjaciół Wody”.
  
2.ZAGADKI O WODZIE.
Pierwsza konkurencja polega na podaniu właściwej odpowiedzi na wylosowaną zagadkę oraz wyszukanie wśród rozłożonych rysunków jej obrazowego rozwiązania.
               
ZAGADKI  DLA  MALUSZKÓW /3,4-LATKI/
Gdy go długo nie ma
Wszyscy narzekają,
a gdy przyjdzie, pod parasol
przed nim się chowają./deszcz/ 

Do suchej nitki moknie nieraz
gdy po kąpieli ciało wycierasz./ręcznik/

Zimny, biały z nieba leci,
bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje,
to się woda z niego leje./śnieg/

ZAGADKI  DLA  ŚREDNIAKÓW /5-LATKÓW/
Zwykle się rozlewa, leje,
czasem jak kamień twardnieje.
Bez niej trawy usychają,
a zwierzęta umierają./woda/

Spogląda z wysoka 
na kurki na wannę.
Gdy go używasz
udaje fontannę./prysznic/

Tęsknię do was niesłychanie,  
amiętajcie więc o............../kranie/

ZAGADKI DLA STARSZAKÓW /6-LATKI/
Co to za zagadka:
woda twarda, gładka? /lód/

Jak ten przedmiot się nazywa?
Jest za mały, by w nim pływać
Lecz, gdy woda z kranu ciurka
Biorę kąpiel, daję nurka./wanna/

Podczas pogody  
błękitem się mieni.        
A podczas sztormu
burzy się i pieni./morze/

3.CZY COŚ W TEJ WODZIE JEST? -odgadywanie po smaku co to za roztwór  /po troje dzieci z każdej grupy/. Najpierw dzieci wąchają płyny i próbują rozpoznać z czym zostały wymieszane, a następnie próbują.
1szklanka~woda z cukrem
2szklanka~woda z solą
3szklanka~woda z cytryną
 Wspólne ustalenie wniosku  - NIE PIJEMY WODY NIEWIADOMEGO POCHODZENIA!
 
4.ZABAWA RUCHOWA: „PRACZKI”

5.INSCENIZACJA „PRZYGODY KROPLI WODY” przygotowanej przez dzieci z gr.VI
Jedna Kropla pewnej środy wyskoczyła z wiadra wody
I ruszyła w świat daleki całkiem sama, bez opieki.
Biegnie Kropla po podwórzu, na podwórzu-pełno kurzu.
Kroplę zaraz kurz zakurzył, no a Kroplom kurz nie służy.
Z Kropli czysta jest osoba, Kropli kurz się nie podoba.
Brudna jestem ! Już nie błyszczę !
Może w pralni  mnie oczyszczą ?
Jestem więźniem !
Chyba uschnę ze zmartwienia !.....
Ale co to ? Coś się zmienia. Słońce praży jak w południe,
Kropla kurczy się i chudnie. Co się stało ? Czy to czary ?
Kropla już jest smugą pary.

6.CO TO ZA DZWIĘKI - wysłuchanie z kasety magnetofonowej odgłosów deszczu, wody
wypływającej z odkręconego kranu, gotującej się w czajniku. Odgadywanie dźwięków
przez dzieci z poszczególnych grup.

7.ZABAWA  RUCHOWA „SLONECZKO  PRZYGRZEWA”

8.PREZENTACJA HASEŁ PRZYGOTOWANYCH PRZEZ GRUPY .
 
9.NIEZWYKŁA MUZYKA - naśladowanie odgłosów wody połączone z ruchem i grą na  „dziwnych instrumentach” /butelki wypełnione wodą, kubki, pojemniki, łyżeczki, woreczki foliowe/. Cała grupa może naśladować różne dźwięki i ruchy, natomiast na instrumentach grają reprezentanci.
 
10.KTO PYTA NIE BŁĄDZI - odpowiedzi na pytania.
Kiedy należy myć ręce?[przed jedzeniem, czytaniem książek, po zabawie, wyjściu  z toalety, po zabawie ze zwierzętami, po pracy w ogrodzie].  Do wykonania jakich czynności niezbędna jest woda?[pływanie, kąpiel, podlewanie  kwiatów, mycie rąk, życie zwierząt wodnych itp.] Podaj kilka właściwości wody [przelewa się, jest mokra, przeźroczysta, zamarza].
 
11.ZABAWA RELAKSACYJNA PRZY MUZYCE.
 
12.ZŁOŻENIE ŚLUBOWANIA:


ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE BYĆ PRZYJACIELEM WODY
I ZACHĘCAĆ DO TEGO WSZYSTKICH
BĘDĘ MĄDRZE I OSZCZĘDNIE JEJ UŻYWAĆ
I CHRONIĆ PRZE  NIEGRZECZNYMI DZIEĆMI
A NAWET STARSZYMI OSOBAMI
ABY JEJ NIKT NIE MARNOWAŁ
I NIE ZANIECZYSZCZAŁ.         
PRZYRZEKAMY!
DZIŚ EKOLOGIA MODNE SŁOWO
PRZYRODĘ WSZYSCY CHCEMY MIEĆ ZDROWĄ
JEJ STRAŻNIKAMI SIĘ OGŁASZAMY
OD DZIŚ PRZYRODZIE MY POMAGAMY!
 
13.MARSZ EKOLOGICZNY- wyjście wszystkich grup z hasłami ekologicznymi
ozdobionymi przez dzieci i spacer po osiedlu.

14.PODZIĘKOWANIE DZIECIOM, ROZDANIE DYPLOMÓW, NAGRÓD I WYKONANIE WSPÓLNEGO  ZDJĘCIA.

Autorzy: Golanowska Urszula, Drwal Małgorzata

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi