Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Rozpoczęcie roku przedszkolnego

Zobacz 8 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Dziecko u dentysty

Witam, mam kłopot z pięcioletnim dzieckiem, które nie chce chodzić do dentysty. Do tej pory nie było z tym problemów, ale ostatnie dwie...

~ Mariawięcej

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-21 01:36

Wyprawa do nieznanej krainy - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków

Przejdź do strony | 1 | 2|

Wyprawa do nieznanej krainy.


Cele operacyjne:

  • powiązać słyszane informacje z zadaniem do wykonania
  • podejmować nowe zadania do wykonania
  • rozpoznawać kolory i je nazywać
  • współdziałać z innymi podczas zabawy
  • odczytać powstałe teksty
  • uczestniczyć w zabawie zespołowej
  • wyciszyć się i zrelaksować
  • wykorzystać swoja wyobraźnię i twórcze myślenie
  • czerpać radość z wykonywanych zadań
  • mieć umysł otwarty na nowe zadania

Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna
- iskierka przyjaźni: Posyłam iskierkę w krąg niechaj wróci do mych rąk.
- powitalna piosenka

Wszystkich pięknie witam Was (ukłon)
Na zabawę nadszedł czas
W prawo krok, w prawo krok (dwa kroki w prawo po obwodzie koła)
Teraz obrót (każdy wykonuje obrót), uścisk rąk (związanie koła)
Już rączkami klap, klap, klap (3 klaśnięcia)
Już nóżkami tup, tup, tup (3 tupnięcia)
W prawo krok, w prawo krok,
Teraz obrót, uścisk rąk

2. Rozdanie dzieciom biletów (w pięciu kolorach) na wyprawę do nieznanej krainy, za cenę dwóch uśmiechów lub uścisku dłoni. Zadaniem dzieci jest wpisanie na nim swojego imienia i przyklejenie go na ubraniu w widocznym miejscu.

3. Zabawa „Imię i gest”
Każdy z uczestników wypowiada swoje imię, dołączając do tego dowolnie wybrany przez siebie gest. Reszta grupy powtarza imię i gest.

4. Odczytaj i znajdź
Dzieci na rozłożonych na stoliku kopertach odczytują swoje imię i otwierają ją, wyjmują karteczkę w kolorze czerwonym, odczytują znajdującą się na niej cyfrę, zapamiętują ją, a karteczkę wkładają z powrotem do koperty nie pokazując jej nikomu. Ich zadaniem jest ustawienie się na dywanie w odpowiedniej kolejności, bez pokazywania innym swojej cyfry i wypowiadania jej na głos. Po ustawieniu się dzieci pokazują swoje karteczki z cyfrą z koperty i w ten sposób sprawdzamy poprawność wykonania zadania. Następnie wyjmują koperty karteczkę w kolorze żółtym i układają ją przed sobą na dywanie. Na karteczkach znajdują się litery, które tworzą hasło. „Wyprawa do nieznanej krainy” - Dzieci odczytują je i w ten sposób dowiadują się o celu dzisiejszej zabawy.

5. Zabawa relaksująca „Gabinet masażu”
Dzieci dobierają się parami i rysują na plecach palcem do słyszanego wierszyka, później następuje zmiana ról.

„Płynie sobie rzeczka
Idzie pani na szpileczkach
Idzie koń, stado koni
Idzie słoń, stado słoni
Pełznie wąż, pełznie żmija
Świecą dwa słoneczka
Zachmurzyło się
Pada deszczyk, pada deszczyk
Przeszedł dreszczyk.”

6. Zabawa tropiąca „Szukamy mapy naszej wyprawy”
Odszukajcie mapy poruszając się wg. wskazówek.
„Stańcie przodem do mnie, idźcie 5 kroków do przodu, teraz 3 kroki w lewo................”
Znalezienie pudełka wyjecie mapy. Zawieszenie jej na ścianie. Na mapie znajduje się droga i przyklejone na niej koperty z zadaniami do wykonania.

7. Zadanie pierwsze
Wydzieranka „Pojazd, którym chcemy pojechać na naszą wyprawę”
Podział dzieci na zespoły wg. kolorów wizytówek-biletów. Dzieci
Ustalają, czym chcą jechać bez używania mowy.

8. Zadanie drugie
Dzieci otrzymują od maluszków namalowane bazgroty i dopracowują rysunek tak, by powstała czytelna kompozycja i prezentują ją.

9. Zadanie trzecie
Zabawa „Lustro”
Jedna osoba robi jakiś ruch, wykonuje gest, a druga go powtarza tak jak lustrzane odbicie.

10. Zadanie czwarte
Zabawa „W każdej linijce nieprawda” – wspólne układanie wiersza zaczynającego się słowami:
„Słoń ma trąbę na ogonie, czekoladę jedzą konie.................”

11. Zadanie piąte
Zabawa z chustą animacyjną „Przebieganie pod chustą”
Podnosimy i opuszcza chustę trzymaną za uchwyty. W pewnym momencie proponuje zmianę miejsc, gdy chusta jest w górze. Wymienione osoby przebiegają pod chustą.
Przejdź do strony | 1 | 2|

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012