Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Andrzejki

Zobacz 11 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Zmiany zachowania u dziecka po pobycie w żłobku

Dziecko, 2 lata 7 miesięcy, nigdy nie ssalo smoczka, po pobycie w żłobku mały ssie kciuk, nie chce jeść. W żłobku stał się płaczliwy. Czy można poprosić o...

~ halinawięcej

Samotnie wychowująca matka a rejonizacja

Witam, jestem matką samotnie wychowującą 4 letnie dziecko. Ze względu na warunki finansowe oraz brak alimentów mieszkam z rodzicami w niewielkiej...

~ Magdalenawięcej

Zabawy literkami - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5-6 latków

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Zabawy literkami - Inscenizacja wiersza J. Tuwima pt. ,,Abecadło”. Utrwalenie poznanych liter pisanych i drukowanych, wielkich i małych.


Cele ogólne:
- kształtowanie mięśni narządów mowy,
- wykorzystanie niewerbalnych środków wyrazu,
- kształtowanie umiejętności nauki czytania

Cele szczegółowe:

- ćwiczy narządy artykulacyjne 5, 6l.
- rozpoznaje i nazywa litery 6l.
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej 6l.
- ćwiczy analizę i syntezę słuchową 5l.
- współdziała w zespole 5l.
- łączy w pary takie same znaki 5l.

Metody:
- metoda zadaniowa: zadania w zabawach ruchowych,
- metoda ćwiczeń: ćwiczenie analizy i syntezy, narządów artykulacyjnych,
- elementy dramy: zastosowanie w zabawie języka niewerbalnego,
- metoda podająca: przekazywanie informacji dzieciom,
- problemowa: zadania wyznaczone dla każdej drużyny i dziecka,
- praktyczna: właściwe posługiwanie się regułami przy wykonywaniu zadań.

Formy:
- praca zbiorowa - jednolita
- grupowa - zróżnicowana
- indywidualna - jednolita

Pomoce:
plakietki z literami, ilustracje liter, zagadka obrazkowa, nagranie magnetofonowe, ilustracje przedstawiające ulubione zabawy, tekst do zakreślania liter, obrazki do łączenia z literą, puzzle literowe, rozsypanka sylabowa, cyfry, klej, przybory do pisania.

Przebieg zajęć.


I Ćwiczenie narządów artykulacyjnych.
Zabawa usprawniająca narządy artykulacyjne wg M. Rocławskiej "Moja buzia" oraz M. Tormis "Baba w buzi". Nauczycielka recytuje wiersz, dzieci naśladują układ ust i czynności opisane w wierszu.

"Moja buzia"
Moja buzia, chociaż mała, wszystkie ząbki zmieścić chciała.
I żaliła się nieboga, jak też ona je wychowa.
Gdy nareszcie każdy ząbek, znalazł swe miejsce i porządek.
Moja buzia, chociaż mała w wielkie O się układała.
Wreszcie buzia moja mała, do liczenia się zabrała.
Bardzo mocno się wykrzywia, parska, dmucha, ledwie żywa.
Na początku jest rozgrzewka, językowa wprzód wywieszka.
Cały język wyskakuje, wszystkim nam się pokazuje.
W dół i w górę, w lewo, w prawo, pięknie ćwiczy! Brawo! Brawo!
Język wargi oblizuje, piękne kółka wykonuje.
Kto spróbuje z miną śmiałą, zwinąć język w rurkę małą?
Może uda się ta sztuczka, trzeba uczyć samouczka.
Już rozgrzewka zakończona, ząbki liczyć przyszła pora.
Język ząbki poleruje, każdy dotknie i wyczuje.
Język w górze za ząbkami może dotknąć twardej ściany.
I dotyka ją radośnie, gdy mu ślina piśnie „noś mnie, noś mnie”.
Gdy przełykam ślinę czuję, że mój język nie próżnuje.
Ale wspina się na górę, tam gdzie twardą ścianę czuje.

"Baba w buzi"
Pewnego dnia baba, która mieszka w buzi, robiła wielkie porządki.
Umyła ściany, sufit, podłogę okna po stronie wewnętrznej i zewnętrznej,
schody, komin na koniec wytrzepała dywany (odpowiednie ruchy językiem).

II Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Wybrzmiewacie głosek w nagłosie, rozwiązanie zagadki.
RAK - R
OSA - O
DOM - D
ZEGAR - Z
IGŁA - I
NARTY - N
APARAT - A
   
III Przedstawienie członków rodziny w języku sylabiki.
Przedstawię wam teraz członków rodziny w języku Sylabiki. A, że dobrze znacie jej język to po każdej sylabie wykonacie podane zadanie.
Nauczycielka wymawia sylabami kolejnych członków rodziny a dzieci wykonują określone zadania i odgadują, co mówi.
BAB-CIA– kląskanie,
DZIA - DEK- cmokanie,
MA- MA- parskanie,
TA-TA- parskanie.

IV Inscenizacja wiersza J. Tuwima pt. "Abecadło".
Wiecie już, co to jest rodzina, ale dzisiaj będziemy mówić o trochę innej rodzinie. A jakiej dowiecie się z krótkiej inscenizacji wiersza J. Tuwima.

"Abecadło"
Abecadło z pieca spadło,

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie