Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Bezpieczeństwo na drodze

Zobacz 16 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (59 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 959 scenariuszy

Porady specjalisty

Awans zawodowy nauczyciela

Witam. Mam czteroletni staż pracy w przedszkolu niepublicznym jako nauczyciel. Posiadam tytuł magistra pedagogiki społecznej i terapii pedagogicznej. Czy w...

~ margowięcej

Moja córka nie chce jeść w przedszkolu.

Moja 3-letnia córka nie chce jeść w przedszkolu. Tzn wczesniej jadła bardzo dobrze, nawet babki w przedszkolu chwaliły itp. Dopóki nie...

~ Joannawięcej

Tytuł licentata wystarczy do awandu zawodowego?

Witam, Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela wychowania przedszkolnego. Czy licencjat jest wystarczającym wykształceniem aby zdobyć awans...

~ Magdawięcej

Tańcowała igła z nitką - scenariusz zajęć umuzykalniających

Przejdź do strony | 1 | 2 |
  • Bawimy się w projektantów mody.


Grupa wiekowa:

  • 5 latki

Temat zajęć:

  • "Tańcowała igła z nitką" - zabawy muzyczno-ruchowe, śpiewanie piosenek i ćwiczenia ortofoniczne.

Cel główny:

  • Umuzykalnienie dzieci – rozwijanie wrażliwości muzycznej.
  • Rozwijanie poczucia rytmu, słuchu muzycznego, głosu.
  • Rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem.
  • Wprowadzenie radosnego nastroju podczas zajęć.

Cele operacyjne - dziecko wie i umie:

  • jakie czynności wykonuje krawcowa   
  • jak naśladować ruchem i głosem czynności krawcowej
  • miło przywitać się i pożegnać piosenką  z kolegami i koleżankami      
  • rozpoznać  i naśladować odgłosy z warsztatu krawieckiego      
  • poruszać się estetycznie w rytm muzyki
  • zaśpiewać piosenkę i zagrać na "samym sobie"    
  • reagować ruchem na przerwę w muzyce    
  • miło się bawić       

Metody:

  • czynna
  • zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń;
  • słowna - objaśnienia, metody żywego słowa;
  • oglądowa - obserwacji i pokazu;


Formy:

  • zajęcia z całą grupą

Środki dydaktyczne:

  • podkłady muzyczne na CD, opaska "igły", nagrane odgłosy, ilustracje maszyny do szycia, nożyczek, szpilek, chusta animacyjna, chustka, pianino, 2 bębenki,


Literatura:

  • Pedagogika zabawy KLANZA
  • "Kalendarz muzyczny w przedszkolu" U. Smoczyńska-Nachtman
  • "Ruch i piosenka dla najmłodszych" M. Bogdanowicz
  • "Plany miesięczne 5-latki" I. Salach
  • "Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu" D. Malko

                
Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie "Witaj" według M. Bogdanowicz
Pomoce: podkład muzyczny "W co się bawić z dziećmi" cz. I – Piosenki i zabawy.Ja wśród innych - nagranie 2 M. Bogdanowicz; Dzieci stoją w kole i kolejno śpiewem witają wszystkich uczestników zajęcia, wymieniając jego imię.
Witaj……, witaj……..
Jak się masz? Jak się masz?            
- dz. machają do niego rękami
Wszyscy cię witamy,                          
- wyciągają do niego ręce
wszyscy cię kochamy                        
- krzyżują ręce na piersiach
bądź wśród nas, bądź wśród nas.    
- cała grupa chwyta się za ręce

2. Śpiew zbiorowy  piosenki "W naszym przedszkolu pełno muzyki" z równoczesną grą na "samym sobie"
Pomoce: podkład muzyczny "W co się bawić z dziećmi"  cz. II – Piosenki i zabawy: Ciało i  przestrzeń - nagranie 32  M. Bogdanowicz
Dzieci śpiewając stoją w kole i odpowiednio do słów piosenki klaszczą w dłonie, tupią, cmokają wargami, kląskają językami, uderzają dłońmi w przedmioty na sali.

W naszym pokoju pełno muzyki jest,
są instrumenty, o  których mało wiesz.
Ref. Nasze ręce klaszczą tak… (nogi tupią, wargi cmokają …itp.)
To jest muzyka, która cieszy nas.

3. Zabawa ruchowa z reakcją na przerwę w muzyce "Tańcowała igła z nitką".
Pomoce: opaska "igły", podkład muzyczny do biegu. Dzieci biegają w rytm muzyki. Na pauzę wykonują przysiad. Wybrane dziecko - "igła" dotyka kolejno kolegów, którzy wstają i biegną za "igłą" tworząc nitkę.
  
4. Zagadki słuchowe "Odgłosy z warsztatu krawieckiego".

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie