Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Dzień Dziecka

Zobacz 4 scenariusze

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Dziecko u dentysty

Witam, mam kłopot z pięcioletnim dzieckiem, które nie chce chodzić do dentysty. Do tej pory nie było z tym problemów, ale ostatnie dwie...

~ Mariawięcej

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-21 01:36

Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4 latków - Smoki czy dinozaury?

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem maetod i form aktywizujących ekspresję muzyczną, ruchową oraz werbalną dzieci. Smoki czy dinozaury?- rozwijanie dziecięcej wyobraźni.

Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości na temat dinozaurów,
- próby porównania dinozaurów ze smokami,
- doskonalenie umiejętności gry na bębenku, grzechotkach i tamburynie,
- rozbudzanie inwencji twórczej dzieci w zakresie tworzenia  ruchu, rytmu i opowiadania,
- przestrzeganie norm i zasad obowiązujących w grupie.

Cele szczegółowe:

- dziecko wie co to są dinozaury, kiedy żyły
- znajduje cechy wspólne dla dinozaurów i bajkowych smoków,
- potrafi samodzielnie prawidłowo grać na bębenku, trójkącie i tamburynie,
- improwizuje ruch, akompaniament i próbuje tworzyć opowiadanie do  instrumentalnego utworu muzycznego,
- dba o poprawność wypowiedzi, czeka na swoją kolej, aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Metody:
- wiersz (słowna),
- obserwacji i pokazu (percepcyjna),
- zadań stawianych dziecku, ćwiczeń (czynna).
- aktywnego słuchania muzyki Bati Strauss

Formy:
zajęcia z całą grupą, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: 
magnetofon, płyta z nagraniem, naklejki ze smokami dla dzieci, puzzle –smoki, grzechotki, bębenek, trójkąt, tekst wiersza, pacynka smok Bazyli.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie gościa (kukiełka - smok Bazyli)

2. Słuchanie wiersza  M. Przewoźniak „O smokach, które żyły naprawdę”

Kiedyś w świecie żyły smoki
I to nie bajka, wierzcie mi,
A każdy z nich miał pysk szeroki
I zębów sto błyszczało w nim.

Mieszkały w lasach i jaskiniach
Albo latały nad chmurami.
Inne w mórz kryły się głębinach.
A zwano je dinozaurami.

Spytacie - A gdzie poznikały?
Czemu tu żaden nie przyleci?
A dinozaury się schowały
Żeby się ich nie bały  dzieci.
 
3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat dinozaurów, porównywanie ich z  bajkowymi smokami, rozmowa z kukiełką, smokiem Bazylim.

4. Improwizacja ruchowa do muzyki instrumentalnej.

5. Układanie bajki o smokach.

6. Próby prezentacji bajki z podkładem granym na instrumentach.             
7. Układanie w grupach  smoczych puzzli.

8. Pożegnanie gościa.

Autor: Joanna Libera


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012