Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Zakończenie roku przedszkolnego

Zobacz 18 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

Jak rozmawiać z dzieckiem

Jestem mamą trzyletniego chłopca, który jest bardzo dociekliwy i zawsze ma własne zdanie. Wiele też rozumie i wyciąga wnioski z obserwacji....

~ Olawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:09

Ola i lale - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków

„Ola i lale” – historyjka obrazkowa. Wprowadzenie litery L,l

Cele ogólne:
- zapoznanie z literą L, l;
- opowiadanie własnymi słowami historyjki obrazkowej;
- przygotowanie przez zabawę do pełnienia określonych ról w rodzinie.

Cele operacyjne: (dziecko)
- swobodnie wypowiada się na określony temat;
- potrafi rozróżnić literę L, l i przeczyta ją;
- zna kształt i potrafi ją ułożyć z tasiemki;
- potrafi rozwiązywać zagadki;
- wie jak należy dbać o zabawki swoje i przedszkolne.

Metody: słowna, oglądowa, czynna.


Forma: z całą grupą, indywidualna.


Pomoce dydaktyczne: historyjka obrazkowa, ilustracje do zagadek, opaski z sylwetami lal, pajacyków i misiów, tasiemki, płyta nr 1 („Wesoła szkoła 6 latka”)

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Opowiadanie historyjki obrazkowej pt. „Ola i lale”.

2. Krótka rozmowa kierowana pytaniami do dzieci:
- Gdzie poszła Ola ze swoimi lalkami?
- Jak Ola opiekowała się lalkami?
- Jak ty opiekujesz się swoimi zabawkami?
- Pomóż Oli uśpić lalę. Zaśpiewaj kołysankę lub powiedz coś miłego.
- Opowiedz własnymi słowami historyjkę obrazkową.

3. Rozwiązywanie zagadek i rozpoznawanie jaką głoską rozpoczynają się odgadnięte wyrazy:

Zimne, słodkie i pachnące
W waflu kulki w dni gorące.(lody)
      
Sosnowy, dębowy, stary lub młody
Rosną w nim grzyby i jagody.(las)

Gdy o schludny wygląd dbacie,
Do mnie często zaglądacie.(lustro)

4. Wprowadzenie litery L, l.
- Analiza i synteza słuchowa wyrazów.(np. lalka, telefon, motyl )
- Zapoznanie dzieci z literą L, l drukowaną i pisaną, małą i wielką.
- Demonstracja zapisu graficznego głoski l.
- Ułożenie wyrazu podstawowego lala.
      
5. Zabawa muzyczno - ruchowa  - „Sklep z zabawkami” (płyta nr 1)
Dzieci podzielone na trzy grupy: pajacyki, misie i lalki. W sklepie z  
zabawkami znajdują się równo ustawione na półkach zabawki. Jest noc, wybija północ. W sklepie rozpoczyna się bal: lalki – tańczą, pajacyki- podskakują, misie – chodzą na czworakach. Przerwa w muzyce oznacza koniec balu, zabawki wracają na swoje miejsce na półkach.

6. Praca przy stolikach:
- Utrwalenie wyglądu litery L, l – układnie z tasiemki L, l.
- „Wesoła szkoła 6 latka” – str. 41- 43 (odnajdywanie położenia głoski l w wyrazach, czytanie sylab i zdań  z literą l).

7. Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań.

8. Podsumowanie i ocena pracy dzieci.

9. Wspólne śpiewanie piosenki pt. "Mój  stary, dobry miś”.

Autor: Alina Mencel


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012