Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Zakończenie roku przedszkolnego

Zobacz 19 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Zmiany zachowania u dziecka po pobycie w żłobku

Dziecko, 2 lata 7 miesięcy, nigdy nie ssalo smoczka, po pobycie w żłobku mały ssie kciuk, nie chce jeść. W żłobku stał się płaczliwy. Czy można poprosić o...

~ halinawięcej

Samotnie wychowująca matka a rejonizacja

Witam, jestem matką samotnie wychowującą 4 letnie dziecko. Ze względu na warunki finansowe oraz brak alimentów mieszkam z rodzicami w niewielkiej...

~ Magdalenawięcej

Pożegnanie zimy - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Konstruowanie ze słomy, bibuły i patyków kukły Marzanny.

Rodzaje aktywności dzieci i zaproszonych gości:
- słowna, muzyczno-ruchowa, z zakresu czytania, plastyczno-konstrukcyjna (przewidywany łączny czas aktywności około 60 min.)

Cele ogólne :

- poznawanie niektórych tradycji i obrzędów związanych z nadejściem wiosny,
- pogłębianie doświadczeń plastyczno- konstrukcyjnych,
- wyrabianie postaw proekologicznych,
- umiejętność współpracy z najbliższymi w innych niż zwykle warunkach;

Formy pracy:
- w zespołach rodzinnych,
- w zespołach niejednorodnych;

Środki dydaktyczne:
- patyki, kolorowa bibuła, słoma, legenda pt. „Legenda o zwyczaju topienia Marzanny”, nagranie na płycie CD „Cztery pory roku”- Vivaldiego, wiosenne zagadki, teksty pożegnalne;

Część wstępna
Członkowie rodzin integrują się z dziećmi, zapraszamy ich do kręgu.

Stworzenie sytuacji edukacyjnej

1. Dialog między Zimą a Wiosną na podkładzie muzyki „Cztery pory roku”

Z - Droga przyjaciółko już czas na mnie.
W - bardzo mi przykro, ale teraz ja muszę spełnić swoje zadanie.
Z - widzę, że dzieci chcą mnie dzisiaj pożegnać, ciekawe czy starym zwyczajem?
W – Musisz je o to zapytać.

2. Odczytanie przez dobrze czytające dzieci, wierszy:

Kiedy się rozgniewa groźna Pani Zima
zmienia się w Marzannę i władać zaczyna
Sypie gęstym śniegiem, wody skuwa lodem
Sroga, rozgniewana, powiewa wciąż chłodem.

Przyleciały z daleka i krążyły nad łąką.
Zobaczyły je dzieci, gdy rankiem zeszło słonko.
Zobaczyły je dzieci powitały radośnie,
Ach, witajcie bociany, powiedzcie nam o wiośnie

3.  Zwrócenie uwagi dzieci na sposób rozmowy jaki prowadziły ze sobą Zima i Wiosna.

4. Wysłuchanie Legendy o zwyczaju topienia Marzanny -  jako odpowiedź na pytanie Zimy,(nagranie magnetofonowe). Dzieci  chórem odpowiadają

Marzanno, Marzanno, odpływaj prosimy!
Nie chcemy już więcej żadnych śladów zimy!

5. Zaproszenie do wykonania małych słomianych kukiełek (każde dziecko wykonuje swoją Marzannę o wymiarach 40 cm ). Zaproszeni goście współpracują z dziećmi.

6. Wykonaną Marzannę, dzieci razem z rodzicami zabierają do domu i żegnają zgodnie ze swoimi obrzędami.

Autor: Elżbieta Kotyra


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie