Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Bezpieczeństwo na drodze

Zobacz 14 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Dziecko u dentysty

Witam, mam kłopot z pięcioletnim dzieckiem, które nie chce chodzić do dentysty. Do tej pory nie było z tym problemów, ale ostatnie dwie...

~ Mariawięcej

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-21 01:36

„Wiosenne kłopoty zajączka Śmigacza” scenariusz zajęć matematycznych

„Wiosenne kłopoty zajączka Śmigacza”- Doskonalenie znajomości liczb i cyfr w zakresie dostępnym  dziecku.

Cel:
- kształtowanie umiejętności liczenia: rozszerzanie zakresu liczenia i ustalanie ile jest policzonych obiektów;
- wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie, działanie.
- rozwijanie zainteresowania znakami graficznymi symbolizującymi liczbę;
- uświadomienie w jaki sposób należy poprawnie liczyć przedmioty.

Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna

Metody: czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania

Dziecko:   
- zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;
- kojarzy liczbę elementów z jej odpowiednikiem;
- potrafi tworzyć ciągi liczbowe;       
- potrafi wskazać liczbę następną i poprzednią;
- zna miejsce liczby w szeregu;
- przestrzega uzgodnionych umów;
- uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań;
- potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych pełnych napięć;
- dokłada przedmioty i liczy je razem, zabiera przedmioty i liczy dla ustalenia, ile zostało;
- umie  nabyte umiejętności  zastosować w praktycznym działaniu;
- myśli logicznie i samodzielnie;
- wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole;
- dziecko prawidłowo reaguje ruchem na słuchaną muzykę;
- potrafi rozpoznać cyfry pisane i drukowane i odczytać wyrazy;
- potrafi określić liczbę elementów zbioru i porównać liczebność zbiorów;
- liczy na miarę swoich możliwości;
- umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym;
- umie rozróżnić błędne liczenie od poprawnego;

Pomoce:
Liczmany/ kamyki, korale, motyle, pszczoły, kwiatki, plansza  wiosenna łąka, cyfry pisane i drukowane, kartoniki z imionami dzieci, kody do zadań na dywanie nagranie CD muzyka do zabawy ruchowej, karty pracy, zajączek.

Przebieg:
1. Przywitanie się dzieci z zajączkiem Śmigaczem.
2. Korygowanie przez dzieci błędów w liczeniu popełnianych przez zajączka.
3. Określanie przez dzieci  swojego wieku, dobieranie odpowiedniej ilości kamyczków oraz  przyporządkowanie cyfry.
4. Wykonanie poszczególnych zadań o które prosił zajączek Śmigacz.
- Zaznaczenie na planszy ile jest kwiatów na łące, ile pszczół i motyli.
- Określanie czy każdemu owadowi przyporządkowany jest kwiat.
- Przeliczanie ile owadów pozostało bez kwiatów.
- Tworzenie ciągu liczbowego.
5. Wykonanie zadań  w grupach.
6. Zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej przy  piosence „Wiosna”.
7. Nagrodzenie dzieci przez zajączka Śmigacza – karty pracy dostosowane do indywidualnych możliwości i umiejętności dzieci./ dziecko zaznacza wykonane zadanie kartonikiem ze swoim imieniem.

Opracowała: mgr Marzena Sadurska


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012