Szukaj scenariuszy

article-title

Ekologia

article-title

Przyroda

article-title

Święta Bożego Narodzenia

article-title

Zdrowie i zdrowe odżywianie

article-title

Inne

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Co robić, gdy dziecko naśladuje objawy chorób?

Mam małą klaustrofobię i bywa, że trudno mi złapać oddech, a co gorsza, jestem po operacji żołądka, mam inne problemy zdrowotne. Problem polega na tym, że...

~ Olga Marlo więcej

Wpływ grupy na dziecko w przedszkolu

Mój synek właśnie zaczął chodzić do przedszkola. Do tej pory uważałam, że dobrze go wychowałam – uczyłam dzielić się z innymi swoimi rzeczami...

więcej

Opieka nad dziećmi bez zakwaterowania

Tytuł jest tematem mego pytania. Od 3 lat jestem opiekunem dziennym dla dzieci do lat 3. Niestety bardzo nie odpowiadają mi warunki umowy zlecenia. Jest to...

~ opiekun dzienny więcej

W poszukiwaniu minionego czasu - scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich

Darmowe publikacje

Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 letnich.

Obszar edukacyjny: Przygotowanie do pisania i czytania

Czas trwania: około 40 minut

Temat: W poszukiwaniu minionego czasu

Metody: podająca, praktyczna, eksponująca

Cele:
Powstanie historii powstania zegara;
Szukanie odpowiedzi na pytanie: „Po o ludzie wymyślili zegary?”, „Co robi czas”;
Ćwiczenia wrażliwości słuchowej;
Bogacenie słownictwa związanego z czasem;
Ćwiczenia percepcji wzrokowej;
Doskonalenie syntezy i analizy sylabowej i fonemowej;

Pomoce: nagranie CD – odgłosy różnych zegarów, utwór CD: „Taniec wieszczki cukrowej” P. Czajkowskiego, talerze, ilustracje przedstawiające różne zegary: zegar słoneczny, zegar wodny, klepsydra, zegar mechaniczny, zegar elektroniczny, ilustracje: zegar, ekran, gitara, aparat, rower, tarcza zegara dla każdego dziecka, wskazówki zegara, korek, spinacz, kredki.

Przebieg zajęć

Część wstępna
1. Powitanie: Nauczyciel recytuje wiersz: „Każdy imię swoje ma, każdy imię swoje zna. Grzecznie dzisiaj tu siedzimy, swoje imię podzielimy”. Dzieci siedzą w kręgu, kolejno wymieniają swoje imię, dzieląc je na sylaby.
2. Rozwiązywanie rebusa fonetycznego: „Podanie tematu zajęć”. Dzieci dzielą na sylaby nazwy przedmiotów przedstawionych na obrazkach, różnicują pierwsza głoskę, dokonują syntezy wymienionych przez nauczyciela poszczególnych głosek i podają, jaki jest temat zajęcia: zebra, ekran, gitara, aparat, rower- zegar.
3. Zabawa słuchowa: Cyku-cyku”- rozwiązywanie zagadek słuchowych. Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczami, przez chwile słuchają dochodzących odgłosów. Otwierają oczy i opowiadają, co słyszały.. Dzieci naśladują usłyszane dźwięki.
„Po co, ludzie wymyślili zegary?”- poszukiwanie odpowiedzi na pytanie. Dzieci odpowiadają tak jak chcą.
4. „Zegary” – zabawa ruchowa z elementami ortofonicznymi. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w zegary. Dzieci będą naśladować na zmianę, wielki zegar stojący, mały zegar ścienny i maleńki zegarek noszony na ręku. Na sygnał wielki zegar- dzieci wołają bim- bom, przenosząc ciężar ciała z boku na bok. Na sygnał nauczyciela – mały zegar, dzieci wołają tik-tak, poruszając się po sali marszowym krokiem. Na sygnał nauczyciela- maleńki zegarek, dzieci biegają po sali wołając: tiku-tiku. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Część główna
1.„W krainie zegarów”- wysłuchanie opowiadania nauczyciela o historii powstania zegarów i obejrzenie ilustracji poszczególnych zegarów: zegar słoneczny, zegar wodny, klepsydra, zegar mechaniczny, zegar elektroniczny.
2.Zabawa, „Którego obrazka brakuje?”- dzieci siedzą w kole, na dywanie rozłożone są obrazki przedstawiające różne zegary. Dzieci przyglądają się dokładnie obrazkom, rozpoznają zegary, nazywają je. Następnie odwracają się, nauczyciel w tym czasie chowa jeden obrazek. Dzieci próbują odgadnąć, którego obrazka brakuje lub, który obrazek zmienił miejsce.
3. Zabawa słownikowa: „Co robi czas?”- dzieci wspólnie z nauczycielem poszukują odpowiedzi na pytanie: co robi czas?
4. Zabawa ruchowa przy muzyce („Taniec wieszczki cukrowej”), z elementami liczenia „Wybiła północ”. Dzieci, kładą się na podłodze. Będą naśladować mieszkańców zamku, którzy zasnęli głębokim snem. Mieszkańcy obudzą się, gdy na zegarze wybije godzina ósmą. Nauczyciel naśladuje bicie zegara grając na talerzach. Gdy zegar wybije godzinę czwartą, dzieci podnoszą tylko głowę, rozglądają się na boki i ponownie kładą się – usypiają. Gdy zegar wybije godzinę szóstą, dzieci siadają, przeciągają się, przecierają oczy, ale po chwili kładą się i śpią. Gdy nauczyciel wybije na talerzach godzinę ósmą, mieszkańcy zamku, wstają i poruszają się po sali.
5. Konstruowanie zegara. Dzieci siadają przy stolikach. Z przygotowanych przez nauczyciela elementów, konstruują zegar. Kolorują bądź ozdabiają tarczę zegara według własnego pomysłu, mocują wskazówki za pomocą korka i pineski.
6. Zakończenie. Omówienie prac. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

Opracowanie: Halina Skrzecz


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie