Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Andrzejki

Zobacz 11 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (36 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (72 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (56 scenariuszy)

Inne (462 scenariusze)

Zobacz 941 scenariuszy

Porady specjalisty

Brak pewności siebie u przedszkolaka

Od nowego roku szkolnego mój synek zacznie naukę w przedszkolu. Do tej pory cały czas przebywał w domu, więc nie zauważałam żadnych problemów,...

~ Gosiawięcej

Tytuł zawodowy po licencjacie

Witam, czy po licencjacie pedagogika przedszkola z edukacją początkową można normalnie starać się o awanse zawodowe - do nauczyciela dyplomowanego?

~ Paulinawięcej

Rejonizacja przedszkola

Mam dziecko 4 letnie, które chciałam zapisać do przedszkola. Dowiedziałam się właśnie, że w przypadku naboru do przedszkoli na rok szkolny 2014/2015...

~ Magda. Mwięcej

Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 latków - W krainie figur

Przejdź do strony | 1 | 2 |

W krainie figur.


Cele ogólne: 
- posługiwanie się nazwami figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt;
- aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości;

Cele operacyjne - Dziecko:
- posługuje się nazwami figur geometrycznych;
- rozpoznaje kształt figur w oparciu o zmysł dotyku;
- projektuje dowolną kompozycję z poznanych figur geometrycznych ozdabiając „czarodziejski dywan”;
- zna  ciekawe propozycje zabaw i zajęć, którymi może się zająć chcąc przegonić nudę;

Metoda:
słowna, czynna, oglądowa, aktywizująca wg zasad pedagogiki zabawy.

Forma:
zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
ilustracje poszczególnych krain wraz z ich władcami, worek, figury geometryczne, magnetofon, chusta, pędzle, klej, kartki, figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru w pojemnikach, emblematy figur dla dzieci.

Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie „Bajki nowej prostokątnej i kwadratowej” (D. Wawiłow „Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej i kwadratowej” Nasza Księgarnia, Warszawa 1996)

Za górami i za lasami, tam gdzie rzeki płyną miodowe,
było sobie kiedyś królestwo bardzo piękne i kwadratowe.
          
Kwadratowe stały tam chatki, kwadratowe kwitły tam kwiatki,
kwadratowe latały ważki, kwadratowe śpiewały ptaszki.

Kwadratowy był sobie zamek, cztery wieże i most zwodzony,
kwadratowe ogromne wrota, kwadratowe złote balkony.
          
W kwadratowej złotej koronie król zasiadał w sali na tronie,
W kwadratową drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę:
          
„Posłuchajcie, moi kochani! Coś tu nudno jest niesłychanie.
Życie mamy nazbyt spokojne! Wypowiedzmy sąsiadom wojnę”

Nie opodal, za siódmą rzeką, stała góra, a na tej górze
Było sobie drugie królestwo, prostokątne i niezbyt duże.
          
Prostokątne stały tam chatki, prostokątne kwitły tam kwiatki,
Prostokątne latały ważki, prostokątne śpiewały ptaszki.

Prostokątny był również pałac, cztery wieże i most zwodzony,
Prostokątne ogromne wrota, prostokątne złote balkony.
         
W prostokątnej złotej koronie król zasiadał na złotym tronie,
W prostokątną drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę:

„Posłuchajcie, drodzy poddani. Coś tu nudno jest niesłychanie.
Życie mamy nazbyt spokojne, więc wypowiem sąsiadom wojnę!”
         
Zatrąbiły trąby bojowe, pędzi wojsko już kwadratowe,
Żeby w bitwie wielkiej się zmierzyć z prostokątną armią rycerzy.

I krzyknęły obie królowe: „Ej, puknijcie się lepiej w głowę!
Dosyć tego! Skończcie tę wojnę! My lubimy życie spokojne!”

A królowie się zawstydzili i natychmiast się pogodzili,
Wyprawili ucztę wspaniałą i bawili się przez noc całą.
         
Kwadratowa armia rycerzy z prostokątnych jadła talerzy   
I w ogóle było bombowo prostokątnie i kwadratowo!

2.Wypowiedzi dzieci w oparciu o treść wysłuchanej bajki:
- O jakich królestwach opowiedziała nam wysłuchana bajka?
- Wyjaśnij, dlaczego królestwa nazywały się Kwadratowe i Prostokątne?
- Wskaż na tablicy władców tych krain.
- Dlaczego Królowie chcieli wywołać wojnę?
- Powiedz, kto i dlaczego sprzeciwił się pomysłowi wojny?    
- Opowiedz o swoich sposobach na nudę.

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie