Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Bal karnawałowy

Zobacz 8 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Dziecko u dentysty

Witam, mam kłopot z pięcioletnim dzieckiem, które nie chce chodzić do dentysty. Do tej pory nie było z tym problemów, ale ostatnie dwie...

~ Mariawięcej

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-21 01:36

Wiewiórka szykuje zapasy na zimowe czasy - scenariusz zajęć w grupie 4-5 latków

Przejdź do strony | 1 | 2|

Wiewiórka szykuje zapasy na zimowe czasy.


Obszar edukacyjny:

  • Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

Cele ogólne:

  • poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku: wiewiórka,
  • kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi do sześciu.

Cele operacyjne:

  • dziecko posługuje się w czasie zabaw liczebnikami głównymi w zakresie od 1 do 6,
  • dziecko przeliczy wylosowane oczka na dużej kostce oraz materiał przyrodniczy (szyszki, orzechy) podczas zabawy matematycznej,
  • dziecko śpiewa i bawi się przy piosence „Wiewióreczko – sąsiadeczko”,
  • dziecko integruje się z innymi dziećmi w czasie zabawy w kole.

Metody (wg M. Kwiatowskiej):

  • metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, piosenka,
  • metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, ilustracje, sylwety,
  • metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.

Forma organizacyjna:

  • praca z całą grupą,
  • praca indywidualna.

 
Formy aktywności:

  • słowna,
  • ruchowa,
  • muzyczna,
  • plastyczna.

Pomoce:

  • dwie sylwety wiewiórek na patyku, drzewo z dziuplą, koszyk z orzechami i szyszkami, duża kostka, obręcz (dziupla wiewiórki), emblematy wiewiórek i orzechów, wesołe i smutne wiewiórki, wiersz, piosenka.

Przebieg:
1. Powitanie:
Witam wszystkie dziewczynki.
Witam wszystkich chłopców.
Witam dzieci, które lubią zbierać szyszki i orzechy.

2. Wysłuchanie wiersza „Wiewiórki” Bronisłwy Ostrowskiej przy wykorzystaniu sylwet wiewiórek.

      „Wiewiórki”
Wiewiórki młode dwie
na sośnie się spotkały:
Jak pani spędza dnie?
co robi przez dzień cały?

Ja skaczę cały dzień,
ciesząc się ciepłym słonkiem,
lub śpię zaszyta w cień,
nakrywszy się ogonkiem.

A proszę pani ja, gromadzę wciąż zapasy.
Na czas gdy zima zła,
pokryje śniegiem lasy.

3. Rozmowa z dziećmi na temat zapasów wiewiórki w oparciu o treść utworu literackiego i dziuplę drzewa. Wspólne przeliczenie orzechów, żołędzi i szyszek znajdujących się w dziupli drzewa.

4. Zabawa w kole ze śpiewem piosenki „Wiewióreczko – sąsiadeczko”.

Sąsiadeczko, wiewióreczko,
co masz oczka czarne.
Nie bójże się, pokaż w lesie,
gdzie masz swą spiżarnię.

Wszędzie mam, tu i tam,
czego chcecie, to wam dam.
Fik – myk! Hyc – hyc!
Czego chcecie, to wam dam.

Sąsiadeczko, wiewióreczko,
co masz rude łapki,
jeśli łaska, sypnij z góry
orzeszków do czapki.

Dałabym nawet sześć,
lecz co w zimie będę jeść?
Fik – myk! Hyc – hyc!
Był orzeszek, nie ma nic!

5. „Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna. Na środku ustawiona duża obręcz (dziupla) oraz koszyk z orzechami i szyszkami. Dzieci rzucają po kolei kostką oraz przeliczają ilość oczek. Wylosowana liczba oczek wskazuje ile dziecko ma włożyć do dziupli orzechów i szyszek.

6. „Wiewiórki w dziuplach” – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje dzieci zwraca się przodem do siebie i podaje ręce tworząc dziuplę dla wiewiórki. Trzecie dziecko oznaczone emblematem jest wiewiórką i wchodzi do środka. Na zapowiedź „wiewiórki z dziupli” dzieci oznaczone emblematem biegają po sali. Na hasło „Uwaga! lis” – wiewiórki wracają do dziupli. Zmiana 3x.

7. „Przysmaki wiewiórki” – wykonanie pracy przy stoliku. Narysuj w kole tyle orzechów, ile wskazuje liczba kropek w okienku: I poziom - trzy orzechy, II - poziom cztery orzechy.
Przejdź do strony | 1 | 2|

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012