My się zimy nie boimy... - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4-5 latków

My się zimy nie boimy... - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4-5 latków

My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy. Przepis na zimę.

Cel główny :         
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej , muzycznej, ruchowej i plastycznej

Cele operacyjne - Dziecko:    

- rozpoznaje i nazywa  aktualną porę roku: zima
– określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody
- wypowiada się na określony temat
- ilustruje ruchem zabawy zimowe
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej
- prawidłowo porusza się w rytm muzyki
- bierze aktywny udział w zabawach
- koncentruje się  na wykonywanych zadaniach
- zgodnie współdziała w grupie
- rozwija sprawności manualne
 
Metody:  
podające  - rozmowa, wiersz, objaśnienia
eksponujące – obserwacja i pokaz
problemowe – zadań do wykonania
praktyczne - samodzielnych doświadczeń

Formy pracy:  
zespołowa, indywidualna
                 
Formy aktywności dziecka: 
językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna

Środki dydaktyczne:
sylwety (chmura, wiatr, kot, wrony, płatki śniegu, zając, krasnal) i plansza do wiersza (podwórko wiejskie, w tle pole, las, strumyk ), płyta z piosenką "Zima, zima", białe prześcieradła, duża lalka przebrana w biało–srebrny strój, symbole pogodowe na rzepy różnych pór roku, papierowe śnieżynki, 2 kartki papieru dla każdego dziecka, płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie, arkusze folii spożywczej lub aluminiowej naklejone na kartce z bloku technicznego, patyczki, pędzelki, klej, wiórki kokosowe

Przebieg  zajęć:
1. Rozwiązanie  zagadek o tematyce zimowej

Mróz maluje szybki ładnie.
Zawitała śnieżna pani.
Drogę nam zasypała
białymi płatkami?
- zima

Gdy panuje zima,
to on mocno trzyma.
Pokrywa wodę
zręcznie i szybko
lodową szybką?
- mróz

Zgadniesz treść zagadki
Gdy pomyślisz nieco:
Jakie białe gwiazdki
Zimą z nieba lecą?
- śnieg

2. Słuchanie wiersza pt. "Jedzie zima" Cz. Janczarski.

3. Rozmowa na temat treści wiersza . Dzieci określają cechy  zimowej pory roku.

4. Zabawa ruchowa "Kulig"
Dzieci przy piosence "Zima, zima" improwizują sannę. Poruszają się w różnych kierunkach sali, omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku  poruszania się.


5. Zabawa rozwijająca logiczne myślenie "W krainie Królowej Śniegu"
Dzieci "dojeżdżają" do krainy śniegu i lodu – królestwa p. Zimy (rozłożone na dywanie białe prześcieradła i folie, po środku ustawiona duża lalka - p. Zima oraz porozkładane kartoniki z symbolami pogodowymi z różnych pór roku). Zadaniem dzieci jest dobranie wyłącznie  symboli pogodowych związanych z zimą  - dz.  nazywają je  i doczepiają  do stroju  lalki.

6. Improwizacja muzyczno - ruchowa "Wirujące śnieżynki" połączona z ćwiczeniem oddechowym. Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem  ruchu powietrza. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką, naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne. Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie, aż  do przysiadu.
- ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób, aby wprawić w ruch (zmiana: zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni)

7. Zabawa słowna "Zimą lubię…" - dzieci logicznie kończą zdanie, podając swoje propozycje .


8. Zabawy ruchowe "Szaleństwa na śniegu"

- jazda na nartach – dzieci stają na kartkach  papieru i imitują sposób poruszania się na nartach

- skoki przez zamarznięte kałuże – skoki przez rozłożone na dywanie kartki – przejście na drugą stronę dywanu

- lepienie i rzuty śnieżkami - dzieci zgniatają kartki w kule i na sygnał rzucają w kolegę, a następnie do celu – kosz

- "sopelki" – podskoki do najwyżej zwisającego sopla

-  wykonanie orła śniegu

9. Praca plastyczna  "Srebrny bałwanek" – rysowanie paznokciem,    
patyczkiem lub końcówką pędzla bałwana na przygotowanych arkuszach folii spożywczej lub aluminiowej, uzupełnienie powierzchni pracy płatkami śniegu (malowanie klejem plam lub kształtu gwiazdek i posypywanie wiórkami kokosowymi).

Wiersz (fragment)

"Jedzie zima" Cz. Janczarski    
 
Przypłynęła chmura sina.
Od północy wiatr zacina.
Kot wyjść z domu nie ma chęci.
Coś się tam na dworze święci!

Kraczą wrony na parkanie:
- Jedzie zima, groźna pani!

I już lecą z nieba śnieżki,
Zasypują drogi, ścieżki,
pola i podwórka,
dach i budę Burka.

kraczą wrony na jabłoni:
- Jedzie zima parą koni!

Mróz ściął lodem brzeg strumyka.
Zając z pola w las pomyka.
Krasnalowi zmarzły uszy,
już  spod pieca się nie ruszy!

Kraczą wrony na brzezinie:
- Oj, nieprędko zima minie!

Autor: Dorota Szmytkowska

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi