Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Rozpoczęcie roku przedszkolnego

Zobacz 9 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Samotna matka a pierwszeństwo przyjęcia do żłobka

Czy to prawda, że pierwszeństwo przyjecia dziecka do żłobka mają tylko samotne matki przebywające w domu samotnej matki? Chciałam posłać moją niespełna...

~ Sylwiawięcej

Kwalifikacje dyrektora niepublicznego punktu przedszkolnego

Chciałabym zatrudnić dyrektora do niepublicznego punktu przedszkolnego, który będzie funkcjonował od września. Jakie kwalifikacje powinien posiadać...

~ Emiliawięcej

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Sygnalizatory świetlne - scenariusz zajęć dydaktycznych

Sygnalizatory świetlne – Gapa na jezdni.

CEL:    
dziecko potrafi słuchać opowiadania czytanego przez nauczycielkę, rozwiązuje zagadki, wykonuje sygnalizator.

METODY:       
rozmowa, pokaz, ćwiczenia.

FORMA PRACY:   
praca z cała grupą.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
   
1. Dzieci stoją w luźnej gromadce, naprzeciw jest nauczycielka. Mówi do dzieci, że będziemy bawić się w zabawę, która nazywa się „Jaki to pojazd” – zabawa ta polega na naśladowaniu ruchem, oraz głosem i gestem sposobu poruszania się i odgłosów różnych pojazdów.

2. Rozwiązywanie zagadek o różnych samochodach.
„Kiedy wybuchnie wielki pożar
oddział strażaków pędzi chwackich
dla nich najlepszy na bezdrożach
jest niezawodny…” (samochód strażacki)

„Kiedy nagle ktoś zachoruje
Może bym nigdy nie wyzdrowiał
Gdyby go nie wziął do szpitala
Lekarz z…” (karetki pogotowia)

3. Po rozwiązaniu zagadek przez dzieci nauczycielka mówi wiersz E. Piechny – Pietrzyk pt. „Zwierzęta na wycieczce”; dzieci w tym czasie słuchają;
„W ZOO dziś dzień uroczysty
na wycieczkę idą wszyscy
Jest żyrafa, są dwa słonie
Małpki dwie i cztery konie
Idzie gruby hipopotam
Stąpa ciężko chlapie błotem
Aż oburza się Pan zebra
- Czemu Pan o innych nie dba?
Nagle zgrzyt i huk świst
Na chodniku słychać pisk
Mały bocian z żółwiem małym
Przez ulicę przebiec chciał
- Jak to można? – krzyczą słonie
- Przecież światło jest czerwone!
Zaskrzeczała więc papuga
- Gdy czerwone oczkiem mruga
musisz stać i czekać moment
żeby przejść na drugą stronę
potem zmiana – możesz iść
bo zielone jest jak liść
przez ulicę przechodź raźnie
nie ociągaj się! Odważnie!

4. Omówienie treści wiersza.
- Gdzie mieszkają wszystkie te zwierzęta?
- Gdzie wybrały się zwierzęta?
- Jakie zwierzęta poszły na wycieczkę?
- Co zrobili mały żółw i mały bocian?
- Co poradziła papuga?

5.  Zapoznanie z sygnalizacją świetlną.
Omówienie różnic występujących pomiędzy sygnalizacją świetlną dla kierowców (trzy światła – czerwony, żółty, zielony) i dla pieszych (dwa światła – czerwony, zielony). Przypomnienie jego przeznaczenia oraz kolorów.

6. Rozmowa na temat innych sposobów kierowania ruchem ulicznym (przez policjanta)

7. Analiza i synteza słuchowa nazw zwierząt występujących w wierszu: żyrafa, słoń, małpy, hipopotam, papuga, zebra.

8. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Przejście przez ulicę” – przy użyciu sygnalizatora świetlnego. Sygnalizator trzyma nauczycielka, używa do tego celu białych wyciętych z kartonu krążków, którymi będą zasłaniane światła w sygnalizatorze, na przemian czerwony, żółty, zielony; zielony, żółty, czerwony.

9. Osłuchanie z piosenką pt. „Gapa” – własnego zbioru.
„Raz na jezdnię wlazła Gapa
taka Gapa, że aż strach
ktoś za kołnierz Gapę złapał
ktoś nad Gapą krzyknął – Ach!

Ach ty Gapo co ty robisz
Tu jest jezdnia chyba wiesz
Autobusy, samochody
Motocykle pędzą też

Uliczne sygnały zna duży i mały
Uliczne sygnały trzeba dobrze znać
Gdy światło zielone na drugą przejdź stronę
A kiedy jest czerwone wtedy musisz stać

Nie bądź Gapą
Każda Gapa może skończyć źle
Spojrzyj w lewo, spojrzyj w prawo
Jezdnia wolna, śmiało przejdź

Uliczne sygnały…

Śpiewanie piosenki przez nauczycielkę dwa razy. Omówienie treści piosenki, z improwizacją rytmiczną przy piosence śpiewanej wspólnie z dziećmi. Praca plastyczno – rysunkowa w książce „ABC sześciolatka – komunikacja” str. 50 „Sygnalizatory świetlne”. Zamalowywanie przez dzieci przy użyciu trzech kolorów. Praca porządkowa przy stolikach.

Autor: Bożena Skibniewska


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie