Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

1 i 3 maja

Zobacz 1

Zdrowie i zdrowe odżywianie (51 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (76 scenariuszy)

Przyroda (64 scenariusze)

Ekologia (62 scenariusze)

Inne (479 scenariuszy)

Zobacz 994 scenariusze

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Dyrektor w przedszkolu niepublicznym

Witam, chciałam zatrudnić jako właściciel do mojego przedszkolea niepublicznego dyrektora, jakie kwlifikacje winien posiadać w 2015r.? pzdr Martyna

~ martyna więcej

Co się dzieje z 5latkiem?

Nie wiem czy to normalne zachowanie u pięciolatka, ale od dłuższego czasu obserwujemy w rodzinie jak zmienia się nasz syn. Zawsze był aktywnym dzieckiem, a...

~ Ania i Michał więcej

Co robić, kiedy dziecko ssie kciuk?

Mój synek ssie kciuk i nie wiem, jak go odzwyczaić. Próbowałam środków z apteki, takich o gorzkim smaku, ale nie pomogły. Po jakimś...

~ Gosia więcej

rodzice radzą: 2
ostatnio: 2015-05-09 18:58

Wiosenne skojarzenia - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków

Darmowe publikacje

Rodzaj zajęcia: Edukacja z zakresu mowy i myślenia w korelacji z edukacją przyrodniczą i edukacją  muzyczną.
Temat: Wiosenne skojarzenia.

Cel główny:
- Kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wyrazowej i słuchowej
- Doskonalenie umiejętności czytania  , czytania ze zrozumieniem
- Wyrabianie umiejętności logicznego myślenia , wyciągania wniosków
- Wdrażanie do ochrony przyrody , budzącej się z zimowego snu

Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi określić swoje samopoczucie
- rozumie  działanie wody mineralnej i ćwiczeń Dennisona
- potrafi rozwiązać rebus
- dokonuje analizy i syntezy wyrazowej i słuchowej
- odczytuje wyrazy, zdania , krótkie teksty
- rozumie przeczytany tekst  i  rysuje odpowiedni  rysunek
- zna zwiastuny wiosny
- wie , co jest prawdą a co fałszem
- potrafi uporządkować zdania wg kolejności zdarzeń
- rozumie zasady zabawy
- potrafi zagrać rytm wybranej piosenki na  instrumencie , gazecie
- rozumie znaczenie ochrony przyrody
- potrafi czerpać radość z rozwiązanego zadania

Metoda pracy:
- aktywizująca
- słowna
- czynna

Forma pracy:

- zbiorowa
- indywidualna

UWAGA: Każde dziecko przed zajęciem otrzymuje wiosenny  kwiatek, który zostanie wykorzystany przez dziecko w czasie zajęcia.

PRZEBIEG  ZAJĘĆ:

1. „Pogoda Ducha” - umieszczamy swoją minkę, określającą nasze samopoczucie.

2. Dostarczamy naszemu organizmowi energii, poprzez wypicie wody mineralnej.

3. Rozwiązujemy rebus  : SŁOŃCE – co kojarzy się nam ze słońcem?

4. Wykonujemy słońce na dywanie, wykorzystując  „pozycję Dennisona” – nabieramy energii do wykonywania ćwiczeń; wyciszenie, relaks.

5. Dziecko czyta zagadkę – rozwiązanie: skowronek

6. Dzieci układają na tablicy rozwiązanie zagadki z otrzymanych wcześniej kwiatków.

7. Czy znamy inne wiosenne ptaki? – dzielimy się na cztery grupy: bociany, jaskółki, szpaki, skowronki.

8. Zabawa z Chustą KLANZA

9. Każde dziecko odczytuje otrzymane zdanie – szukamy gdzie jest prawda a gdzie fałsz?

10. Układamy zdanie prawdziwe na tablicy z otrzymanych wcześniej kwiatów z literkami -  W  marcu, jak w garncu! – wyjaśniamy przysłowie.

11. Zabawa z muzyką – do wybranej piosenki o wiośnie gramy na instrumentach: dzwoneczki, bębenki, kołatki, gazeta.

12. Porządkujemy zdania na tablicy wg kolejności zdarzeń – poruszamy także problem łamania gałęzi.

13. Każde dziecko otrzymuje swój krótki tekst , czyta ze zrozumieniem i wykonuje do tekstu rysunek.

14. Każde dziecko za aktywny udział na zajęciu otrzymuje – zielone kółeczko – do kącika „wzorowy przedszkolak”.

Autor: Ewa Lisowska


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie