Szukaj po nazwie

Szukaj w swojej okolicy

Darmowe publikacje

Porady specjalisty

Co robić, gdy dziecko naśladuje objawy chorób?

Mam małą klaustrofobię i bywa, że trudno mi złapać oddech, a co gorsza, jestem po operacji żołądka, mam inne problemy zdrowotne. Problem polega na tym, że...

~ Olga Marlo więcej

Wpływ grupy na dziecko w przedszkolu

Mój synek właśnie zaczął chodzić do przedszkola. Do tej pory uważałam, że dobrze go wychowałam – uczyłam dzielić się z innymi swoimi rzeczami...

więcej

Opieka nad dziećmi bez zakwaterowania

Tytuł jest tematem mego pytania. Od 3 lat jestem opiekunem dziennym dla dzieci do lat 3. Niestety bardzo nie odpowiadają mi warunki umowy zlecenia. Jest to...

~ opiekun dzienny więcej

Zjawisko otyłości wśród dzieci i młodzieży

Przejdź do strony | 1 | 2 |

Zjawisko otyłości wśród dzieci i młodzieży to bardzo istotny problem społeczny i zdrowotny. Można powiedzieć, że urasta do rangi epidemii XXI wieku, ponieważ częstość występowania tego schorzenia zwiększa się z roku na rok. Czy powinniśmy się niepokoić?


Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek polskich dzieci z nadwagą wzrósł trzykrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego badań przeprowadzonych w latach 2009-2011 wynika, że dzieci w Polsce sklasyfikowano na 10 miejscu na tle 22 ocenionych krajów europejskich, pod względem występowania nadwagi i otyłości. Zakład Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka w wynikach badań z 2010 roku podał, że 14% dziewcząt i 18% polskich chłopców pomiędzy 7 a 18 rokiem życia dotkniętych jest nadwagą i otyłością. W 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia podała również, że problem nadwagi w Polsce dotyczy 25% 13-latków i aż 29% 11-latków, co plasuje Polskę na 7 miejscu spośród 39 krajów Europy i Ameryki objętych badaniem.

 

Odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym


Problemy z nadwagą są efektem pożywania dużej ilości produktów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcz, cukier i sól. Co więcej, dzieci piją również słodkie kolorowe napoje, jedzą słodycze znajdujące się w asortymencie sklepików szkolnych i mało się ruszają. Warto zapamiętać, że nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa mają wpływ na późniejszą dietę dorosłych. Dodatkowo otyli rodzice nie widzą otyłości u swoich dzieci. Wielu nie zdaje sobie nawet sprawy, że nadmiar kilogramów wcale nie wpływa na „zdrowszy” wygląd dziecka. Zatem warto już od najmłodszych lat wpajać naszym maluchom zasady prawidłowego odżywiania.

Jednym z głównych celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007-2015 jest budowa programów ustawicznego kształtowania świadomości żywieniowej i racjonalizacji nawyków żywieniowych społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania zasad prawidłowego żywienia w przedszkolach i szkołach. Jeżeli w najmłodszych latach ukształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe, uwarunkują one prawidłowy stan odżywienia w wieku późniejszym. Dlatego istotne jest wdrażanie strategii mających na celu zachęcanie do zdrowego stylu życia, zwalczanie epidemii otyłości oraz nakłanianie dzieci i całych rodzin do kształtowania zdrowej sylwetki i podejmowania aktywności fizycznej.

Aby nie doprowadzać do zaburzeń rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego, pod żadnym pozorem nie można stosować diet nisko energetycznych. Wystarczy jeśli z jadłospisu przedszkolaka usuniemy produkty, które nie dostarczają wartościowych składników i włączymy do niego więcej warzyw, owoców i dawkę ruchu.

Jednym z nowatorskich programów, dbających o kompleksowy zdrowy styl życia najmłodszych pociech, jest ZDROWIE NA 6! Program, do którego nabór trwa do końca wakacji, ukierunkowany jest na utrwalenie u dzieci prawidłowych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem, właściwą postawą ciała oraz  zdobyciu i pogłębianiu wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia. Jego podstawą jest zaoferowanie placówkom edukacyjnym wzajemnie się uzupełniających, kompleksowych działań, które uwzględnia wszystkie aspekty prozdrowotne na jakie należy zwrócić uwagę.

Paweł Ancukiewicz, koordynator programu  ZDROWIE NA 6!, mówi: „Nasz program kierujemy przede wszystkim do placówek oświatowych, zarządzanych przez osoby, dla  których istotny jest prawidłowy i zdrowy rozwój podopiecznych. Głównym celem programu jest stworzenie, realizacja i rozwój skutecznej praktyki w zakresie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat.”
Przejdź do strony | 1 | 2 |

Podziel się na:

Dodaj komentarz

Imię:
kod:
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Treść komentarza:

  dodaj komentarz i zarejestruj mnie

  mam już konto w Portalu dodaj komentarz i zaloguj mnie