Wiosenne zabawy dla dzieci

Wiosenne zabawy dla dzieci
Drukuj Skomentuj

Początek wiosny to dobry czas na zabawy ruchowe z dzieckiem na świeżym powietrzu. Jednak co robić na dworze gdy piasek w piaskownicy jest jeszcze twardy, a na huśtawkę za zimno? Przedstawiamy gotowe propozycje na wiosenne zabawy dla dzieci.

Gdy robi się coraz cieplej, zabawy ruchowe na dworze to najlepsza forma spędzania wolnego czasu z dziećmi. Jazda na rowerze, hulajnodze bądź rolkach czy gra w piłkę pozytywnie wpłynie nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie naszych pociech. Na spacery ubieraj dziecko na cebulkę, tak aby w trakcie zabawy można było z niego zdjąć kolejne warstwy. Maluch uniknie w ten sposób przegrzania, przewiania a w konsekwencji przeziębienia.

 

Topienie Marzanny


Topienie Marzanny to chyba najbardziej znany sposób na powitanie wiosny. Samodzielne wykonanie kukły to jednocześnie cudowna zabawa dla najmłodszych, więc nie odbierajmy im tej przyjemności! Wspólnie z dzieckiem przygotujcie materiały potrzebne do wykonania Marzanny. Pomocne mogą okazać się skrawki niepotrzebnych ubrań, sznurki czy grube pisaki. Powiązane sznurkiem rzeczy wystarczy wypchać zebranymi wcześniej liśćmi aby potem uformować z nich dużą kukłę. Mazakiem malujemy usta, oczy oraz nos. Z gotową Marzanną wybieramy się na spacer nad rzekę. Zanim wrzucimy kukłę do wody powiedzmy głośno co chcemy pożegnać i poprośmy o to samo nasze dzieci. Wspólne topienie Marzanny z dzieckiem to doskonała forma na zabawę, ale i sprzyjająca okoliczność do wytłumaczeniu mu znaczenia tego starosłowiańskiego obyczaju.

 

Gry i zabawy w lesie


Fantastyczną zabawą jest wspólne szukanie pierwszych oznak wiosny i tropienie śladów. Zabierz dziecko do lasu bądź parku i pobawcie się w detektywa. Zabawa polega na szukaniu przebiśniegów, krokusów, pierwszych pączków na gałązkach czy kiełkujących roślin. Taka forma spędzania czasu z dzieckiem może być także doskonałą lekcją o środowisku. Z kolei jeśli dysponujesz ogrodem albo działką zaangażuj malucha w wiosenne porządki. Grabienie liści, zbieranie suchych gałązek a potem palenie ich w ognisku to świetna zabawa dla każdego dziecka.

 

Wiosenne porządki


Wiosenne porządki są potrzebne nie tylko na podwórku ale także w domu. Kiedy zbliża się upragniona wiosna pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy, myjemy okna, pierzemy dywany. Zaangażuj swoje dziecko we wspólne sprzątanie, a przekonasz się, że to może być wspaniała zabawa. Jeśli dziecko chętnie pomaga, ale jest jeszcze za małe aby udźwignąć ciężki odkurzacz - jest na to sposób. W dziecięcych sklepach kupisz malutki i bezpieczny zabawkowy odkurzacz, dzięki czemu można robić porządki wspólnie z pociechą. Podobnie z innymi przedmiotami do czyszczenia, które z powodzeniem zastąpisz ich zabawkowymi odpowiednikami. Ważne aby rodzice wychodzili naprzeciw oczekiwaniom swoich podopiecznych i sami wymyślali jak aktywnie i na wesoło spędzić wspólny czas.

 

Zabawy ruchowe dla dzieci


Obserwacja ptaków to także jedna z form na wiosenną zabawę z najmłodszymi. Kiedy świat budzi się do życia, nie tylko rośliny, ale także patki ukazują swoje oblicze. O tej porze roku słychać je bardzo wyraźnie. Atrakcją dla dzieci będzie podglądanie ptaków przez lornetkę a także spacer w poszukiwaniu ich gniazd. Maluchy lubią również naśladować dźwięki ptaków. A gdy zrobi się zimno, zaproponuj dziecku zabawę w udawanie latania. Chwila biegania po łące z jednoczesnym machaniem ramionami to nie tylko szybka i skuteczna rozgrzewka, ale też fantastyczna zabawa dla dzieci.

Zobacz nasze gotowe scenariusze zajęć dla dzieci, gdzie poznasz inne ciekawe pomysły na wspólne wiosenne zabawy z dzieckiem: Powitanie wiosny

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • Karolina
    odpowiedz

    W dobie nowoczesnych technologii istnieje coraz więcej ciekawych zabawek dla dzieci i programów komputerowych które skutecznie zniechęcają maluchy do spędzania czasu na dworze. Myślę że w najmłodszych latach życia dziecka rodzice mają główny wpływ na to jak dziecko spędza wolny czas, dlatego też to tylko od nas zależy jak pokierujemy rozwojem naszych podopiecznych. Moja Majeczka bardzo lubi spacery, kiedy pogoda dopisuje zawsze zabieramy ją wraz z mężem na małe wycieczki, żeby mogła się wyszumieć i wyskakać. Staram się zawsze jak mogę maksymalnie urozmaicać jej te wyjścia, raz pójdziemy na plac zabaw, raz do lasu na grzyby, w ogrodzie botanicznym pokazuje jej różne roślinki i kwiatki które potem ochoczo rysuje chwaląc się że zna już tyle gatunków. Nie wyobrażam sobie żeby moje dziecko spędzało cały wolny czas przed telewizorem czy komputerem - to totalny bezsens! Ruch to zdrowie, nie powalajmy aby nasze dziecko biernie spędzało czas kiedy tak bardzo potrzebuje zabawy na powietrzu.

Tagi