Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Histeria przy zażywaniu lekarstw

Witam, moja pięcioletnia córka ogólnie nie sprawia problemów wychowawczych, ale ostatnio to się zaczęło zmieniać. Wcześniej nie bylo...

~ Ewelina więcej

Okazywanie emocji przez dziecko

Jestem macochą sześciolatka. Od trzech lat obserwuję go, uczę zasad.Wszyscy go wcześniej rozpieszczali. Mimo zasad, które wprowadzam w życie, daję mu...

~ Olga Marlo więcej

Niepokojące zabawy dziecka

Dziecko podczas zabawy ma wciąż wypadki i katastrofy. Nie potrafi stworzyć scenariusza zabawy bez jakiejś tragedii - albo auta mają wypadki, albo samoloty...

~ Olga Marlo więcej

Zabawy dla dzieci na powietrzu

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Długie wakacyjne dni są wprost wymarzone do tego, aby w pełni poświęcić je maluchom. Nic tak nie integruje rodziny jak wspólne spędzanie czasu poza domem, dlatego zachęcamy do letniej aktywności. Przedstawiamy pomysły na zabawy dla dzieci na powietrzu, które będą hitem każdego spaceru!


Jeśli chcemy aby nasze dzieci były aktywne i spędzały czas na świeżym powietrzu sami powinniśmy dawać dobry przykład. Zamiast kolejny dzień leniuchować przed telewizorem, warto zebrać rodzinę i wyjść z domu. Przedstawiamy przykłady zabaw dla dzieci, w które mogą się włączyć także dorośli. Gwarantujemy, że maluchy będą zachwycone taką formą spędzania czasu, a z kolei rodzice odkryją w sobie więcej radości i spontaniczności.

Dowiedz się dlaczego zabawy ruchowe na powietrzu są takie ważne, wejdź: Znaczenie zabaw ruchowych w rozwoju dziecka

Jeśli nie wiecie jakie zabawy dla dzieci są najlepsze, radzimy sięgnąć po klasyki. Jedną z propozycji, która zawsze się sprawdzi jest berek. Można w niego grać na domowym podwórku albo podczas spaceru w parku. „Berek” musi dogonić i złapać któregoś z uczestników gry zanim dotknie wyznaczonej bazy, np. pnia drzewa. Pierwsza osoba dotknięta przez „berka” musi się w niego wcielić w kolejnej rundzie. Gra ma wiele odmian, np. „berek-żuraw”, w którym przed złapaniem może uchronić stanięcie na jednej nodze i złapanie się za nos lub „ranny berek”, kiedy osoba dotknięta przez berka musi trzymać się za to miejsce podczas całej rundy.

Kolejna zabawa dla dzieci, którą można zaproponować zarówno na domowym podwórku, jak też podczas spaceru czy wycieczki do lasu, to gra w chowanego. Wybieramy jedną osobę, która odlicza do ustalonej liczby, podczas gdy reszta szuka kryjówki. Wygrywa dziecko (lub dorosły) znaleziony jako ostatni. Jeśli w chowanego bawimy się poza domowym podwórkiem, radzimy ustalić najpierw obszar, w granicach którego można się chować. Dzięki temu nikt się nie zgubi w nieznanym miejscu!

Ciuciubabka także należy do klasyki zabaw dla dzieci na powietrzu. Potrzeba do niej tylko opaski na oczy i dużo entuzjazmu. Po wcześniejszym zawiązaniu oczu, jeden z uczestników stara się złapać resztę tylko na podstawie słyszanych dźwięków. Planując zabawę w ciuciubabkę wybierajmy spokojne miejsca, najlepiej oddalone od dróg, po których jeżdżą samochody. Nie martwiąc się tak bardzo o bezpieczeństwo maluchów także dorośli skupią się na wesołej grze.

Naśladowanie kroków to doskonała zabawa podczas spaceru. Wybieramy jedną osobę, która będzie wodzirejem gry. Powinna stawiać stopy w zaskakujący sposób, na przykład chodzić jak bocian, na ugiętych kolanach, palcach albo bokiem. Pozostali uczestnicy naśladują jej ruchy.

Przeciąganie liny to kolejny pomysł na zabawę dla dzieci. Aby się udała wystarczy dłuższy fragment sznurka. Formujemy dwie drużyny, dbając o to, żeby po każdej ze stron były wyrównane siły. Następnie wyznaczmy punkt orientacyjny, przez który trzeba przeciągnąć linę. Wygrywa drużyna, której uda się to jako pierwszej.

Linę można wykorzystać też do innej zabawy dla dzieci. Należy ustawić się w kole, osoba trzymająca linę staje w środku i kręci nią tuż przy ziemi. Zadaniem uczestników jest przeskoczenie przez nią. Gdy lina dotknie czyjejś stopy, ta osoba odpada.

Latem warto także wybrać się z dzieckiem na rodzinną wycieczkę rowerową. Możecie pojechać do lasu lub w jakieś atrakcyjne miejsce w pobliżu domu. Nawet jeśli nie zamierzacie jechać daleko  koniecznie załóżcie kaski rowerowe! Jest to absolutny wymóg bezpieczeństwa.

Już sama przejażdżka z rodzicami będzie dużą atrakcją, ale proponujemy wzbogacić ją jeszcze o zabawy z rowerem! Podczas przejażdżki zorganizujmy wyścig slalomem. Wystarczy wbić w ziemię patyki, tak aby można je było minąć zygzakiem. Wygrywa osoba, która najszybciej pokona tor przeszkód. Slalom można nieco urozmaicić wydłużając trasę, wytyczając na niej fantazyjne pętle i kładąc przeszkody, które trzeba omijać.

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie