Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Bezpieczeństwo na drodze

Zobacz 16 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (58 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 958 scenariuszy

Porady specjalisty

Samotna matka a pierwszeństwo przyjęcia do żłobka

Czy to prawda, że pierwszeństwo przyjecia dziecka do żłobka mają tylko samotne matki przebywające w domu samotnej matki? Chciałam posłać moją niespełna...

~ Sylwiawięcej

Kwalifikacje dyrektora niepublicznego punktu przedszkolnego

Chciałabym zatrudnić dyrektora do niepublicznego punktu przedszkolnego, który będzie funkcjonował od września. Jakie kwalifikacje powinien posiadać...

~ Emiliawięcej

Jak mam reagować na zachowania mojego pięcioletniego syna?

Mały ostatnio jest nie do wytrzymania. Nie reaguje na polecenia, momentami jest agresywny, nie słucha się kompletnie, kiedy próbuję mu coś...

~ agnieszkawięcej

Scenariusz zajęć w grupie 6 latków - Wprowadzenie obrazu graficznego cyfry 7

Wprowadzenie obrazu graficznego cyfry 7 w oparciu o wiersz H.Szayerowej pt. „Ile waży wróbelek”

CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z obrazem graficznym cyfry 7,
- kształtowanie umiejętności przeliczania, klasyfikowania i porządkowania,
- stwarzanie okazji do stosowania liczebników głównych i porządkowych,
- zachęcanie dzieci do systematycznego dokarmiania ptaków zimą.
 
CELE OPERACYJNE:
- przelicza elementy w naturalnym otoczeniu,
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
- ustala równoliczność zbiorów przez jednoznaczne przyporządkowanie elementów bądź przeliczanie
- zna symbole graficzne liczb
- wie, że należy dokarmiać ptaki zimą.
 
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz H.Szayerowej „Ile waży wróbelek”, 7 sylwet wróbelków, duży karmnik, kartoniki z cyframi i literami, duże obręcze, podręczniki „Sześciolatek”, cz.III.
 
METODY:
- objaśnienia, instrukcje, obserwacja i pokaz, m. ćwiczeń, m. zadań stawianych dziecku, m. samodzielnych doświadczeń.
 
FORMY:
- zajęcie z całą grupą, praca indywidualna.
 
PRZEBIEG:

1.Rozwiązywanie zagadki o wróbelku;
Gdy inne ptaki lecą w ciepłe kraje,
On cały rok u nas zostaje.

2. Rozmowa nt dokarmiania ptaków zimą.

3. Słuchanie wiersza pt „Ile waży wróbelek”.
- krótka rozmowa na temat wiersza.

4. Odsłonięcie tablicy przedstawiającej wróble w karmniku;
- przeliczanie sylwet wróbli,
- przypięcie pod karmnikiem cyfry 6.

5. Zabawa ruchowa pt „Głodne wróbelki”

6. Umieszczenie na dachu karmnika ósmej sylwety wróbla;
- ponowne przeliczanie wróbli.

7. Pokaz drukowanej i pisanej cyfry 7, omówienie jej wyglądu;
-ćwiczenia w przeliczaniu w zakresie 7 – miu przedmiotów znajdujących się w Sali.

8. Ułożenie pod karmnikiem zapisu:
-6 i 1 to 7
- odczytanie zapisu.
- przeliczanie ptaków i obręczy, dzieci i krzesełek itp., porównywanie ich liczby,
- stosowanie liczebników porządkowych.

9. Praca indywidualna w podręcznikach „Sześciolatek” cz.III.
- dopełnianie do 7-miu; przeliczanie karmników, ptaków i gwiazdek śniegowych,
- dorysowywanie tylu elementów aby w każdym zbiorze było po 7.
 
EWALUACJA ZAJĘCIA:
Zaplanowane cele zajęcia zostały zrealizowane. Dzieci wykazywały spore zainteresowanie stworzoną dla nich sytuacją edukacyjną. Aktywnie uczestniczyły w proponowanych im działaniach. Podczas pracy indywidualnej dwoje młodszych dzieci upewniało się czy zadanie zostało przez nich prawidłowo wykonane. Reszta dzieci nie miała żadnych trudności z zadaniem.

Koleżanka  Jola miała możliwość obserwacji toku metodycznego jaki obowiązuje podczas wprowadzania nowej cyfry oraz okazję do bliższego poznania dzieci podczas zajęć zorganizowanych i pracy indywidualnej .

Autor: Ewa J Józefowicz


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie