Szukaj scenariuszy

Scenariusze zajęć

Edukacja regionalna

Zobacz 25 scenariuszy

Zdrowie i zdrowe odżywianie (43 scenariusze)

Święta Bożego Narodzenia (73 scenariusze)

Ekologia (61 scenariuszy)

Przyroda (59 scenariuszy)

Inne (468 scenariuszy)

Zobacz 959 scenariuszy

Porady specjalisty

Awans zawodowy nauczyciela

Witam. Mam czteroletni staż pracy w przedszkolu niepublicznym jako nauczyciel. Posiadam tytuł magistra pedagogiki społecznej i terapii pedagogicznej. Czy w...

~ margowięcej

Moja córka nie chce jeść w przedszkolu.

Moja 3-letnia córka nie chce jeść w przedszkolu. Tzn wczesniej jadła bardzo dobrze, nawet babki w przedszkolu chwaliły itp. Dopóki nie...

~ Joannawięcej

Tytuł licentata wystarczy do awandu zawodowego?

Witam, Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela wychowania przedszkolnego. Czy licencjat jest wystarczającym wykształceniem aby zdobyć awans...

~ Magdawięcej

Żegnaj Marzanno, zimowa panno - scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 21.03.2011 r. w grupie dzieci 5-6 letnich.

Cykl zajęć: „Poznajemy nasz region”

Blok tematyczny: „Poznajemy tradycje i obrzędy ludowe”

Cele ogólne:

  • zapoznanie z dawnymi obrzędami ludowymi – topienie Marzanny,
  • zapoznanie dzieci z tradycyjnym sposobem wykonania kukły Marzanny,
  • zapoznanie dzieci z wierszem „Marcowy deszczyk”,
  • bogacenie czynnego i biernego słownika dzieci,
  • wdrażanie do wypowiadania się całymi zdaniami,
  • wdrażanie dzieci do kulturalnego zachowania podczas zajęć i spaceru.


Cele operacyjne (dziecko):

  • potrafi wymienić obrzędy ludowe z nadejściem wiosny,
  • potrafi zrobić kukłę Marzanny wg. własnego pomysłu,
  • potrafi wypowiadać się na dany temat,
  • potrafi budować całe zdania,
  • potrafi śpiewać i bawić się do piosenki,
  • potrafi malować farbą klejową,
  • przestrzega umów ustalonych z nauczycielką.


Przebieg zajęć:
1.Zapoznanie z wierszem „Marcowy deszczyk” i krótka rozmowa na jego temat.

Marcowy deszczyk
Lecą krople na ulicę,
moczą ludzi głowy.
Dzieci taki deszczyk lubią,
Bo to deszcz marcowy.
Leci kropla jedna, druga-
dzieciom jest radośnie,
bo po deszczu, po marcowym
wszystko szybciej rośnie.
Więc biegają po kałużach:
chcą już być dorosłe
i o deszczyk czarodziejski
proszą Panią Wiosnę.

G.Małkowska

  • O kim był wiersz?
  • O jakiej porze roku opowiada wiersz?
  • Co się dzieje z przyrodą, gdy nadchodzi wiosna?


2. Rozmowa na temat tradycji i obrzędów ludowych związanych z nadejściem wiosny.

3. Zapoznanie dzieci z wykonaniem kukły Marzanny wg. miejscowych tradycji.

4. Wykonanie przez dzieci kukły Marzanny wg. ich własnego pomysłu – wykorzystanie bibuły, kleju, nożyczek, plasteliny, flamastrów, patyków, kredek (praca w grupach).

5. Wyprowadzenie Marzanny z przedszkola przy wtórze piosenki „Kle, kle  boćku”.

  • dział w uroczystości topienia Marzanny,
  • „Gaik” - przywitanie wiosny; zabawa ruchowa do piosenki „Gaiczek zielony”.


6. Powrót do przedszkola.

7. Malowanie farbą klejową na temat Marzanny – wydrapywanie dodatkowych efektów w mokrej klejówce - zwracanie uwagi na estetykę wykonywanych prac.

8. Ocena i zorganizowanie wystawy prac dzieci w sali zajęć.

Autor: Elżbieta Kowal


Podziel się na:

Komentarze

avatar

Agnieszka 2012-03-14 00:02

Świetny scenariusz.
Dziękuję.
avatar

Kasia 2014-03-20 22:30

Biedny, cieniutki ten scenariusz, a do tego błędy. Po skrócie "wg" nie stawiamy kropki.

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
lub:
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie