Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Zdrowie i zdrowe odżywianie

Zobacz 43 scenariusze

Powitanie wiosny (36 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Samotna matka a pierwszeństwo przyjęcia do żłobka

Czy to prawda, że pierwszeństwo przyjecia dziecka do żłobka mają tylko samotne matki przebywające w domu samotnej matki? Chciałam posłać moją niespełna...

~ Sylwiawięcej

Kwalifikacje dyrektora niepublicznego punktu przedszkolnego

Chciałabym zatrudnić dyrektora do niepublicznego punktu przedszkolnego, który będzie funkcjonował od września. Jakie kwalifikacje powinien posiadać...

~ Emiliawięcej

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Na karnawał przyszedł czas - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3 latków

Na karnawał przyszedł czas – projektowanie sukni balowej.

 

Cele:
- kształtowanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
- ćwiczenia w uważnym słuchaniu
- poznanie muzyki, którą usłyszeć można na balu
- wdrażanie do zachowanie porządku w swoim miejscu pracy

Metody:
Słowna – rozmowa, opis,
Oglądowa –prezentacja
Działań praktycznych – taniec, wyklejanka

Środki dydaktyczne:

- podkład muzyczny: „Taniec Motyli” z płyty „Kiedy maluchy zmienią się w zuchy” autorki A. Jendryka, A. Kaczmarczyk, M. Wojtkowiak, Klanza
- obrazki: ustrojonej sali balowej, dziewczynka w sukni balowej, chłopiec w garniturze
- na białej kartce zaznaczone kontury sukni balowej dla każdego dziecka
- ścinki z kolorowego papieru, wycinanki z dziurkaczy w różnych wzorach
- kleje

Formy:
- indywidualna
- grupowa

Przebieg zajęć.
1. Nauczyciel wita się z dziećmi. Rozmowa na temat  „Czas karnawału”
Przykładowe pytania:
- Co to jest karnawał?
- Co odbywa się w karnawale?
- Jak powinna wyglądać  sala balowa? (obrazek ustrojonej Sali)
- Jak należy się ubrać na wielki bal? (obrazek chłopca i dziewczynki w eleganckich strojach)

2. Wsłuchanie się w melodię „Taniec Motyli” – Walc
- jaka jest ta muzyka?
- jak możemy ją opisać?
- czy na balu można usłyszeć i zatańczyć walca?
- do czego możemy ją porównać?
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi dzieci. Ten utwór nazywa się walc. To może być również  taniec, który jest głównym elementem na balu.

3. Zabawa „ Taniec motyli”
Dzieci zamieniają się motyle i delikatnie na paluszkach zaczynają tańczyć w rytm melodii. Następnie na paluszkach rozkładają szeroko skrzydełka i powoli wykonują ruchy. Siadają chwilkę na kwiatku, odpoczywają poczym wzbijają się wysoko. Na sygnał nauczyciela cichutko opadają i zasypiają.
 
4. Ozdobienie sukni balowej – praca plastyczna.
Dzieci zamieniają się w projektantów, przy pomocy ścinek z kolorowego papieru oraz różnych wzorków zrobionych za pomocą dziurkaczy wyklejają wymarzoną suknie na bal. Dziewczynki projektują te sukienki dla siebie a chłopcy dla koleżanki lub mamy. Po zakończonej pracy następuje uprzątnięcie miejsca zajęć.


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie