Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Ostatnio ocenione placówki

Publiczne Przedszkole w Złoczewie

Złoczew

Dyrekcja wraz z personelem w godzinach pracy załatwia prywa...

Ocena: 1.7/5

więcej

Żłobek BAMBINO

Warszawa

To był jedyny żłobek w okolicy, który spełnił moje ocz...

Ocena: 5/5

więcej

Przedszkole " NASZE SKARBY"

Kraków

Superanckie przedszkole! Dużo zajęć, dużo wyjść, dużo...

Ocena: 4.8/5

więcej
Wszystkich ocen: 2741 (średnia: 4.32)

Najwyżej oceniane placówki

Przedszkole " NASZE SKARBY"

ul. oś. Dywizjonu 303 22b

31-873 Kraków

Ocena: 4.8/5

więcej

Polsko-Angielskie Przedszkole Bright Child

ul. Przemysłowa 4 459

30-701 Kraków

Ocena: 5/5

więcej

Porady specjalisty

Awans zawodowy nauczyciela

Witam. Mam czteroletni staż pracy w przedszkolu niepublicznym jako nauczyciel. Posiadam tytuł magistra pedagogiki społecznej i terapii pedagogicznej. Czy w...

~ margowięcej

Moja córka nie chce jeść w przedszkolu.

Moja 3-letnia córka nie chce jeść w przedszkolu. Tzn wczesniej jadła bardzo dobrze, nawet babki w przedszkolu chwaliły itp. Dopóki nie...

~ Joannawięcej

Tytuł licentata wystarczy do awandu zawodowego?

Witam, Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela wychowania przedszkolnego. Czy licencjat jest wystarczającym wykształceniem aby zdobyć awans...

~ Magdawięcej

Techniki plastyczne

Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Zadaniem nauczycieli i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym jest rozwijanie wszelkich zdolności dziecka, dzięki czemu kształtuje ono swoją osobowość i zwiększa szansę swojego powodzenia w szkole i w życiu.  Jedną z najczęściej wykorzystywanych dziedzin są sztuki plastyczne. Pasują one znakomicie do procesu kształtowania osobowości i postawy otwarcia na świat.


Sztuka to niezbędny element pełnego i twórczego życia człowieka. Droga do ich poznania prowadzi poprzez własne doświadczenia, umiejętności, rozumienie rzeczy i zjawisk w życiu człowieka. Sztuki plastyczne umożliwiają właśnie zdobycie tych umiejętności małemu dziecku, ponieważ malarstwo, rysunek, modelowanie wypływają ze spontanicznej potrzeby dziecka. Na twórczość plastyczną składa się kilka elementów. To ćwiczenie koncentracji uwagi, to powtórka zdobytych wiadomości, cenne ćwiczenia pamięci, do której dziecko stale się odwołuje.

Rysowanie kredką świecową

Do rysowania nadaje się papier gładki, o szorstkiej powierzchni. Rysunek może mieć charakter linearny lub malarski. Rysunek o charakterze linearnym dziecko wykonuje kredką w takim kolorze, aby linie kontrastowały z tłem rysunku. Rysunek o charakterze malarskim dziecko osiąga tworząc plamy barwne bądź przez przesuwanie kredki całą jej długością po powierzchni arkusza. Różnicowanie barw przez nakładanie jednego koloru na inny kolor, łączenie różnych kolorów ze sobą jest zabawą.

Rysowanie kredkami oprawionymi w drewno

W drugiej fazie wieku przedszkolnego, gdy przygotowujemy do nauki pisania dziecko uczy się prawidłowego trzymania kredki. Możemy również rysować kilkoma kredkami naraz. W takim wypadku układamy na podłodze bardzo dużą kartkę papieru albo przyklejamy ją do ściany lub do stołu taśmą klejącą by nie przesuwała się. Związujemy ze sobą gumką kilka (3 lub więcej) kredek o tej samej długości. Wyrównujemy ich długości poprzez postukiwanie nimi o papier. Rysujemy po kartce i obserwujemy, jak na papierze powstają tęczowe wzory. Możemy rysować przy muzyce, wykonując do taktu ruchy ręką. Możemy również przewrócić papier na drugą stronę i kontynuować rysowanie. Technikę tą możemy stosować dla dzieci od trzech lat.

Rysowanie mazakiem

Do rysowania nadaje się papier o gładkiej powierzchni. Jest to łatwe dla dzieci. Rysunek ma charakter linearny. Rysowanie mazakiem może być stosowane od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu.

Rysowanie węglem

Rysowanie na papierze chropowatym pozwala otrzymywać rozmaite efekty rysunkowo- fakturowe. Linearny charakter rysunku dziecko uzyskuje przez mocniejsze naciskanie pałeczki węgla. Plamy osiąga za pomocą zagęszczania kresek. Rysowanie węglem można utrwalić utrwalaczem. Zapoznajemy z tą techniką w drugiej fazie wieku przedszkolnego.

Rysowanie kredą

Utrwalamy jako rysunki węglem.

Rysowanie patykiem lub piórkiem

Do rysowania nadaje się papier gładki, np. brystol. Używamy tuszu, atramentu lub patyka lipowego. Walor linii jest wtedy zróżnicowany. Wówczas linie są grube lub cienkie. Rysunek ma charakter linearny. Dziecko potrafi zróżnicować fakturę linii rysując delikatnie. Podobnie jak patykiem można rysować trzciną rosnącą nad naszymi jeziorami.

Rysowanie patykiem lub palcem na podkładzie z klejówki

Klejówkę przygotowujemy z wody i mąki, klej zabarwiamy farbą w proszku, np. służącą do malowania ścian. Rysujemy patyczkiem (lub palcem) póki klejówka nie wyschnie. Nadmiar farby ścieramy z patyka szmatką. Powstają linie o różnej grubości i zagęszczeniu. Współgrają z nimi również puste płaszczyzny. 

Rysowanie piaskiem i klejem

Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie