Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Inne

Zobacz 468 scenariuszy

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Powitanie wiosny (36 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Zmiany zachowania u dziecka po pobycie w żłobku

Dziecko, 2 lata 7 miesięcy, nigdy nie ssalo smoczka, po pobycie w żłobku mały ssie kciuk, nie chce jeść. W żłobku stał się płaczliwy. Czy można poprosić o...

~ halinawięcej

Samotnie wychowująca matka a rejonizacja

Witam, jestem matką samotnie wychowującą 4 letnie dziecko. Ze względu na warunki finansowe oraz brak alimentów mieszkam z rodzicami w niewielkiej...

~ Magdalenawięcej

Barwy jesieni - scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu

Przejdź do strony | 1 | 2 |

"Barwy jesieni" - obrazy z liści - tworzenie kompozycji z jesiennych liści.


Cele zajęć:
- odgadywanie zagadek słownych związanych z aktualną porą roku - jesienią,
- zapoznanie z wierszem U. Garboś pt. "List wiewiórki" i B. Lewandowskiej pt. "Kolorowy bukiet",
- zapoznanie z popularnymi gatunkami drzew, liści i owoców z parku i z sadu,
- utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku - jesieni,
- kształtowanie poszanowania dla przyrody i uwrażliwianie na jej piękno,
- wzbogacanie słownictwa,
- zachęcanie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych,
- kształtowanie przynależności do grupy,
- kształtowanie sprawności manualnej rąk i wyobraźni, twórczej dzieci poprzez wykonywanie prac plastycznych.

Cele operacyjne; dziecko:
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne,
- umie wypowiadać się na dany temat,
- zna niektóre gatunki drzew, liści i owoców do nich należących,
- wymienia cechy charakteryzujące jesień,
- potrafi wytłumaczyć znaczenie słów "dary jesieni" i nazywa je,
- wie, jak należy dbać o piękno przyrody,
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych,
- potrafi wykonać pracę plastyczną.

Metody:
obserwacja, rozmowa kierowana, zabawy dydaktyczne, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne.

Formy:
praca w grupie, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

"Zagadki dla najmłodszych" J. Stec, "Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu" H. Kruk, "Kalendarz muzyczny dla przedszkoli" U. Smoczyńska - Nachtman, ilustracje różnych gatunków drzew, liści i owoców, wiklinowy kosz, kasztany, żołędzie, jarzębina, szyszki, orzechy laskowe i włoskie, owoce z sadu, zasuszone liście z drzew, korale z jarzębiny, chustka, blok techniczny, klej, nożyczki.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.

2. Odgadywanie zagadek o tematyce jesiennej.

3. Zapoznanie z wierszem U. Garboś pt. "List wiewiórki" i B. Lewandowskiej pt. "Kolorowy bukiet".

"List wiewiórki" U. Garboś
Drogie dzieci!
Lato odeszło, nadchodzi jesień,
pełny koszyczek darów nam niesie.
Są w nim żołędzie, grzyby, kasztany
i z jarzębiny korale dla mamy.
Jest chmurka z nieba, deszczu kropelki
oraz wicherek, wietrzyk niewielki.
Owoce z sadu no i warzywa.
Każdy na zdrowie niech je spożywa.

"Kolorowy bukiet" B. Lewandowska
Do parku przyszły
z przedszkola dzieci.
Chcą zrobić z liści
barwny bukiecik.
Listki czerwone
jak malowane.
Leżą pod klonem
i pod kasztanem.
Pod dębem leżą
brązowe liście,
Liście pod wierzbą
błyszczą srebrzyście.
Serduszka złote
spadają z brzozy,
Jaś ma ochotę
w bukiet je włożyć.
Gdy ten bukiecik
stanie na stole,
Ozdobi dzieciom
całe przedszkole.

4. Wspólne omówienie treści utworów.
- O jakiej porze roku mówią wiersze?
- Po czym można poznać, że nadeszła jesień?
- Jakie dary przynosi nam jesień?
- Co dzieje się z liśćmi na drzewach?
- Jaki mają kolor jesienią?
- Dlaczego liście są kolorowe jesienią?

5. Rozmowa kierowana o cechach charakteryzujących jesień - usystematyzowanie wiedzy na temat aktualnej pory roku.
- Jaka jest pogoda jesienią?
- Jak zachowują się zwierzęta o tej porze roku?
- Jak zachowują się ptaki i owady?
- W jaki sposób my przygotowujemy się do zimy?

6. Wyjaśnienie znaczenia słów "dary jesieni", rozpoznanie ich i nazywanie.

7.Zabawa ruchowa pt. "Zbieramy kasztany" (dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło: "Zbieramy kasztany" każde dziecko stara się zebrać jak najwięcej kasztanów rozrzuconych po sali przez nauczyciela).

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie