Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Co robić, gdy dziecko naśladuje objawy chorób?

Mam małą klaustrofobię i bywa, że trudno mi złapać oddech, a co gorsza, jestem po operacji żołądka, mam inne problemy zdrowotne. Problem polega na tym, że...

~ Olga Marlo więcej

Wpływ grupy na dziecko w przedszkolu

Mój synek właśnie zaczął chodzić do przedszkola. Do tej pory uważałam, że dobrze go wychowałam – uczyłam dzielić się z innymi swoimi rzeczami...

więcej

Opieka nad dziećmi bez zakwaterowania

Tytuł jest tematem mego pytania. Od 3 lat jestem opiekunem dziennym dla dzieci do lat 3. Niestety bardzo nie odpowiadają mi warunki umowy zlecenia. Jest to...

~ opiekun dzienny więcej

Techniki plastyczne

Darmowe publikacje
Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Odpadki z drewna (skrawki z temperówki, kawałki zapałek, wiórki drewniane, kawałki kory, trociny), klej, kawałki sklejki lub sztywna tektura. Pierwsza faza polega na nagromadzeniu odpowiedniej ilości różnego rodzaju odpadków drewnianych. Gdy zbiory zakończone przychodzi czas tworzenia. Przyklejamy kawałki odpadków na sklejce według wcześniej przemyślanego wzoru. Na koniec można polakierować cały obraz lub jego fragmenty, co pozwoli zróżnicować powierzchnie błyszczące i matowe.

Pieczątki z ziemniaka

Kilka ziemniaków, nóż, farby plakatowe, papier rysunkowy, foremki do wycinania ciastek, pędzel. Ziemniaka kroimy na pół. Na każdej połówce układamy foremkę do ciasteczek i wciskamy ją głęboko. Małym nożykiem ścinamy brzegi zewnętrzne i wyciągamy foremkę. Stempel gotowy. Teraz malujemy stempel farbą. Dociskamy do kartki papieru wzór według własnego pomysłu.

Kompozycje ze sznurka i kolorowych włóczek


Na kartonie lub tekturce układamy ze sznurka dowolny kształt, np. zwierzątka, przyklejamy klejem z mąki, wnętrze sylwety wyklejamy kolorową włóczką. Praca powinna być wykonana w dużym formacie.

Układanie  z figur geometrycznych, z materiału przyrodniczego, z bandaża, z papieru, z liści, ze  zmiętej gazety itp. 

Wycinamy dowolne postaci lub przedmioty z wybranego materiału. Układamy na rysunku (do wyboru) figury geometryczne, materiał przyrodniczy, bandaż, wycięte elementy z papieru, z liści lub zmiętą gazetę. Następnie przyklejamy do podłoża. Tworzymy niepowtarzalną kompozycję.

Zalewy gipsowe


Gips rozrabiamy z wodą i wlewamy do foremek, talerzy, pudełek o ciekawych kształtach. Następnie dekorujemy materiałem przyrodniczym lub malujemy farbami.

Wytwory z folii aluminiowej

Folia aluminiowa, taśma klejąca, czarna kartka grubego papieru, albo papier w dowolnym kolorze. Odrywamy kawałek folii i zgniatamy ją w dowolny kształt, np. w kulę. Przyklejamy wybrany kształt do papieru. Jeśli trzeba, używamy więcej taśmy. Zamiast taśmy możemy użyć kleju stolarskiego. Można też pomalować uformowany kształt farbą klejową (klej stolarski, tempera oraz kilka kropli płynu do zmywania). Pozwoli to srebrzystej folii przeświecać przez farbę. Suszymy obrazek.

Wytwory z masy solnej

PRZEPIS NA CIASTO SOLNE:
Do wykonania ciasta solnego z reguły bierze się mąkę i sól w proporcji 1:1, a więc tyle samo mąki, co soli. W miseczce mieszamy mąkę z solą, dodajemy wodę i zagniatamy ciasto. Uzyskana masa musi być elastyczna, dawać się łatwo formować i odchodzić od boków miski.
Z powyższej masy można wykonać dowolne rzeźby (np. kółka do serwetek, biżuterię, koraliki, modele bułek, chleba, owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, ramki do obrazów, zwierzęta, ozdoby świąteczne, itp.). Gdy praca nad dziełem zostanie ukończona osoba dorosła umieszcza ją na formie do wypieków i piecze w temperaturze 160 stopni przez godzinę albo do momentu, gdy ciasto stwardnieje. Ciasto nie powinno uginać się, gdy puka się w nie nożem.

Niegotowana ciastolina

PRZEPIS NA CIASTOLINĘ:
Pojemniki i łyżki do odmierzania, 1 szklanka zimnej wody, 1 szklanka soli, 2 łyżki oleju, 3 szklanki mąki, 2 łyżki mączki kukurydzianej, farba w proszku albo barwniki spożywcze, miska i łyżka, deska do krojenia albo stolnica. W misce mieszamy ze sobą wodę, sól, olej i tyle farby bądź barwnika, by uzyskać pożądany kolor ciasta. Można również pozostawić je białe. Stopniowo dodajemy do mieszaniny mączki kukurydzianej i mąki, aż ciasto osiągnie konsystencję ciasta chlebowego. Wykładamy je na stolnicę lub deskę do krojenia i wyrabiamy. Używamy do tworzenia modeli tak jak z dowolnego rodzaju ciastoliny bądź gliny.

Wytwory z masy papierowej

8-10 arkuszy różnych gazet, klej do tapet, naczynie do rozrabiania kleju. Gazetę drzemy na drobne kawałki. Rozrabiamy klej w płaskim naczyniu, w którym będziemy mogli wygodnie mieszać masę palcami. Masa papierowa musi schnąć 2 dni. Z masy papierowej możemy wykonać np. miseczkę.

Rzeźby mydlane
Przejdź do strony | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie