Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Dzień Babci i Dziadka

Zobacz 33 scenariusze

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (57 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 957 scenariuszy

Porady specjalisty

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Zmiany zachowania u dziecka po pobycie w żłobku

Dziecko, 2 lata 7 miesięcy, nigdy nie ssalo smoczka, po pobycie w żłobku mały ssie kciuk, nie chce jeść. W żłobku stał się płaczliwy. Czy można poprosić o...

~ halinawięcej

Samotnie wychowująca matka a rejonizacja

Witam, jestem matką samotnie wychowującą 4 letnie dziecko. Ze względu na warunki finansowe oraz brak alimentów mieszkam z rodzicami w niewielkiej...

~ Magdalenawięcej

Jestem przyjacielem przyrody - scenariusz zajęć otwartych w grupie 3-4 latków

Temat: „Jestem przyjacielem przyrody”- zapoznanie dzieci z problematyką ochrony środowiska.

Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka

- budzenie wrażliwości na piękno przyrody zachęcenie dzieci do dbania o czystość środowiska

- wzmocnienie więzi ze środowiskiem przyrodniczym
- wzbogacenie słownika dziecka
                           
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna niebezpieczeństwa grożące środowisku ze strony człowieka
- rozumie znaczenie ochrony przyrody
- potrafi posegregować odpady do odpowiednich pojemników
- wie jak dzieci mogą chronić przyrodę

Liczba dzieci: 14

Forma pracy: zbiorowa,indywidualna.

Metody: słowna,oglądowa,czynna.

Miejsce: sala zajęć

Pomoce dydaktyczne:

ilustracje,emblematy do ilustracji,plastikowe puszki,butelki szklane,stare gazety, plastikowe reklamówki, podpisane kolorowe pojemniki na odpady: czerwony -szkło, niebieski -papier,żółty-plastik


Organizacja zajęć:

Dzieci siedzą w półkolu na dywanie przed tablicą

Przebieg zajęć:

1.Wysłuchanie wiersza G.Koby „Rzeczka” ilustrowanego ilustracją i emblematami.
Była sobie książeczka,
a w tej książeczce płynęła rzeczka.
Taka malutka,srebrzysta biała,
aż tu nagle oniemiała.
Stanęły nad brzegiem
dzieci niegrzeczne
i zabrudziły całą rzeczkę.
Powrzucały wszystko, co miały
i do kąpieli się rozebrały.
A rzeczka na to:
-Nie lubię bardzo
gdy ktoś mnie zaśmieca!
Wszystkim takim
wymierzam karę
i kąpać się im
nie pozwalam wcale!
Kiedy dzieci to usłyszały
nagle wszystkie posmutniały.
-Nie będziemy już więcej
wrzucać śmieci !
Zaczniemy ostrzegać
niegrzeczne dzieci!
Jutro nad twoim brzegiem
tabliczkę postawimy:
BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY
I NIE ZAŚMIECAJ WODY!!!

2.Rozmowa na temat treści wiersza
- kto przyszedł nad rzekę;
co zrobiły dzieci;
co powiedziała rzeka;
co dzieci obiecały rzece;
jak dzieci mogą dbać o środowisko;
(Usunięcie z ilustracji emblematów „śmieci” przez chętne dzieci)

3.Zabawa ruchowa przy muzyce „Samoloty” -dzieci wybierają się na  wycieczkę samolotem,aby sprawdzić czy na naszej ziemi są zanieczyszczenia.

4.Rozmowa z dziećmi na temat zachowania się w lasach, parkach, nad rzekami, – aby były czyste.
Co należy robić ze śmieciami takimi jak: papiery, butelki itp.?
Dlaczego należy dbać o nasze środowisko?
Co powinniśmy zrobić, aby wszyscy ludzie pamiętali o tym, ażeby nie zaśmiecać, nie niszczyć naszego środowiska?

5.Zabawa dydaktyczna „Sprzątamy las”.
Na podłodze rozłożone są różne pudełka,butelki,gazety,plastikowe torebki itp. Oraz pojemniki z napisami: makulatura,plastik,szkło. Dzieci oglądają porozrzucane śmieci,omawiają, z czego są zrobione. N. pokazuje dzieciom pojemniki na odpady i wspólnie z dziećmi ustala, co powinno znaleźć się w każdym koszu. Przy muzyce dzieci spacerują po całej sali i „sprzątają las”- zbierając i segregując śmieci do pojemników.

6.Po zakończeniu zabawy nauczycielka rozdaje dzieciom dyplomy „Przyjaciela przyrody”

7.Wykonanie przy pomocy rodziców „Śmieciojadka” -kosza na śmieci

Autor: mgr Ewa Siwek


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie