Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

1 i 3 maja

Zobacz 1

Ekologia (67 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (83 scenariusze)

Przyroda (75 scenariuszy)

Zdrowie i zdrowe odżywianie (67 scenariuszy)

Inne (514 scenariusze)

Zobacz 1093 scenariusze

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Kwalifikacje dyrektora przedszkola niepublicznego

Jestem nauczycielem dyplomowanym, mgr z wykształceniem pedagogicznym. Posiadam ukończone studia podyplomowe zarządzania oświatą. Czy moje kwalifikacje są...

~ Edvin więcej

Kadra w przedszkolu

W przedszkolu w naszej miejscowości jest za mało pań woźnych. Na 7 grup są 3 panie, których obowiązkiem oprócz pomocy przy dzieciach jest...

~ Ala więcej

Ile metrów kwadratowych przypada na os. w internacie?

Witam. Mam pytanie. Ile metrów kwadratowych przypada na dziecko mieszkające w internacie? Chodzi mi o salę sypialną, jak również świetlicę, w...

~ lolek więcej

Ekologiczne stroje karnawałowe-scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 latków

Darmowe publikacje

"Ekologiczne stroje karnawałowe".

Cele ogólne:
- tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie z rodzicami
- wyrabianie i utrwalanie nawyków segregacji odpadów opakowaniowych „U źródła” jako najprostszych działań do poprawy stanu środowiska

Cele operacyjne:
- segreguje odpady na poszczególne grupy
- wymienia zagrożenia wód, powietrza, lasu
- wykonuje z pomocą rodziców kostium karnawałowy z odpadów
- rozróżnia przeznaczenie kolorowych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów
- wyjaśnia pojęcia: odpady, surowce wtórne, recykling
- wyjaśnia wpływ codziennych działań każdego z nas na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów
- prezentuje samodzielnie wykonany kostium karnawałowy

Pomoce:
plansze demonstracyjne (wysypisko śmieci, odpady z gospodarstwa domowego), plakat dotyczący segregacji i recyklingu odpadów, odpady opakowaniowe: worki plastykowe, gazety, papier szary, kartony, nożyczki, klej, zszywacze, tasiemki kolorowe, łańcuchy ozdobne, wycinanka, krepina.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa z elem. dramy „Cebula” –tworzymy dwa koła wewnętrzne i zewnętrzne. Koła przesuwają się w podanym przez nas tempie i dwie osoby naprzeciwko witają się wg. polecenia nauczycielki


2. Słuchanie wiersza „Jurek i sznurek”. Określanie prawidłowych zachowań ekologicznych.


3. Pogadanka na temat ustawionych pojemników w sali, holu (odpady niebezpieczne); demonstracja plakatu i planszy (wysypisko śmieci, odpady gospodarstwa domowego), zapoznanie ze słowem „recykliny” – wyjaśnienie


4. Zapoznanie z materiałami i sposobem wykonania kostiumów karnawałowych, zainspirowanie zdjęciami.


5. Zabawa ruchowa przy muzyce z wykorzystaniem gazet.


6. Twórcza praca rodzica z dzieckiem z wykorzystaniem odpadów opakowaniowych.


7. Pokaz mody, nagrodzenie brawami, podziękowanie za wspólną zabawę i wręczenie dzieciom i rodzicom kolorowych informatorów ekologicznych dotyczących segregacji odpadów w domu.

Ewaluacja – ankieta dla rodziców.

Autor: Bogumiła Dobrzyńska


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie