Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Dzień Dziecka

Zobacz 4 scenariusze

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Zmiany zachowania u dziecka po pobycie w żłobku

Dziecko, 2 lata 7 miesięcy, nigdy nie ssalo smoczka, po pobycie w żłobku mały ssie kciuk, nie chce jeść. W żłobku stał się płaczliwy. Czy można poprosić o...

~ halinawięcej

Samotnie wychowująca matka a rejonizacja

Witam, jestem matką samotnie wychowującą 4 letnie dziecko. Ze względu na warunki finansowe oraz brak alimentów mieszkam z rodzicami w niewielkiej...

~ Magdalenawięcej

Woda, niezwykła ciecz - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków

WODA - NIEZWYKŁA CIECZ – EKSPERYMENTY Z WODĄ.

CEL GŁÓWNY:
Rozwijanie zainteresowań badawczych dziecka.

CELE OPERACYJNE - Dziecko:

  • rozumie stałość obiegu wody w przyrodzie
  • utrwali zasadę picia wody wyłącznie przegotowanej
  • motywuje się do prowadzenia systematycznej obserwacji
  • pozna w zabawie właściwości wody
  • rozumie znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin
  • wie, że bez wody nie mogłoby istnieć życie na ziemi
  • potrafi ułożyć puzzle sylabowe i odczytać hasło
  • utrwali cyfry 1-6.
  • doskonali umiejętność czytania
  • rozwiąże krzyżówkę
  • wzbogaci słownictwo o nowe pojęcia: krystalizacja , rozpuszczalność
  • wyciąga samodzielnie wnioski


TREŚCI PROGRAMOWE:

  • Organizowanie zabaw obrazujących niektóre zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej.
  • Poznanie w zabawach różnych zjawisk fizycznych. Stwarzanie sytuacji zachęcających do swobodnych wypowiedzi. Kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się. Przeprowadzanie prostych doświadczeń i ich obserwowanie. Bogacenie słownika poprzez poszerzanie zakresu pojęć odnoszących się do zagadnień przyrodniczych.


ZADANIA:

  • Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania.
  • Tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie. Kształtowanie nawyku dociekliwości w badaniu otaczającego świata.


METODY:
rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne

FORMY:

zbiorowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

ilustracje, napisy, puzzle sylabowe, krzyżówka, słoiki, mąka, cukier, sól, kwasek cytrynowy, kropelki, kartki, klej, lustro, gorąca woda, schemat obiegu wody, jajka.

PRZEBIEG:
1. Zagadka słowna: „Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia”.- dziecko podaje rozwiązanie zagadki.

2. Rozsypanka sylabowa- układanie hasła
- dz. po kolei nazywają cyfry od 1 do 6 i odkrywają kolejne puzzle
- odczytanie hasła: Woda to wielki dar.
- dla kogo woda jest darem?
- przypomnienie dz. o eksperymencie z rzeżuchą
- wyciągnięcie wniosku

3. Zabawa ruchowa „ Kwiaty rosną”

4. Poznanie właściwości wody (szklanka napełniona woda z kranu)
- co jest w szklance
- jaka jest woda
- czy woda ma kolor
- czy woda ma smak
- jaką wodę można pić

5. Obieg wody w przyrodzie – omówienie schematu obiegu wody w przyrodzie
- skąd się bierze woda na Ziemi
- czy woda jest potrzebna i do czego jest potrzebna

6. Doświadczenie na skraplanie i parowanie wody
- co powstało na lustrze
- o się dzieje z kroplami
- pod jaka postacią występuje jeszcze woda
- dlaczego woda występuje w wymienionych postaciach (przypomnienie o eksperymencie z topnieniem śniegu)

7. Co rozpuszcza się w wodzie? – zabawa badawcza - zalewanie wodą substancji znajdujących się w szklankach - mąka, cukier, sól, kwasek cytrynowy
- co się dzieje z substancjami
- jaki smak mają płyny w każdej szklance
- wyciagnięcie wniosku
- podpisanie szklanek napisami: sól, cukier, kwasek, mąka
- czytanie globalne napisów
- wyjaśnienie zjawiska rozpuszczalności.

8. Co najszybciej nasiąka wodą? - zabawa badawcza
- na środku sali miska z wodą i różne przedmioty (wata, papier, folia, wełna, kamień)
- dz. nazywają zgromadzone przedmioty i sprawdzają co nasiąka wodą a co nie.
- podsumowanie doświadczenia. 

9. Zabawa badawcza- „Wyczarujmy kryształy”
- każde dz. samodzielnie wykona doświadczenie z solą i cukrem
- poznanie zjawiska krystalizacji

10. Podsumowanie, „Do czego potrzebna jest woda?”
- dz. siedząc w kole określają do czego potrzebna jest woda
- utrwalenie wiadomości o właściwościach wody
- wypowiadają się na temat: co by się stało gdyby zabrakło wody

11. Praca grupowa przy stolikach - rozwiązywanie krzyżówki i odczytanie hasła

12. ”Kropelkowa kraina” – działalność plastyczna – wyklejanie obrazka kroplami wody.

Autor: Ewa Andruszko


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie