Szukaj scenariuszy

article-title

Ekologia

article-title

Przyroda

article-title

Święta Bożego Narodzenia

article-title

Zdrowie i zdrowe odżywianie

article-title

Inne

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Co robić, gdy dziecko naśladuje objawy chorób?

Mam małą klaustrofobię i bywa, że trudno mi złapać oddech, a co gorsza, jestem po operacji żołądka, mam inne problemy zdrowotne. Problem polega na tym, że...

~ Olga Marlo więcej

Wpływ grupy na dziecko w przedszkolu

Mój synek właśnie zaczął chodzić do przedszkola. Do tej pory uważałam, że dobrze go wychowałam – uczyłam dzielić się z innymi swoimi rzeczami...

więcej

Opieka nad dziećmi bez zakwaterowania

Tytuł jest tematem mego pytania. Od 3 lat jestem opiekunem dziennym dla dzieci do lat 3. Niestety bardzo nie odpowiadają mi warunki umowy zlecenia. Jest to...

~ opiekun dzienny więcej

Z biegiem Wisły - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6-latków

Darmowe publikacje
Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

„Z BIEGIEM WISŁY”


INFORMACJE O UCZESTNIKACH:
Grupa wiekowa: 6-latki
Liczba osób: 20 dzieci
Prowadzący: 3 animatorów
Miejsce: duża sala zabaw
Termin prowadzenia imprezy: maj, czerwiec

Czas trwania:
1. Cały dzień z przerwami wynikającymi z organizacji pracy w przedszkolu.
2. Scenariusz realizowany w ciągu całego tygodnia jako temat kompleksowy.

W przypadku realizacji tematu w ciągu całego tygodnia, wizytówki będące wyjściem do podziału dzieci na grupy należy przechowywać w miejscu widocznym i łatwo dostępnym dla dzieci. Przed kolejnym etapem podróży należy nawiązać tematycznie do poprzedniego dnia, aby przejście było płynne i harmonijne. Dzieci, które wymagają pomocy podczas wykonywania zadań otrzymują wsparcie ze strony animatorów.

Prezentowany scenariusz został przeprowadzony w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie w oddziale integracyjnym. Proponowane działania podobały się wszystkim dzieciom, również tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych (chłopiec z Zespołem Downa, z ADHD, autystyczny, z opóźnieniem umysłowym oraz zaniedbany społecznie). Dzieci te dodatkowo otrzymywały wsparcie nauczyciela wspierającego i w miarę swoich możliwości uczestniczyły w różnych fragmentach zajęć. W sposób szczególny, niezwykle aktywny uczestniczył w nich chłopiec z ADHD.

DZIAŁANIA WSTĘPNE


1. Dzisiaj wybieramy się na wyprawę. Aby było nam miło i wesoło przygotujemy sobie proporczyki. Wykonanie proporczyka – ozdabianie według własnego pomysłu (materiały: nożyczki, flamastry, spinacze do bielizny, kolorowy papier).

2. Prawdziwy turysta do wyprawy przygotowuje się bardzo starannie. Popatrzcie, tutaj mamy różne rzeczy. Spróbujmy wybrać to, co będzie nam potrzebne w czasie wyprawy. Wybór rzeczy potrzebnych na wycieczce (plecak, sprzęt turystyczny, części garderoby, apteczka, itp.)

3. Będziemy podróżować różnymi środkami lokomocji, aby w czasie podróży się nie zgubić musimy zrobić dla siebie wizytówki. Na karteczce napiszcie swoje imię i przyklejcie ją na serduszku. Wykonanie wizytówki (kartoniki w czterech kolorach, taśma klejąca dwustronna – wyjście organizacyjne do podziału na grupy 6-osobowe).

4. Zabawa „Powitania”
„witamy tych, którzy…”
- byli w górach,
- byli nad morzem,
- lubią wycieczki,
- lubią przygody….
„Zum” – wprowadzenie w dobry nastrój.

I. U ŹRÓDEŁ WISŁY

1. Rozpoczynamy naszą wyprawę.
Wybieramy się w góry, a ponieważ pogoda w górach często się zmienia, spróbujmy zaczarować ją, aby nam sprzyjała cały czas. Zabawa przy muzyce TZADIK KATAMAR - fabularyzowanie swobodnej opowieści animatora.

2. Opowieść o dwóch źródłach –z wykorzystaniem (do wyboru) filmu pt. „Tam, gdzie Wisła bierze początek”, książki Elżbiety Ostrowskiej „Narodziny rzeki” lub ilustrowanej opowieści nauczyciela:

Okolica, gdzie Wisła bierze swój początek jest górzysta, ale góry nie są tak wysokie jak w Tatrach. Mają łagodne zbocza porośnięte pięknymi lasami. Jedna z gór nosi nazwę Barania Góra. Z Baraniej Góry wypływają dwa strumienie. Jeden to Biała Wisełka, a drugi Czarna. Czarna Wisełka wysącza się z ziemi, która w tym miejscu jest ciemna, dlatego nazywa się Czarna. Biała Wisełka wytryska ze skały, płynie szybko, woda jest jasna, srebrzy się na tle skał i stąd nazwa Biała Wisełka. Spływają do niej różne górskie strumyki, przybywa jej wody, spływa po zboczu Baraniej Góry, skacze po kamieniach. Rosną tu piękne lasy. Latem i zimą można tu spotkać wielu turystów, którzy chcą zobaczyć miejsce, w którym Czarna Wisełka spotyka się z Białą i tworzą Wisłę. Jest ona tu jeszcze płytka, niezbyt szeroka, wodę ma bardzo czystą, widać każdy kamień na dnie i nawet pstrągi – ryby, które żyją tylko w bardzo czystej wodzie, o szybkim prądzie. Do Wisły wpada wiele różnych strumieni, rzek;

Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie