Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Święta Wielkanocne

Zobacz 28 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

Jak rozmawiać z dzieckiem

Jestem mamą trzyletniego chłopca, który jest bardzo dociekliwy i zawsze ma własne zdanie. Wiele też rozumie i wyciąga wnioski z obserwacji....

~ Olawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:09

Szukamy jesieni w lesie - scenariusz zajęć z obszaru edukacji plastycznej

Przejdź do strony | 1 | 2 | 3|

Tematy dnia: LECĄ LIŚCIE Z DRZEWA.
BAWIMY SIĘ W POMARAŃCZOWE.
JESIENNY KOLOROWY LAS.


Cele ogólne:

  • Tworzenie sytuacji sprzyjających przeżywaniu piękna i bogactwa przyrody jesienią;
  • Stwarzanie sytuacji umożliwiających wzbogacanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci.
  • Wyjaśnianie zaobserwowanych zjawisk, bogacenie słownictwa.

Metody pracy:

  • Metody oparte na: słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.
  • Formy pracy: zbiorowa, zespołowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana.

Zajęcia poprzedza wycieczka do pobliskiego LASKU ZŁOTORYJSKIEGO. Dzieci obserwują jesienny las – wygląd drzew, kolory liści, trawy (wykorzystują lupy i „lunetki” – rolki po papierze toaletowym). Dowiadują się dlaczego liście zmieniają kolor i opadają. Nazywają drzewa i ich owoce. Słuchają w ciszy ich szumu. Do przedszkola przynoszą różnobarwne liście, żołędzie, kasztany, orzechy, szyszki, jarzębinę i ciekawe korzenie

Temat dnia: LECĄ LIŚCIE Z DRZEWA
Cele szczegółowe – dziecko:

  • poda rozwiązanie zagadki
  • wykaże się znajomością nazw drzew: kasztanowiec, klon, dąb
  • rozpozna liście pochodzące z tych drzew
  • określi barwę, kształt, wielkość liści
  • będzie się poruszać zgodnie ze słyszaną muzyką, zareaguje ruchem na przerwę w muzyce
  • samo wybierze technikę do wykonania pracy plastycznej
  • wykorzysta tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny
  • pozna nową technikę plastyczną – odbijanie liści przez „przecieranie”
  • skupi uwagę na zadaniach, doprowadzi je do końca
  • wypowie się na temat pracy swojej i kolegów.

Środki wspomagające działanie: szary papier, liście przyniesione z wycieczki, kaseta z nagraną muzyką do tańca, wazoniki, czarny, biały i kolorowy papier rysunkowy, farby plakatowe, pędzle, kubeczki,  ściereczki, kredki woskowe, zszywacz.
Przebieg zajęć:
1. dzieci siedzą w kole, na środku leżą (przykryte szarym papierem) przyniesione z lasu liście. Co to jest? – rozwiązanie zagadki LIŚCIE (spadają z drzewa żółte, rude i czerwone, wiatr je niesie wysoko w tę i tamtą stronę).
2. słuchają wiersza L. Krzemienieckiej „Bukieciki” i wypowiadają się na jego temat:
Posypały się listeczki dookoła,
to już jesień te listeczki
z wiatrem woła:
- opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę.
Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana
będą z listków bukieciki złote dla nas

3. „Jesienne liście” – klasyfikacja materiału przyrodniczego. Dzieci mają za zadanie posegregować liście, które pomieszał jesienny wiatr (nazywanie drzew z których pochodzą, określanie kształtów, barwy i wielkości). Z posegregowanych liści układają bukiety i wkładają je do wazoników.
4. zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi „Tańczące liście”. Dzieci otrzymują po jednym liściu, kładą go na dłoni i tańczą z nim w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę w muzyce dmuchają na swoje liście.
5. działalność plastyczna dzieci
Wykorzystanie liści do wykonania prac plastycznych. Wybór techniki należy do dzieci.

  • technika stemplowania liśćmi – odbijanie pomalowanych farbą plakatową liści na czarnym tle
  • odbijanie liści na kartce techniką „przecierania” (liść leży pod kartką siateczką naczyń do góry; boczną powierzchnią kredki przesuwamy energicznie po kartce, aby powstało odbicie faktury liścia; na krawędziach i na ogonku liścia przyciskamy mocniej, aby uwidocznić cały jego kształt).

6. porządkowanie sali, wypowiedzi dzieci na temat prac swoich i kolegów; zszycie prac i utworzenie albumów; umieszczenie albumów jako pamiątek z lasu w KĄCIKU PRZYRODY.

Temat dnia: BAWIMY SIĘ W POMARAŃCZOWE

Przejdź do strony | 1 | 2 | 3|

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012