Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Andrzejki

Zobacz 13

Zdrowie i zdrowe odżywianie (61 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (79 scenariuszy)

Przyroda (71 scenariuszy)

Ekologia (66 scenariuszy)

Inne (494 scenariusze)

Zobacz 1051 scenariuszy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Kto może zostać dyrektorem żłobka?

Witam. Czy jako magister pedagogiki specjalnej mogę utworzyć prywatny żłobek i zostać dyrektorką? Nie posiadam póki co doświadczenia w pracy z...

~ Agnieszka K więcej

Jak pracować z dzieckiem?

Witam, jestem mamą trzyletniej dziewczynki, która z przyczyn ode mnie niezależnych nie może iść w tym roku do przedszkola. Ja obecnie nie pracuję i...

~ Basia więcej

Dwoje dzieci bez miejsca w przedszkolu

Moja sytuacja skomplikowała się. Rozstałam się z mężem, ale nie mam jeszcze nic na piśmie (to może długo potrwać). Wróciłam z dziećmi 4,5 i 3 latka...

~ Aneta więcej

rodzice radzą: 5
ostatnio: 2015-08-24 18:03

Z biegiem Wisły - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6-latków

Darmowe publikacje
Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

„Z BIEGIEM WISŁY”


INFORMACJE O UCZESTNIKACH:
Grupa wiekowa: 6-latki
Liczba osób: 20 dzieci
Prowadzący: 3 animatorów
Miejsce: duża sala zabaw
Termin prowadzenia imprezy: maj, czerwiec

Czas trwania:
1. Cały dzień z przerwami wynikającymi z organizacji pracy w przedszkolu.
2. Scenariusz realizowany w ciągu całego tygodnia jako temat kompleksowy.

W przypadku realizacji tematu w ciągu całego tygodnia, wizytówki będące wyjściem do podziału dzieci na grupy należy przechowywać w miejscu widocznym i łatwo dostępnym dla dzieci. Przed kolejnym etapem podróży należy nawiązać tematycznie do poprzedniego dnia, aby przejście było płynne i harmonijne. Dzieci, które wymagają pomocy podczas wykonywania zadań otrzymują wsparcie ze strony animatorów.

Prezentowany scenariusz został przeprowadzony w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie w oddziale integracyjnym. Proponowane działania podobały się wszystkim dzieciom, również tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych (chłopiec z Zespołem Downa, z ADHD, autystyczny, z opóźnieniem umysłowym oraz zaniedbany społecznie). Dzieci te dodatkowo otrzymywały wsparcie nauczyciela wspierającego i w miarę swoich możliwości uczestniczyły w różnych fragmentach zajęć. W sposób szczególny, niezwykle aktywny uczestniczył w nich chłopiec z ADHD.

DZIAŁANIA WSTĘPNE


1. Dzisiaj wybieramy się na wyprawę. Aby było nam miło i wesoło przygotujemy sobie proporczyki. Wykonanie proporczyka – ozdabianie według własnego pomysłu (materiały: nożyczki, flamastry, spinacze do bielizny, kolorowy papier).

2. Prawdziwy turysta do wyprawy przygotowuje się bardzo starannie. Popatrzcie, tutaj mamy różne rzeczy. Spróbujmy wybrać to, co będzie nam potrzebne w czasie wyprawy. Wybór rzeczy potrzebnych na wycieczce (plecak, sprzęt turystyczny, części garderoby, apteczka, itp.)

3. Będziemy podróżować różnymi środkami lokomocji, aby w czasie podróży się nie zgubić musimy zrobić dla siebie wizytówki. Na karteczce napiszcie swoje imię i przyklejcie ją na serduszku. Wykonanie wizytówki (kartoniki w czterech kolorach, taśma klejąca dwustronna – wyjście organizacyjne do podziału na grupy 6-osobowe).

4. Zabawa „Powitania”
„witamy tych, którzy…”
- byli w górach,
- byli nad morzem,
- lubią wycieczki,
- lubią przygody….
„Zum” – wprowadzenie w dobry nastrój.

I. U ŹRÓDEŁ WISŁY

1. Rozpoczynamy naszą wyprawę.
Wybieramy się w góry, a ponieważ pogoda w górach często się zmienia, spróbujmy zaczarować ją, aby nam sprzyjała cały czas. Zabawa przy muzyce TZADIK KATAMAR - fabularyzowanie swobodnej opowieści animatora.

2. Opowieść o dwóch źródłach –z wykorzystaniem (do wyboru) filmu pt. „Tam, gdzie Wisła bierze początek”, książki Elżbiety Ostrowskiej „Narodziny rzeki” lub ilustrowanej opowieści nauczyciela:

Okolica, gdzie Wisła bierze swój początek jest górzysta, ale góry nie są tak wysokie jak w Tatrach. Mają łagodne zbocza porośnięte pięknymi lasami. Jedna z gór nosi nazwę Barania Góra. Z Baraniej Góry wypływają dwa strumienie. Jeden to Biała Wisełka, a drugi Czarna. Czarna Wisełka wysącza się z ziemi, która w tym miejscu jest ciemna, dlatego nazywa się Czarna. Biała Wisełka wytryska ze skały, płynie szybko, woda jest jasna, srebrzy się na tle skał i stąd nazwa Biała Wisełka. Spływają do niej różne górskie strumyki, przybywa jej wody, spływa po zboczu Baraniej Góry, skacze po kamieniach. Rosną tu piękne lasy. Latem i zimą można tu spotkać wielu turystów, którzy chcą zobaczyć miejsce, w którym Czarna Wisełka spotyka się z Białą i tworzą Wisłę. Jest ona tu jeszcze płytka, niezbyt szeroka, wodę ma bardzo czystą, widać każdy kamień na dnie i nawet pstrągi – ryby, które żyją tylko w bardzo czystej wodzie, o szybkim prądzie. Do Wisły wpada wiele różnych strumieni, rzek;

Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie