Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Bezpieczeństwo na drodze

Zobacz 14 scenariuszy

Powitanie wiosny (31 scenariuszy)

Święta Bożego Narodzenia (62 scenariusze)

Ekologia (59 scenariuszy)

Przyroda (47 scenariuszy)

Inne (426 scenariuszy)

Zobacz 856 scenariuszy

Porady specjalisty

Dziecko u dentysty

Witam, mam kłopot z pięcioletnim dzieckiem, które nie chce chodzić do dentysty. Do tej pory nie było z tym problemów, ale ostatnie dwie...

~ Mariawięcej

Moje dziecko kłamie

Mam problem z pięcioletnią córką, nie jest to coś bardzo trudnego, ale jednak martwię się, że może się pogłębić. Od pewnego czasu...

~ Martawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-17 15:04

Rejonizacja

Witam. Mam pytanie do Pani i szukam osoby która potrafi udzielić mi konkretnej informacji, otóż moja siostra jest w wieku 5 lat i jej...

~ Andzelikawięcej

rodzice radzą: 1
ostatnio: 2012-05-21 01:36

"Zabawy badawcze z wodą" scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4,5 - letnich

TEMAT: Zabawy badawcze z wodą

CELE:
- dziecko doskonali logiczne myślenie
- dziecko sprawdza rozpuszczalność w wodzie niektórych substancji (cukier, sól, mąka)
- dziecko sprawdza co pływa a co tonie w wodzie
- dziecko potrafi samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń
- dziecko doskonali spostrzegawczość oraz określa położenie przedmiotów w przestrzeni

FORMA: zespołowa, indywidualna

METODY:
- słowna – rozwiązywanie zagadek,
- czynna – ćwiczenia praktyczne, zadania stawiane do wykonania,
- aktywizująca – burza mózgów

PRZEBIEG:
1. Rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych związanych z wodą (deszcz, chmura, rzeka, morze, kran)
2. Burza mózgów – po rozwiązaniu zagadek dzieci wspólnie zastanawiają się nad tym „co wspólnego łączy te zagadki” (wszystko to woda).
3. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem symboli rysunkowych – „Przed i po deszczu”. Każde dziecko otrzymuje krążek. Nauczyciel pokazuje trzy obrazki:
- dzieci stoją w rozsypce, trzymając krążek w prawej ręce lekko nad głową naśladują świecące słońce
- przy muzyce dzieci trzymając krążek nad głową spacerują po sali
- kałuże deszczowe – dzieci kładą krążki na dywanie i na sygnał nauczycielki przeskakują krążki (kałuże) obunóż

4. Eksperymentowanie z wodą:
a) „Co pływa – co tonie” – dzieci siedzą w półkolu na dywanie, nauczyciel wykonuje doświadczenie, wrzuca do wody różne przedmioty, niektóre toną inne utrzymują się na powierzchni (plastelina, kamyk, piórko, moneta, klocek plastykowy, muszelka itp.). dzieci zastanawiają się nad tym dlaczego  tak się dzieje i samodzielnie wyciągają wnioski na ten temat.
b) „Co się rozpuszcza a co nie” – dzieci siedzą przy stolikach, każde dostaje kubek z wodą i łyżeczkę. Na małych kartonikach przed każdym dzieckiem przygotowany jest cukier, sól, mąka, dzieci wsypują kolejno produkty, mieszają łyżeczką i sprawdzają co rozpuszcza się najszybciej a co się nie rozpuszcza.

5. Zabawa „Gdzie schowały się kropelki?”
Nauczycielka podczas eksperymentowania dzieci rozkłada kartonowe kropelki w różnych miejscach sali. Podczas zabawy dzieci wyruszają na poszukiwanie kropelek, kto znajdzie swoją kropelkę siada do kółeczka. Dzieci określają miejsce położenia swej kropelki (np. na krzesełku, pod stolikiem, w koszyczku itp.)

6. Ćwiczenie graficzne – „Kropelka – pajacyk”.
Dzieci siedzą przy stolikach i w zależności od poziomu rozwoju sprawności manualnej otrzymują zadanie do wykonania.

Opracowała: Renata Musiał


Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie

© Copyright by ADVISION Sp. z o.o. 2012