Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Przedstawienia

Zobacz 16

Zdrowie i zdrowe odżywianie (59 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (78 scenariuszy)

Przyroda (71 scenariuszy)

Ekologia (64 scenariusze)

Inne (493 scenariusze)

Zobacz 1045 scenariuszy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Jak pracować z dzieckiem?

Witam, jestem mamą trzyletniej dziewczynki, która z przyczyn ode mnie niezależnych nie może iść w tym roku do przedszkola. Ja obecnie nie pracuję i...

~ Basia więcej

Dwoje dzieci bez miejsca w przedszkolu

Moja sytuacja skomplikowała się. Rozstałam się z mężem, ale nie mam jeszcze nic na piśmie (to może długo potrwać). Wróciłam z dziećmi 4,5 i 3 latka...

~ Aneta więcej

rodzice radzą: 5
ostatnio: 2015-08-24 18:03

Punkt przedszkolny

Posiadam tytuł magistra pedagogiki ogólnej, ukończyłem również studia pierwszego stopnia na kierunku: Pedagogika resocjalizacyjna i praca...

~ Wiktor Gomułkiewicz więcej

Bezpieczni na drodze - scenariusz quizu dla 6 latków i ich rodziców

Darmowe publikacje
Przejdź do strony | 1 | 2 |

Bezpieczni na drodze – quiz dla dzieci i ich rodziców.


CELE GŁÓWNE:
- Utrwalanie posiadanej wiedzy na temat zasad ruchu drogowego;
- Pogłębianie i usystematyzowanie wiadomości o ruchu drogowym;
- Tworzenie warunków do podejmowania przez dzieci różnych form aktywności: ruchowej, słownej, plastycznej;
- Zapoznanie dzieci z zasadami zdrowej rywalizacji i zachęcanie do ich stosowania.

DZIECKO POTRAFI:
- Nazwać podstawowe znaki drogowe;
- Wie, jak zachować się w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych;
- Wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach dotyczącą zasad ruchu drogowego ;
- Nabędzie umiejętności współdziałania w zespole;

CELE DLA RODZICÓW:
- Rodzic sam bezpośrednio obserwuje, jak jego dziecko czuje się
w grupie, jak sobie w niej radzi, w jakim zakresie opanowało dany materiał, z czym radzi sobie słabo, jakie ma trudności, jakiego typu zadań nie lubi;
- Rodzic może wspomagać dziecko w pokonywaniu napotkanych trudności, wykorzystując w domu przykłady zabaw zaobserwowanych w przedszkolu;
- Wspólny udział w zajęciach pozwala na ujednolicenie oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych: Rodzic – Przedszkole.

Podczas wspólnych zmagań turniejowych dzieci i rodzice mają okazję lepiej się poznać i nawiązać bliski, serdeczny kontakt między sobą, wspólnie przeżywać radość, rozwijać pozytywne emocje, zaspakajać u dzieci między innymi potrzeby bliskości, uznania, działania
i tworzenia.

Metody:
- czynna: zadań stawianych do wykonania i samodzielnych doświadczeń,
- słowna: żywego słowa, objaśnienia i instrukcje,
- oglądowa.

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
tabela wyników, medale dla wszystkich uczestników, zestawy pytań dla rodziców, zagadki dla dzieci, znaki drogowe, puzzle drogowe, sytuacje niebezpieczne i bezpieczne – ilustracje, makiety ruchu ulicznego, szablony sygnalizatora świetlnego oraz światła drogowe, flamastry, kartki, klej, szarfy w sześciu kolorach,

Czynności przygotowawcze:
Dzieci nie uczestniczą w przygotowaniach, przebywają w innej sali, wiedzą tylko że dziś odwiedzą ich rodzice. Nauczycielka rozkłada sześć stolików, obok nich krzesełka. Na stolikach: (kredki, klej, flamastry, czyste kartki), tacka z szarfami (szarfy dla dzieci i rodziców); pierwszy stolik – szarfy czerwone, drugi – szarfy zielone, trzeci – szarfy niebieskie, czwarty - szarfy żółte, piąty szarfy niebiesko - żółte, szósty – szarfy zielono czerwone. W pewnej odległości na osobnym stoliczku ustawione są pomoce do poszczególnych konkurencji. Nauczycielka w widocznym miejscu stawia lub wiesza tablicę wyników.

Czynności organizacyjne:
Dzieci z drugą nauczycielką znajdują się w sali obok. Nauczycielka wita rodziców i prosi o zajęcie miejsca przy stolikach, po czworo rodziców przy każdym. Gdy rodzice usiądą  przy stolikach, do sali przychodzą dzieci, witają się i siadają obok swoich rodziców. Nauczycielka otwiera list zaadresowany do dzieci grupy 6 latków i głośno czyta list od Pana Policjanta – przyjaciela dzieci- tekst listu: załącznik nr 1. Następnie przedstawia uczestnikom zabawy zasady obowiązujące w czasie turnieju:
- podział na 6 drużyn – każda drużyna oznaczona szarfami w innym kolorze,
- poprawność wykonywanych zadań sprawdzają sędziowie (np.: nauczycielka, rodzic),
- zdobyte punkty zaznaczane są przez sędziów na tablicy wyników,
- zawodnicy nie przeszkadzają sobie, cierpliwie czekają   na swoją kolej,
- każdy stara się wykonać zadanie jak najlepiej potrafi,
- za udział w turnieju: nagroda niespodzianka dla wszystkich uczestników.

Czynności zasadnicze:
Nauczycielka przystępuje do prezentacji kolejnych  zadań turnieju - załącznik nr 2. W trakcie trwania turnieju za każde prawidłowo wykonane zadanie jurorzy przyznają i zapisują punkty na tablicy wyników.

Czynności finalizujące:

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie