Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Andrzejki

Zobacz 11 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

Jak rozmawiać z dzieckiem

Jestem mamą trzyletniego chłopca, który jest bardzo dociekliwy i zawsze ma własne zdanie. Wiele też rozumie i wyciąga wnioski z obserwacji....

~ Olawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:09

Formatowanie - scenariusz zajęć z edukacji informatycznej w grupie 6 latków

"Formatowanie na ekranie"

Cel strategiczny:
Rozbudzanie zainteresowania technologią komputerową poprzez zabawy z edytorem tekstu

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Zna zasady bezpiecznej eksploatacji komputera
- Uruchamia system
- Operuje nazewnictwem komputerowym
- Wie do czego służą edytory tekstu
- Rozwiązuje zagadkę
- Rozwiązuje dyktando matematyczne
- Zna litery i odszukuje je na klawiaturze
- Tworzy wyrazy i zdania w edytorze tekstu
- Próbuje formatować tekst (pogrubienie, kursywa, podkreślenie, wyjustowanie, wyśrodkowanie, wyrównanie do prawej, kolory)
- Potrafi zamknąć edytor tekstu
- Rozumie słownictwo komputerowe
- Próbuje zamykać system

Metody nauczania: pogadanka, prezentacja, ćwiczenia.

Formy organizacyjne: praca z grupą, stanowisko komputerowe, indywidualna

Środki dydaktyczne: stanowiska komputerowe, dyktando graficzne, mazaki, zagadka

Przebieg:


1. Zagadka
Piszesz nim, lecz ani razu nie moczysz go w kałamarzu (Długopis)
Dzieci skaczą na jednej nodze tyle razy ile sylab ma nazwa długopis

2. Dyktando graficzne ( Dzieci siedzą na dywanie. Na tablicy narysowana tabela z zaznaczonymi literami alfabetu i cyframi zapisanymi pionowo i poziomo. Nauczyciel podaje cyfrę z literą a dzieci odszukują to miejsce na tablicy. Łączą ze sobą poszczególne punkty za pomocą mazaka tworząc rozwiązanie)

3. Zabawy z chustą animacyjną- „Uciekaj myszko!” (Jedno z dzieci zostaje myszką, a jedno kotkiem. Pozostałe trzymają chustę.  Myszka siedzi pod chustą, a kot stoi na zewnątrz. Dzieci śpiewają, a kot próbuje złapać myszkę, wdzierając się pod chustę. Dzieci bronią dostępu do myszki)

"Uciekaj, myszko, do dziury,
bo Cię kot złapie, kot bury!
A jak Cię złapie kot bury,
to Cię obedrze ze skóry!"

4. Zabawy z komputerem (pokaz i rozmowa w grupie - praca indywidualna)
- Dziecko uruchamia system
- Rozmowy na temat edytorów tekstu i do czego służą
- Wyszukiwanie z MENU START i wybranego edytora tekstu
- Otwieranie edytora tekstu
- Zabawy w edytorze tekstu: Tworzenie wyrazów i zdań przy pomocy klawiatury
- Zaznaczanie utworzonych wyrazów , zdań i formatowanie ich (zmiana czcionki, rozmiaru, pogrubienie, kursywa, podkreślenie, wyjustowanie, wyśrodkowanie, wyrównanie do prawej, kolory)
kończenie pracy z komputerem –zamykania programu - zamykanie systemu.

5. Ewaluacja: Dokończ rysować słoneczko zadowolone lub nie w zależności od tego czy zajęcia się podobały czy nie. 

Ewa Jakubowska


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012