Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Zakończenie roku przedszkolnego

Zobacz 19 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (58 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 958 scenariuszy

Porady specjalisty

Tytuł licentata wystarczy do awandu zawodowego?

Witam, Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela wychowania przedszkolnego. Czy licencjat jest wystarczającym wykształceniem aby zdobyć awans...

~ Magdawięcej

Samotna matka a pierwszeństwo przyjęcia do żłobka

Czy to prawda, że pierwszeństwo przyjecia dziecka do żłobka mają tylko samotne matki przebywające w domu samotnej matki? Chciałam posłać moją niespełna...

~ Sylwiawięcej

Kwalifikacje dyrektora niepublicznego punktu przedszkolnego

Chciałabym zatrudnić dyrektora do niepublicznego punktu przedszkolnego, który będzie funkcjonował od września. Jakie kwalifikacje powinien posiadać...

~ Emiliawięcej

Wiosna, ach wiosna! - scenariusz zajęć otwartych w grupie 6 latków

Wiosna, ach wiosna!

Cel główny: - bogacenie i utrwalanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie

Cele operacyjne:
Dziecko: - zna oznaki wiosny w przyrodzie,
- zna pory roku i nazwy wiosennych miesięcy,
- potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dot. treści tekstu,
- odtwarza słowem, ruchem, gestem rolę wiosny,
- zgodnie współdziała w zespole,
- potrafi bawić się razem z dorosłymi

Przebieg zajęć:

1. Zaproszenie gości do wspólnego powitania / zabawy integracyjne/.
zaproszenie do kręgu,
wspólne odśpiewanie piosenki „ Wszyscy są, witam was”,
przekazanie iskierki przyjaźni,
zabawa integracyjna „ Klasnę w ręce i nic więcej”
Dzieci w parach z dorosłymi ustawione na obwodzie koła twarzami do siebie recytują wierszyk z jednoczesną ilustracją ruchową:
„Klasnę w ręce i nic więcej, wznoszę nogę nad  podłogę, drugą nogę nad podłogę, krótki wydech / razem robią przysiad/,  znowu wdech/ wstają/, witam Ciebie: cześć, cześć, cześć/ podają sobie ręce w powitaniu/.”
Następnie dzieci- z koła wewnętrznego przesuwają się o jedną osobę w prawo i witają się z kolejną osobą. Zabawę powtarzamy aż każdy  wróci do swojej pary.   

2. Wprowadzenie do  tematu zajęć.
- Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku. Jaka to pora?
podział słowa „ wiosna” na sylaby, na głoski,
ułożenie wyrazu „ wiosna” z dużych liter i przypięcie do tablicy.
- Kiedy zaczęła się wiosna?
- Po jakiej porze roku przyszła?
- Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?
- Jakie znasz wiosenne miesiące?
- Jaki miesiąc mamy teraz?
wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „ Kwiecień” połączone z ruchem.
- Po czym poznajemy, że na świecie panuje wiosna?
- Jakie są oznaki wiosny?
- Ponieważ jedną z oznak wiosny są kwiaty, otrzymacie teraz wiosenny kwiat.
 /wybór kwiatu w dowolnym kolorze, zaproszenie do stolików- podział na grupy wg kolorów kwiatów/

3. Praca z tekstem.
rozdanie tekstów: Wiosna niesie skarby. Daje nam kwiaty i blask promieni. Rozwija listki.
Wita ptaki: bociany, dudki, skowronki. Trawy maluje na zielono.
Kwiatom daje kolory. Wiosna to bogata i cudna pora.
A co wiosna da nam?
ciche odczytanie tekstu,
odczytanie tekstu przez nauczyciela,
wspólne głośne czytanie tekstu,
indywidualne czytanie zdań  

Rozmowa na temat treści tekstu.
- O kim mówi tekst?
- Co wiosna nam niesie?
- Jakie powracające ptaki wita wiosna? / przypięcie obrazków/
- Jakie znasz wiosenne kwiaty – zwiastuny wiosny? / przypięcie obrazków/
- Jakie pytanie zadano nam w tekście?
- Co wiosna da wam i innym dzieciom? / swobodne wypowiedzi/

4. Praca w grupach.
- Wiosna zaprosi nas na pewno na wiosenne spacery i wycieczki. Co zabrać na wiosenną wycieczkę, co się nam przyda?
wyszukiwanie odpowiednich napisów spośród wyrazów umieszczonych w kopertach,
każda grupa ma podobne zestawy wyrazów, np.: lornetka, kanapki, okulary, rower, napoje,  narty, klapki, kurtka, sanki, parasol, wiatr, dobra pogoda, plecak, kapcie, słonko, dobre buty.

głośne odczytanie wyrazów przez każdą z grup.

5. Scenki dramowe „ Jestem Wiosną… Dam wam…” poprzedzone wykonaniem rysunku tego, co dziecko przynosi jako Wiosna.

6. Podsumowanie zajęć, nagrodzenie aktywności.
„Wiosenny walczyk”-  zaproszenie rodziców do wspólnego tańca poprzedzone przypięciem krokusa.

Autor: mgr Agnieszka Czapiewska


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie